Brązowy Jelonek z prezentami

Mikołajkowy turniej szachowy

Dnia 6 grudnia br. w gościnnej Szkole Podstawowej nr 11 odbył się turniej szachowy Brązowego Jelonka skierowany do dzieci z rocznika 2006 i młodszych. W piątych zawodach -tym razem Mikołajkowych- wzięło udział 52 zawodników i zawodniczek. Zawody zorganizowano w przestronnej stołówce Szkoły Podstawowej nr 11. Turniej prowadzony był w trzech grupach rozgrywkowych: Wież – Dziewcząt, Wież – Chłopców oraz Hetmanów (zaliczanej do klasyfikacji generalnej Grand Prix 2014 Brązowy Jelonek), w której razem rywalizowali najbardziej doświadczeni młodzi szachiści.

Grupę Wież – Dziewcząt bezapelacyjne wygrała z kompletem punktów Oliwia Ćwiszewska (6,0 pkt.) przed Wiktorią Janikowską (5,0) i Mileną Miazgą (4,0). Wszystkie zawodniczki są z KSz Jelonka Jelenia Góra. Wśród 14 startujących zawodniczek trójka wywalczyła normy na kategorie szachowe: Karolina Kryrowicz i Martyna Przybyłowicz na IV, natomiast Marta Niedzielska na V.
W grupie Wież – Chłopców rywalizowało 28 zawodników. Zacięta rywalizacja toczyła się do ostatniej -szóstej rundy. O zajęciu pierwszego miejsca zdecydowała punktacja pomocnicza, gdyż Tomasz Dernoga, Florian Bednarz i Igor Burda zdobyła po 5,0 pkt. Tu najlepiej wypadł Florek (15,5), przed Tomkiem (14,0) i Igorkiem (12,5). Następny w kolejności był Szymon Wiśniewski. Także w tej grupie kilku chłopców wypełniło normy na wyższe kategorie szachowe. Są to: Marcin Danielski, Karol Nowik, Szymon Wierzchucki (IV kategoria) oraz Jakub Niski, Szymon Bartosiak, Mikołaj Pietrzykowski, Karol Warzybok (V kategoria).
Najmniej liczna rywalizacja toczyła się w mieszanej grupie Hetmanów. Na starcie stanęło tylko 10 zawodników. Ale są to dzieci prezentujące poziom nieco wyższy od pozostałych. To prawdziwi „siłacze” w tej grupie wiekowej. Dodatkową motywacją były puchary i nagrody książkowe , o które walczyli przez cały rok w ramach cyklu Brązowy Jelonek Grand Prix 2014. W sobotnich zawodach najlepszy okazał się Paweł Szarko z dorobkiem 5,0 pkt. Drugi był Piotr Kołodziejski (4,5), a trzeci Ksawery Lebiedziejewski (4,0). Wszyscy zawodnicy należą do KSz Jelonka. Nieco słabiej zagrał czwarty Marek Madej (4,0) z Chocianowa.
W klasyfikacji generalnej cyklu Brązowego Jelonka pierwsze miejsce zajęła Kinga Strzała, jest to zwycięstwo za całoroczną pracę i start w pięciu turniejach w ciągu roku. Drugie miejsce w całym cyklu zajął wspomniany już Marek Madej, a trzecie Paweł Szarko. Ta trójka mogła się cieszyć z okazałych pucharów.
W sobotnim turnieju wszystkie dzieci został obdarowane licznymi prezentami. W tym roku Święty Mikołaj miał „duże wsparcie” hojnych ofiarodawców za co organizatorzy turnieju bardzo dziękują. Każdy uczestnik zawodów niezależnie od zajętego miejsca cieszył się ze słodkich upominków i drobnych gadżetów. Zwycięzcy dodatkowo oczywiście z medali. Tradycyjnie też wszyscy otrzymali pięknie wydrukowane dyplomy.
Klub Szachowy Jelonka dziękuje wszystkim rodzicom za wszelką pomoc okazaną podczas organizacji turnieju.