kwietnia 13, 2021

Od 12 kwietnia Koleje Dolnośląskie zawiesiły kursowanie pociągów do Görlitz. Decyzję tę spowodowały nowe ograniczenia epidemiczne po stronie niemieckiego przewoźnika. Wstrzymanie połączeń ma obowiązywać do 21 maja br.

kwietnia 13, 2021

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich nr 15 z 13 kwietnia 2021 roku:

kwietnia 12, 2021

Każdego, kogo oburzał stan, popadającego w coraz większą ruinę, pałacu w Wojanowie –Bobrowie, powinien ucieszyć komunikat starosty karkonoskiego. Właśnie poinformował, że złożył wniosek o wszczęcie kontroli stanu obiektu do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego z siedzibą w Jeleniej Górze. Oczekuje także na wyjaśnienia władz Stowarzyszenia, które jest właścicielem pałacu.

kwietnia 12, 2021

Chcecie twórczo spędzić najbliższy czas, sztuką wyrazić wciąż świąteczny jeszcze nastrój, artystycznie przywitać wiosnę, pozwolić popłynąć własnej wyobraźni, dać upust fantazji i podzielić się swoimi talentami z innymi przy okazji zyskując szansę na wartościowe nagrody? Trwa wiosenny konkurs plastyczny "Jajo w sztuce / Sztuka w jaju" zorganizowany przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu! Udział w nim wziąć mogą wszyscy gotowi stawić czoła wyzwaniu: dzieci i dorosli, amatorzy i profesjonaliści, ci którzy lubią tworzyć w samotności oraz ceniącypracę zespołową, zawodowcy parających się poważną sztuką w zaciszu pracowni i poszukiwaczy dobrych wrażeń z radością oddającym się kreatywnym zabawom w rodzinnym gronie oraz każdy, kto pragnie wypełnić okres społecznej izolacji spowodowanej pandemią pożytecznym zajęciem otwierającym nas samych i cieszącym innych. Do wygrania wartościowe nagrody nagrody. Organizatorzy przewiduję też możliwość przyznania finansowej nagrody specjalnej za pracę o wyjątkowych wartościach artystycznych. Prace zgłaszać można do konkursu do 26 kwietnia 2021 r.

kwietnia 12, 2021

Nie w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu, jak to było w poprzednich latach, ale w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze, będzie odbywać się tegoroczna klasyfkacja wojskowa w powiecie karkonoskim. Rozpoczyna się 12 kwietna.

kwietnia 12, 2021

Kamil Samelski, zawodnik z Bogatyni, zdobył srebrny medal podczas Pucharu Polski w Taekwondo Olimpijskim.

kwietnia 12, 2021

Po dwóch tygodniach gwałtownych wzrostów liczby potwierdzonych zakażeń w regionie (zwłaszcza w Jeleniej Górze), ostatnich siedem dni przyniosło wskaźniki znacznie lepsze. Ponury rekord padł w Jeleniej Górze, gdzie jednego dnia zanotowano aż 11 zgonów.

kwietnia 12, 2021

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy w Bolesławcu zaprasza do zwiedzania wystawy plenerowej "Za murami getta warszawskiego", która została zrealizowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie.

kwietnia 11, 2021

Drogowcy drążą  tunel pod Górami Wałbrzyskimi na trasie S3. Kilka dni temu w Starych Bogaczowicach  w trakcie prac natrafili na poniemiecką sztolnię. Jest to najprawdopodobniej wyrobisko górnicze powstałe między 1914 a 1929 rokiem.

kwietnia 11, 2021

Właściciele czworonogów powinni mieć się na baczności. Od wczoraj (10.04) obowiązują znowelizowane przepisy a wraz z nimi wyższe kary. Jeśli wasz pies zaatakuje inną osobę lub zwierzę, możecie zapłacić nawet 500 zł mandatu, czyli dwa razy tyle niż dotychczasowa kara.

kwietnia 9, 2021

W takiej chwili trudno powstrzymać łzy. Patrząc na urnę z prochami trudno się pogodzić z tą śmiercią. Ogromny smutek i żal. Wielka strata dla stolicy Karkonoszy i regionu. Nie ma Go już pośród nas. W wieku 68 lat odszedł wspaniały człowiek z autorytetem środowiskowym, wnikliwy obserwator rzeczywistości, medialny profesjonalista - pasjonat, znakomity gawędziarz, życiowy optymista.

kwietnia 8, 2021

Wszystkie uroczystości żałobne przewidziano na  piątek 9 kwietnia 2021 roku. Wpierw o 7 rano w Kościele pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze na osiedlu mieszkaniowym Zabobrze II odbędzie się msza żałobna (uwaga, obowiązują obostrzenia pandemiczne), natomiast odprowadzenie Andrzeja na miejsce spoczynku będzie miało miejsce o godzinie 13.00 na nowym cmentarzu w Jeleniej Górze - Cieplicach przy ulicy Krośnieńskiej.

kwietnia 7, 2021

Samorząd jeleniogórski przygotowuje się do uruchomienia w mieście masowego punktu szczepień przeciwko COVID19. Punkt powstanie  w  hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”.

kwietnia 7, 2021

Znany reżyser zamieścił na swoim FB apel do internautów: "Stwórzmy razem największe internetowe śledztwo". Informacje, które otrzyma reżyser w sprawie tajemniczej śmierci Magdeleny Żuk, mieszkanki Bogatyni,  mają być wykorzystane przy jego najnowszym paradokumentalnym filmie.

kwietnia 6, 2021

Anna prowadzi uporządkowane życie. Ma dobrze prosperującą firmę, jest atrakcyjna, ma wielu przyjaciół. Wykształcona, obyta i pewna siebie. Była przekonana, że jest odporna na flirty i zaczepki. A jednak dała się wkręcić mężczyźnie, który przedstawił się jako „amerykański żołnierz”. Jeleniogórzanka opowiedziała nam swoją historię, by przestrzec inne kobiety. Jej imię zmieniliśmy. Fakty są prawdziwe. Historia jest świeża. Anna proponuje, by nadać jej tytuł „Gotowanie żaby”. Dlaczego? - Bo żaba włożona do zimnej wody i podgrzewana na ogniu, nie dostrzega niebezpieczeństwa. Zużywa dużo energii, aby dostosować się do temperatury podgrzewanej wody. Kiedy przychodzi niebezpieczeństwo, nie ma już siły wydostać się i zostaje ugotowana – tłumaczy kobieta. Ona właśnie się tak czuje. Uwolniła się w ostatniej chwili.

kwietnia 6, 2021

Zmarł 5 kwietnia przegrywając walkę z COVID. Jak podaje portal szklarskaporęba.pl: "Jerzy Sapiela — mistrz Aikido, założyciel Karkonoskiej Szkoły Aikido, inicjator wystawienia Słupów Pokoju w Szklarskiej Porębie i okolicy, wiceprezes zarządu Polskiej Federacji Aikido, członek rady technicznej, uhonorowany przez Hombu Dojo w Tokio najwyższym stopniem instruktorskim Shihan Aikikai 6 Dan nadawanym wąskiej grupie najwybitniejszych instruktorów aikido. W grudniu 2020 roku Rada Miasta uhonorowała Jerzego Sapielę, nadając mu tytuł Zasłużonego dla Szklarskiej Poręby."

kwietnia 6, 2021

 

 

W tym tygodniu cały czas jest dostepny podwójny numer  Nowin Jeleniogórskich 13/14 z 30.04.2021r.:

kwietnia 6, 2021

W poniedziałek, 5 kwietnia 2021 roku, zmarł Andrzej Szpak, dziennikarz i nasz przyjaciel. Andrzej Szpak od 1985 do 1995 roku był fotoreporterem Nowin Jeleniogórskich. Później wrócił do pracy korespondenta telewizyjnego TVP.

Parę miesięcy temu przekazał Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej10 tysięcy zdjęć dokumentujących historię Jeleniej Góry i regionu. Jeszcze niedawno spotkaliśmy się z nim na jeleniogórskim Placu Ratuszowym podczas otwarcia wystawy „Okiem Szpaka”.

Andrzeju, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

kwietnia 5, 2021

Wbrew ubiegłorocznym zapowiedziom, wbrew pandemicznemu marazmowi – handel nieruchomościami do tego stopnia rozwija się, że w naszych okolicach zaczyna brakować… towaru. Popyt zdecydowanie przeważa nad podażą, a po wybrane nieruchomości ustawiają się kolejki kupujących.

kwietnia 4, 2021

Wraz ze świątecznymi życzeniami, postanowiliśmy udostępnić na naszym portalu kilka bardzo interesujących publikacji, które pojawiły się w Nowinach Jeleniogórskich, jednakże nie były one zaprezentowane na naszym portalu. To taki mały prezent dla naszych stałych czytelników, Mamy nadzieję, że tym samym zachęcimy Państwa do regularnego zaglądania na nj24.pl, ale również do sięgania po nasz tygodnik, który odniósł kilkanaście dni temu temu ogromny sukces na prestiżowym konkursie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Lokal Press 2020.

kwietnia 4, 2021

To już drugi tydzień z ogromnymi przyrostami zakażeń w Jeleniej Górze. Znacznie lepiej jest w pozostałych powiatach regionu. Miniony tydzień to także, niestety, najwyższa zanotowana dotąd - w ujęciu tygodniowym – liczba zgonów przez zakażenie covid (w części z chorobami współistniejącymi). W ciągu siedmiu dni zmarło 40 osób.

kwietnia 3, 2021

Joanna Krajewska – autorka wydanej w zeszłym roku, staraniem jeleniogórskiego wydawnictwa Ad Rem, powieści „Niesamowite przypadki. Tajemnice Gór Ryfejskich” – zabiera czytelnika w podróż. Ale jaką! Zapuszczając się w tę literacką fikcję, przemieszczamy się nie tylko od Gdańska po Świeradów, z krótkim, lecz ważnym przystankiem w kujawskim Ciechocinku. Podróżujemy też tropami wielowiekowych wyobrażeń na temat nieczłowieczych władców i mieszkańców tych ziem, a na dodatek co rusz dajemy się zaskakiwać niezwykłej wyobraźni autorki, wspomaganej starannym wykształceniem w dziedzinie literatury, językoznawstwa, historii i antropologii kulturowej oraz – jej wręcz niesamowitemu poczuciu humoru.

kwietnia 3, 2021

Burmistrza Kamiennej Góry Janusza Chodasewicza za cel obrał sobie – jak się potem okazało – anglista, właściciel szkoły językowej z Wrocławia. Przez ponad rok w mediach społecznościowych dość regularnie obrzucał burmistrza wyzwiskami. Burmistrz, z pomocą współpracowników, sam ustalił dane hejtera i skierował do prokuratury wniosek o zajęcie się sprawą w ramach ochrony przyznanej w prawie karnym urzędnikom publicznym. Prokuratura odmówiła, bo hejt miał miejsce „po godzinach pracy”.

kwietnia 1, 2021

Dla katolików Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, które ma na celu celebrację męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Słowo „triduum” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „trzy dni”. To jednak nie tylko określenie liczby dni, ale także fazy odkupienia za grzechy. Chodzi tutaj o ostatnią wieczerzę, śmierć Jezusa na krzyżu oraz zmartwychwstanie.