października 19, 2018

Karpacz był w ubiegłym roku miastem rozwijającym się w sposób najbardziej zrównoważony. Tak wynika z ogólnopolskiego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Karpacz jest jedyną gminą z naszego regionu, w której można mówić o sukcesie. Więcej jest takich (Wojcieszów, Kowary, Lubomierz, Janowice), gdzie raczej należy się wziąć do roboty, bo znalazły się na końcowych pozycjach swoich kategorii. Ranking klasyfikowany jest w czterech kategoriach: miasta na prawach powiatu, miasta, gminy miejsko wiejskie i gminy wiejskie.

października 17, 2018

1,5 mln zł – taką kwotę samorząd województwa zainwestuje w przebudowę toru saneczkowego w Karpaczu. Obiekt w nowej odsłonie ma być gotowy w 2020 roku. 

października 17, 2018

Bolesławiecka policja poszukuje uczestnika bójki, do której doszło 19 sierpnia w Bolesławcu.

października 17, 2018

Lubański plac przy ratuszu ma swojego patrona. We wtorek, 16 października, uroczyście nadano mu imię Feliksa Netza – miejscowego artysty i patrioty. Uchwałę o upamiętnieniu wybitnego mieszkańca miasta lubański samorząd przyjął pod koniec czerwca. Wówczas na placu zamontowano tablicę pamiątkową z sylwetką patrona. Teraz dokonano oficjalnego nadania nazwy.

października 17, 2018

Dzięki profilaktyce można zatrzymać wzrost zachorowań na raka jelita grubego. Dowiedz się, jak uniknąć choroby, stosując się do kilku prostych zasad zalecanych przez lekarzy.

października 16, 2018

Mieszkaniec Dolnego Śląska podróżujący w czwartek 11 października szynobusem Kolei Dolnośląskich relacji Jelenia Góra - Wrocław okazał się być 40. milionowym pasażerem naszego regionalnego przewoźnika. Ta ogromna liczba, która pokazuje, że utworzenie Kolei Dolnośląskich i konsekwentne rozwijanie ich oferty jest doceniane przez Dolnoślązaków.

października 16, 2018

Do piątku, 19 października, w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, a także w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu trwa "Tydzień Mediacji". To okazja, by w mniej stresujący i tańszy sposób spróbować porozumieć się w sytuacjach konfliktowych. W jeleniogórskim sądzie konsultacji mediacyjnych udzielać będą sędziowie, adwokaci, policjanci.

października 16, 2018

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 16 października 2018 r. m.in.:

października 15, 2018

Olszyna od kilkudziesięciu lat prowadzi beznadziejny bój o pozbycie się drugiego człona nazwy. A jednak wciąż w dokumentach pojawia się dopisek „Lubańska”. Największe znaczenie dla podtrzymania tej sytuacji ma nazwa stacji kolejowej. Władze miasta rozmawiały na ten temat z PKP dziesiątki razy. Bez skutku.

października 13, 2018

Pomysłowość różnej maści naciągaczy i oszustów nie zna granic. Układają historie, uprawdopodobniają je, a na końcu zawsze jest niespodziewany przypadek i prośba o większą sumę. Teraz naciągają na „żołnierza z Afganistanu”. Ofiarami są kobiety, które szukają bratnich dusz, miłości na portalach społecznościowych. Mieszkanka okolic Jeleniej Góry straciła tak w ostatnich dniach kilka tysięcy funtów.

października 13, 2018

Miesiąc po kradzieży volkswagena phaetona na terenie Niemiec, auto odnalazło się koło Lubania. Wyglądało po prostu na porzucone. Samochód wkrótce wróci do niemieckiego właściciela, a policja szuka złodziei.

października 12, 2018

W dwóch terminach rozegrano mecze czwartej rundy piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu okręgu jeleniogórskiego. W najbliższą środę, 17 października, o godzinie 16, ostatnia pucharowa potyczka. Juniorzy młodsi KS Karkonosze zagrają z czwartoligowym 3KF Włókniarzem Mirsk.

października 11, 2018

Na dożywocie może być skazany 34-letni Artur K. z Lubania, który w lutym tego roku zabił swoją byłą partnerkę. Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała właśnie do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko niemu.

października 10, 2018

Rozmowa z dr. Markiem Obrębalskim, radnym województwa i przewodniczącym Komitetu Ekspertów ds. Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2030 roku.

października 10, 2018

W pożarze domu przy ul. Kryształowej 102 w Piechowicach dach nad głową straciło 12 rodzin. Lokatorzy pozostali tylko w tym, w czym wybiegli z domów.  Lista potrzeb jest długa. Podajemy, co jest najbardziej niezbędne i gdzie można dostarczać rzeczy. Gmina Piechowice uruchomiła specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na pomoc dla pogorzelców. Nie bądźcie obojętni.

października 10, 2018

Dbanie o zdrowie to także dbanie o skórę. Sprawdź, czego unikać i jak zabezpieczyć skórę przed uszkodzeniami!

października 9, 2018

Sobotni (6 X) bieg alpejski 4F Świeradów RUN zakończył tegoroczną rywalizację w cyklu sześciu biegów górskich Runners's World Super Bieg 2018. Przewyższenie na dystansie 15 kilometrów wynosiło 663 metry. Meta znajdowała się tuż pod wierzchołkiem Stogu Izerskiego (1105 m). Biegano również na widokowej trasie na 10 km i 2,7 km.

października 9, 2018

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zamierza przejąć od PKP ponad 20 odcinków linii kolejowych w regionie. Te dziś zdegradowane i nieużywane trasy, zdaniem władz województwa, mogą już wkrótce zmienić się w trasy, po których regularnie kursować będą połączenia regionalnego przewoźnika kolejowego. Tym samym zdecydowanie poprawi się cały system komunikacji na Dolnym Śląsku, mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie. 

października 9, 2018

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 9 października 2018 r. m.in.:

października 7, 2018

Miniony rok był udany dla jeleniogórskich twórców. Kapituła nagrody Srebrnych Kluczyków miała w czym wybierać. Wczoraj (6 października) poznaliśmy laureatów nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich.
 

października 6, 2018

Barwny, rozbawiony i tłumny korowód zainaugurował dziś (sobota, 6 października) VII edycję jeleniogórskich Senioralii. Mieszkańcy Jeleniej Góry (ale nie tylko, bo na Senioraliach gościli także zaprzyjaźnieni seniorzy z bliższej i dalszej okolicy) w wieku predysponującym do drugiej młodości opanowali Plac Ratuszowy bawiąc się znakomicie.

października 5, 2018

Znamy już zwycięzców trzeciej edycji Dolnośląskich Małych Grantów. Komisja wybrała 43 najlepsze pomysły, które zostaną dofinansowane kwotą około 200 tys. złotych. W rejonie legnickim, dzięki pieniądzom z samorządu województwa, zrealizowanych zostanie siedem projektów.

października 4, 2018

„Nie dla narkotyków” to główne hasło projektu realizowanego przez polskich i saksońskich policjantów w ramach Programu Współpracy Interreg Polska- Saksonia 2014-2020. Wspólne przedsięwzięcie zakładało zwiększenie skuteczności policji w zakresie przeciwdziałania przestępczości narkotykowej na terenie przygranicznym i było prowadzone od 2016 roku. W ostatnich dniach w Görlitz odbyło się podsumowanie jego rezultatów.

października 4, 2018

Dlaczego należy wykonywać cytologię regularnie?