października 19, 2017

Radość z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę, na co pozwoliła przegłosowana przez obecnie rządzących ustawa, może szybko prysnąć. Zwłaszcza zawiedzione mogą być panie. Ich emerytury są średnio niższe aż o 1300 zł niż świadczenia pobierane przez panów. 

października 17, 2017

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 17 października 2017 m.in.:

października 14, 2017

Policjanci kryminalni z Lubania wraz z funkcjonariuszami Kontroli Celno-Skarbowej ze Zgorzelca podczas kontroli salonów gier na terenie powiatu lubańskiego, ujawnili i zabezpieczyli trzy nielegalne automaty do gier hazardowych.  To w ramach akcji prowadzącej do likwidacji salonów gier działających niezgodnie z obowiązującą ustawą o grach hazardowych.

października 13, 2017

Włamania i kradzieże do domów, samochodów i hotelu ma  na koncie zatrzymany przez lubańskich policjantów 24-latek z tego miasta. Udało się odzyskać tylko niewielką część jego łupów

października 13, 2017

W konkursie na „Piękną Wieś Dolnośląską”, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wieś Wolimierz z gminy Leśna w powiecie lubańskim zdobyła wysoką drugą nagrodę! 

października 12, 2017

Od dzisiaj (czwartek, 12 października) jeszcze więcej utrudnień na drodze wojewódzkiej 361 na odcinku od Proszówki, aż do granicy z Czechami w Czerniawie. Do dotychczasowej szykany w postaci zamkniętego dla ruchu półtorakilometrowego odcinka drogi przed samą granica dojdzie ruch wahadłowy między Proszówką a Orłowicami.

października 11, 2017

17 października mija termin zgłaszania prac do konkursu fotograficznego „Zobacz ducha gór”. 

października 11, 2017

Już po raz 23. w Leśnej rozegrano międzynarodowe regaty slalomowe o „Puchar Kwisy”. Na kajakowym torze obok odlewni „Baworowo” odbyły się też finał ligi młodzików i 20. młodzieżowe mistrzostwa Polski w slalomie kajakowym „Srebrna dwójka z Leśnej”. Uroczystą ceremonię zakończenia dwudniowych imprez i dekorację medalistów zorganizowano w centrum miasta przy Ratuszu.

października 9, 2017

Prawie sto par w różnych kategoriach wiekowych i stylach z 26 klubów rywalizowało w Jeleniej Górze w mistrzostwach i pucharze Okręgu Dolnośląskiego PTT w tańcach towarzyskich. Umiejętności i wdzięk wystylizowanych, kolorowych i szykownie ubranych par dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych oceniało 25 sędziów PTT z całej Polski. Na podium stanęli tancerze z Jeleniej Góry, Lubania, Lwówka Śląskiego, Wrocławia i z innych sześciu miast.

października 5, 2017

Jeśli mieszkasz na Dolnym Śląsku, masz 13 lat lub mniej i fotografując telefonem komórkowym lub tabletem - weź udział w III Dolnośląskim konkursie fotografii mobilnej „Obok mnie”! Wybierz maksymalnie pięć zdjęć o dowolnej tematyce i przyślij je do 15 listopada 2017 r. do organizatora. I nagroda w konkursie to QUADROCOPTER oraz indywidualna wystawa w internetowej „Galerii w Tle", II nagroda smartwatch, III nagroda słuchawki nauszne, wyróżnienia – książki.

października 5, 2017

W najbliższy weekend, 7 i 8 października, warto wybrać się do Leśnej. Na kajakowym torze na rzece Kwisie obok odlewni „Baworowo” odbędą się widowiskowe XX Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w slalomie, finałowe zawody Pucharu Polski i Ligi Młodzików '2017 oraz XXIII Międzynarodowy Puchar Kwisy w slalomie kajakowym. Wstęp wolny.

października 2, 2017

Grzegorz Schetyna spotkał się dzisiaj z mieszkańcami, sympatykami obecnej opozycji, samorządowcami w sali jeleniogórskiego kina Grand w ramach Klubu Obywatelskiego. Usłyszeliśmy znane od dawna diagnozy. Zebrani informowali przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, że brak jasnego programu zmniejsza szanse na odebranie PiS władzy. Grzegorz Schetyna wobec rosnącego poparcia dla rządzącej partii pozostaje optymistą – przypomniał, że Platforma Obywatelska w swoim czasie miała w sondażach ponad 60 proc....

września 30, 2017

Dzisiaj (sobota 30 września) w Pałacu Pakoszów rozstrzygnięto konkurs „Pomnik – nie zapomnij! Denkmal- denk mal dran””, którego pomysłodawcą jest Polsko- Niemieckie Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK). Wśród ponad 20 zgłoszonych obiektów, jurorzy najwyżej ocenili wysiłek włożony w odrestaurowanie karczmy sądowej w Uniemyślu, uznanie zdobyły także prace przeprowadzone przy budynku przysłupowo-zrębowym w Bogatyni oraz renowacja cieplickiej kamienicy.

września 29, 2017

Tradycyjnie w ostatnich dnia września (piątek – sobota 29-30 września) trwa kolejna edycja programu „Podziel się Dobrym Posiłkiem”, której organizatorem są Banki Żywności i Danone. Cel jest szczytny, to najprostszy sposób, by pomóc niedożywionym dzieciom. 

września 29, 2017

Rewolucyjne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej nastąpią już od niedzieli 1 października. Gdzie mieszkańcy naszego regionu mają zgłosić się do lekarza?

września 25, 2017

Zakończył się pierwszy etap Nowinowego plebiscytu na najpopularniejszego artystę regionu, którego stawką jest Wytrych do Serc Publiczności 2017. Głosami naszych Czytelników do tej szczególnej nagrody nominowani zostali: Piotr Michalak (muzyk), Krzysztof Rogacewicz (aktor Teatru Maska), Tadeusz Rybicki (aktor Teatru Cinema, reżyser), Jadwiga i Tadeusz Kutowie (twórcy Teatru Naszego) oraz Anna Ludwicka-Mania (aktorka Teatru C.K. Norwida). Finałowe głosowanie na ulubieńców publiczności potrwa do 5 października 2017 r. 

września 24, 2017

Prokuratura zwraca się do poszkodowanych przez spółkę Pożyczka Gotówkowa (przedtem Pomocna Pożyczka, a jeszcze przedtem Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec”) o zgłaszanie swoich roszczeń. W lipcu została ogłoszona upadłość spółki i teraz wierzyciele – tak stanowi prawo upadłościowe - mogą starać się o odzyskanie swoich pieniędzy wyłącznie samodzielnie i bezpośrednio u wskazanego sędziego komisarza z gdańskiego Sądu Rejonowego. Mają na to czas do 2 listopada.

września 23, 2017

Sygnał od mieszkańców, a potem obserwacja punktu handlowego pozwoliły na zatrzymanie kobiety handlującej trefnym tytoniem i papierosami. Zakazanego towaru z ostrożności nie trzymała w sklepie, a w zaparkowanym obok samochodzie.

września 22, 2017

Sezon grzybowy ruszył na dobre. Pan Piotr znalazł w lesie w Zachełmiu piękne „pięcioraczki”, zrośnięte malowniczo prawdziwki. - Grzybów jest już dużo, tylko zbierać – powiedział nam. Wybierając się do lasu warto pamiętać o niebezpieczeństwach i podstawowych zasadach. Przypomnijmy je sobie. 

września 22, 2017

Najmłodsi adepci widowiskowego kajak polo z trzech regionów: dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego rywalizowali w Małomicach w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików. Podobnie jak w minionych latach w kategoriach dziewcząt i chłopców zwyciężyli wychowankowie leśniańskiego LUKS-u Kwisa.

września 20, 2017

Trzecią edycję atlasu zagrożeń na głównych drogach  województwa dolnośląskiego przygotowali specjaliści z urzędu marszałkowskiego. Ocena dotyczy lat 2015-16.

września 20, 2017

Nie odnotowano niespodzianek w trzeciej rundzie piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu okręgu jeleniogórskiego. W środowe popołudnie (20 września), faworyzowane drużyny z wyższych lig rozgrywkowych lub wyżej notowane w tabeli odniosły wysokie zwycięstwa i awansowały do kolejnej fazy pucharowej. Z dalszych gier odpadły trzy zespoły A-klasowe z grupy trzeciej.

września 20, 2017

Gimnazjum we Lwówku Śląski zwyciężyło w rywalizacji sportowej wśród tego typu placówek oświatowych na Dolnym Śląsku. Sukces jest duży, bo sklasyfikowano 344 dolnośląskie gimnazja, w tym wiele szkól o profilu sportowym. Nieźle wypadło też wiele innych szkół regionu – gimnazja, szkoły podstawowe i placówki ponadgimnazjalne.

września 20, 2017

Po ponad 100 latach Zamek Czocha w Suchej (gmina Leśna) doczeka się kapitalnego remontu. Administrująca obiektem Agencja Mienia Wojskowego zamierza w ciągu trzech lat wydać na prace renowacyjne i modernizacyjne ponad 35 mln zł.