lipca 19, 2018

Festiwal Ducha Gór w 2018 roku to 53 rozmaite wydarzenia odbywające się w wielu miejscach regionu: 19 wędrówek po nietuzinkowych miejscach, 13 spotkań/warsztatów poświęconych promowaniu i poznawaniu lokalnych produktów i tradycji, 10 wydarzeń plenerowych, 4 wydarzenia muzyczne, 3 wydarzenia sportowe oraz 4 przedsięwzięcia trwające przez cały czas festiwalu. Dostępny jest już przewodnik zawierający kalendarium imprez składających się na całe przedsięwzięcie oraz przybliżający turystom nietuzinkowe atrakcje Krainy Ducha Gór.

lipca 19, 2018

Dwie nietypowe interwencje w odstępie kilku godzin przeprowadzili pracownicy jeleniogórskiego Schroniska dla Małych Zwierząt i uratowali łabędzie pisklę oraz króliczka.

lipca 18, 2018

Trzy dni, od 20 do 22 lipca, trwać będzie tegoroczny, 36. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Imprezę rozpocznie w piątek, 20 lipca, o 21.15 na Placu Ratuszowym ceremonia otwarcia dorocznego spotkania ze sztuką na ulicy. A tuż po niej, o godz. 21.30, pierwszy spektakl - „Wielki Gatsby”, polskiego zespołu Flow Fireshow z Poznania. W sobotę prezentacje teatralne na jeleniogórskim rynku od godz. 16.00. A w niedzielę od 16.45. Szczegółowy program festiwalu organizowanego przez Teatr im. C.K. Norwida publikujemy poniżej. 

lipca 18, 2018

Dwóch sprawców za jednym zamachem złapali jeleniogórscy policjanci. Jeden odpowie za kradzież, drugi za posiadanie narkotyków i uprawę konopi indyjskich.

lipca 18, 2018

We wtorek, 17 lipca, w jeleniogórskim Sądzie Rejonowym zapadał wyrok wobec Andrzeja K, który w grudniu 2016 r. śmiertelnie potrącił na pasach przechodzącą przez jezdnię kobietę. Sąd zdecydował o skazaniu sprawcy na karę 1,5 roku więzienia bez zawieszenia oraz zastosował środek karny w postaci 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów. Wyrok jest nieprawomocny.

lipca 18, 2018

W środę, 15 sierpnia, wystartują rozgrywki Pucharu Polski w okręgu jeleniogórskim. W siedzibie OZPN rozlosowano pary I rundy. Kilka spotkań zapowiada się bardzo ciekawie.

lipca 17, 2018

Wczoraj (poniedziałek, 16 lipca), prawie dwa tygodnie wcześniej niż zapowiadano, na tory między Lubaniem a Węglińcem wróciły pociągi. Wszystkie połączenia kursują już według rozkładu, także pociąg IC „Karkonosze”, który przez kilka tygodni jeździł przez Wałbrzych.

lipca 17, 2018

Pięć pierwszych autobusów, bardzo nowoczesnych, firmy MAN już stoi na placu w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Wczoraj (16 lipca) pochwalono się zakupem. Auta poczekają jeszcze na zamontowanie kasowników i automatów do biletów i wyjadą na ulice Jeleniej Góry. Nastąpi to na początku sierpnia. Nie wiadomo na razie na jakich liniach będą kursować.

lipca 17, 2018

W najnowszym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich" z 17 lipca 2018 r m.in.:

 

Przedszkola poszły na wojnę – przedstawiciele niepublicznych placówek przedszkolnych buntują się. Mówią: „mamy dość nierównego traktowania” i podały miasto do sądu. Pierwsze, korzystne dla nich wyroki już zapadły. W grę wchodzą duże pieniądze. Miasto Jelenia Góra na ten cel zabezpieczyło 8 milionów złotych.

 

Po sesjach absolutoryjnych w regionie, można powiedzieć, że jest dobrze. Tylko pięciu gospodarzom gmin nie udzielono absolutorium. Czy można z tego zdarzenia wyciągać jakieś przedwyborcze wnioski?

 

Niepylak apollo – przepiękny motyl, który za swoją urodę zapłacił cenę największą, zniknął z Sudetów 200 lat temu, ma szansę powrócić na łąki Karkonoskiego Parku Narodowego. Niepylaki w sztucznej hodowlo mnożą się na potęgę i jest już ich ponad 400 dorosłych osobników.

 

Agnieszka Kryszkowska została nową prezes Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji, ale przebieg konkursu budzi wiele kontrowersji. Na dodatek przed nową panią prezes stoją naprawdę trudne wyzwania.

 

Czy Wodospad Szklarki powróci do swego naturalnego kształtu?

 

Piłkarze Karkonoszy mają nowego trenera. Czy Aleksiej Tiereszczenko wydobędzie drużynę z marazmu?

 

Kompas Górski z pełnym kalendarzem imprez na najbliższy tydzień. Znowu będzie w czym wybierać. 

 

Zapraszamy do lektury!

lipca 17, 2018

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 22 lipca 2018 r. na wycieczkę nr 25 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.27 do stacji Jelenia Góra Orle (kierunek Szklarska Poręba). Wycieczkę odbędziemy wspólnie z piechurami z Wałbrzyskiego Klubu Wędrowców.

lipca 17, 2018

Karkonoski Park Narodowy na czas tegorocznych wakacji przygotował specjalne propozycje dla turystów pozwalające lepiej poznać nasze góry. Na wszystkich zainteresowanych czekają "Wakacyjne podróże naukowe w Domku Myśliwskim" oraz "Wakacje z przyrodą i przygodą", czyli tematyczne wycieczki z przewodnikami KPN.

lipca 17, 2018

Pułkownika w stanie spoczynku Edwarda Jakubowskiego pożegnano dzisiaj (17 lipca) na cmentarzu przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze z wojskowym ceremoniałem. Wzruszająca była chwila, gdy kombatanci przekazali czapkę pułkownika jego prawnukowi.

lipca 16, 2018

Po dwóch latach z funkcji trenera „biało – niebieskich” zrezygnował Marek Siatrak, który przejął jeleniogórską drużynę po Arturze Milewskim. W obu sezonach IV ligi dolnośląskiej Karkonosze zdobyły po 43 punkty (12 zwycięstw, 7 remisów i 11 porażek, co dało kolejno szóste i ósme miejsce w końcowej tabeli. Zarząd Karkonoszy zdecydował się na zatrudnienie 55-letniego Aleksieja Tiereszczenki.

lipca 16, 2018

Rozpoczęła się budowa łącznika, który ułatwi dojazd do Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze od ulicy Ogińskiego. Trasa będzie gotowa w październiku.

lipca 16, 2018

Kto z młodych jeleniogórzan nie zdał matury z matematyki, a chce zdawać po raz kolejny, może poduczyć się na darmowych korepetycjach. Ruszają od 23 lipca w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze. Zapisy już trwają.

lipca 16, 2018

Jak spędzić niedzielę w pięknym otoczeniu, jedząc pyzy z indykiem lub szpinakiem i kupując oryginalne ozdoby? Pojechać do Kopańca na Perski Jarmark Izerski. W minioną niedzielę (15 lipca) zrobiło tak mnóstwo mieszkańców Jeleniej Góry i okolic.

lipca 16, 2018

Na drodze z Bystrzycy do Wlenia samochód marki Audi wczoraj (15 lipca) śmiertelnie potrącił rowerzystkę. Kobieta wracała na rowerze z działki.

lipca 16, 2018

Od kilkunastu tygodni nic nie dzieje się na budowie centrum edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. Efekt? Zerwana umowa z wykonawcą. Czy opóźnienie uda się nadrobić? 

lipca 16, 2018

Od 13 lipca widzowie kin Helios w całej Polsce mogą poznać dalsze losy rodzinki, którą pokochali aż 14 lat temu! Z okazji premiery kontynuacji hitu z 2004 roku - najnowszej animacji „Iniemamocni 2” - sieć kin Helios zaprasza nie tylko przed ekrany, ale także do udziału w konkursie, w którym główną nagrodą jest tygodniowy pobyt w wyjątkowym miejscu na turystycznej mapie Polski - Dolinie Charlotty.

lipca 15, 2018

Wędrujący w Karkonoszach od lipca będą  spotykać na szlakach  ankieterów. Będą oni im zadawać pytania o pobyt w górach i jego koszt. Karkonoski Park Narodowy prosi, by nie odmawiać odpowiedzi.

lipca 15, 2018

Podczas tegorocznych wakacji wybrać można się na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem Małym Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim”.

lipca 15, 2018

Można już wędrować niebieskim szlakiem przez Kocioł Małego Stawu na odcinku od Domku Myśliwskiego do Samotni.

lipca 15, 2018

Drugi dzień Gitarą i... borowickich spotkań z poezją śpiewaną upłynął pod znakiem wspólnego nucenia z wykonawcami piosenek. To była magiczna chwila, gdy o północy na polania zabrzmiało "I tak warto żyć" zaśpiewane przez zespół Raz Dwa Trzy.

lipca 14, 2018

Trwają Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, w których nasz region jest reprezentowany prze załogę Rafał Zabuski i Adam Jaros.
Redakcja „Nowin Jeleniogórskich” oraz portal nj24.pl objęła patronat nad startami ambitnych jeleniogórzan.