Karpacz połączył się ze Szklarską Porębą

W weekendy deptak w Karpaczu pęka w szwach.

Hitem okazało się wprowadzone w tegoroczne wakacje połączenie autobusowe pomiędzy Karpaczem a Szklarską Porębą. – Bardzo dobry pomysł. Należałoby jeszcze popracować nad samym rozkładem – mówią nam podróżni.

O tym połączeniu mówiło się od dawna. Niestety, przez lata tylko się mówiło. Krążyły nawet internetowe petycje do starostwa powiatowego o uruchomienie regularnej linii. Samorząd ten tłumaczył, że to nie jego zadanie.

Naprzeciw oczekiwaniom stanął jeleniogórski PKS, który na wakacje uruchomił linię łączącą oba miasta. Jest to 9 połączeń dziennie. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Choć linia praktycznie nie jest promowana, to wielu turystów chętnie z niej korzysta. – Pojechaliśmy z rodziną na cały dzień do Szklarskiej Poręby – mówi pani Jolanta Gwiżdż z Katowic, która przebywa w pensjonacie w Karpaczu. – Wprawdzie mamy samochód, ale wiadomo, człowiek jest na urlopie, to i piwa by się chciał napić – tłumaczy jej mąż Krzysztof.
– To rewelacyjny pomysł. O to chodziło – powiedział burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. – Przypomnę, że i Świeradów dowozi turystów do naszego miasta. Jest to bardzo dobra alternatywa dla tych, którzy odwiedzają nasze miasto. Uważam, że jako region nie mamy się czego wstydzić i mamy bardzo bogatą ofertę atrakcji turystycznych.
Dodał, że PKS utrzymuje to połączenie we własnym zakresie. – Umówiliśmy się kilka miesięcy temu, że jeżeli będzie problem z utrzymaniem, możemy partycypować w kosztach. Ale po ostatnich rozmowach wiem, że raczej nie ma takiej potrzeby – dodał M. Graf.
Zadowolona z tego pomysłu jest też Kamila Cyganek, zastępca burmistrza Karpacza. – Otrzymujemy bardzo pozytywne sygnały od tych, którzy korzystali z tych połączeń – mówi. – Turyści jak przyjeżdżają na urlop to często marzą o tym, by odstawić samochód. Jest to dla nich z pewnością duże udogodnienie, że mogą sobie zrobić wycieczkę na cały dzień do Szklarskiej Poręby. No i teraz mogą w pełni korzystać z tego, co oferują Karkonosze.
Podróżni mówią, że można byłoby jeszcze popracować nad korektą rozkładu. Ostatni autobus ze Szklarskiej Poręby wyjeżdża o godzinie 17. Jeśli ktoś planuje przejście grzbietem szczytowym Karkonoszy ze Śnieżki w kierunku Szrenicy i wrócić autobusem, to może nie zdążyć. – To wniosek do rozpatrzenia na przyszłość – mówi M. Graf.

Komentarze (20)

Autobus powinien kursować do dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie Górnej .Jest dużo starszych kuracjuszy a strome dojście do dworca jest sporym utrudnieniem a pazerni taksówkarze kasują jak za przelot helikopterem

Jak powstanie jeszcze z 10 tys. miejsc noclegowych w apartamentowcach to wyciąg z Karpacza do Szklarskiej by się przydał. I trzeba usypać jeszcze ze dwie Snieżki przed Karpaczem i Szklarską, żeby tłoku w mieście nie było. A ten dom na głowie nazwać Wang i tak się niektórzy nie zorientują. Obok serki i górale i mamy raj. A połączenie o którym w artykule oczywiście ok.

hehe lat trzeba było żeby uruchomić g****e połączenie autobusowe, a co niektórzy chcą tu olimpiadę robić :D

Połączenie jest super. Pamiętajcie nie tylko o tych, co nie tylko się chcą "napić piwka" i zwiedzić te zatłoczone "wczasowe metropolie". To połączenie wspaniale zwiększa możliwości planowania jednodniowych wędrówek przy stałej bazie w każdym z tych miast. W wtorek z niego skorzystaliśmy i odbyliśmy wspaniałą wędrówkę z Karpacza do Michałowic zielonym,czerwonym i niebieskim szlakiem. Przydałoby się połączenie na przełęcz Karkonoską, co umożliwiłoby cudowne jednodniowe wędrówki po czeskiej stronie bez konieczności noclegów u naszych "nie dosyć gościnnych" sąsiadów. Tak jest właśnie w Szwajcarii gdzie tzw. Postbusem wjeżdża się wysoko a następnie wędruje to jeszcze wyżej albo dostępnych tylko dla wędrowców celów.

Akurat Czesi są gościnni, a że akurat nas w zasadzie tylko tolerują, to zasługa tylko Polaków - jesteśmy głośni, krzykliwy, mega wymagający i roszczeniowi. Pamiętają też naszą bratnią pomoc w rękę z ZSRR...
Polak wchodzi do czeskiej hospody - podchodzi do baru i domaga się piwa w kuflu w ciągu 15 sekund od zamówienia - tam tak to nie działa...
A poza tym połączenie Szklarska - Karpacz powinno być też poza sezonem. Wystarczą dwa kursy dziennie - jeden rano i po południu/wieczorem.

od godzin popołudniowych do rana wyjechać ze Szklarskiej Poręby można tylko taksówką i to za niemałą kasę!!!! widocznie taksówkarze mają układy z miejscowymi decydentami, bo ten stan rzeczy ma się dobrze...... to czysty interes dla tych sfer! prywatni przewoźnicy są niemile widziani na"prywatnym poletku" dlatego nikt ich nie dopuszcza do wąskiego podziału profitów uzyskanych z tej działalności.

beda dowozic emerytow niemcow,szkoda pisac.Za moich czasow
to karpacz byl miastem,a teraz jest wiocha dla niemcow.

Ty nie jesteś katolikiem tylko prowokatorem

Brawo PKS Tour

W weekendy deptak w Karpaczu pęka w szwach. Jeśli 300 metrów zamkniętej ulicy jest deptakiem to 500 osób już go zapcha. Gdzie te czasy , gdy baseny w Karpaczu pękały w szwach a wieczorami w grocie kolonie miały gdzie się pobawić i potańczyć przez całe wakacje a dyskoteki i dancingi pękały w szwach. Turysta dziś słaby i po 3-4 dniach znudzony.

Jako polako-czech mieszkajac tu i tam , powiem dwa zdania na temat obu nacji.obiektywnie.bo matka pl ojciec cz nie pozwalają na żadne pogłębianie komukolwiek. czesi -polaków jako takich nie trawią.często slychac pogardliwie komentarze i wytykanie wszystkich fo pa co się da..są poza tym skąpi że fuj. polacy -burackie prostackie zachowanie ..ku .. RRWA na języku.cwaniactwo.roszczeniowosc. jedni warci drugich. a busy niech jeżdżą . choc warto lekko skorygowac rozklad.nie tylko dla turysty - terrorysty coraz czesciej.miejscowi też tam są ..

Buduja w tym karpaczu knajpy,hotele i teraz nawet stadion,ale Koscioly maja jeszcze niemieckie.Szkoda pisac,miasto bez przodownikow wiary

idiota i troll

dziadkowie tekst

Ale nowina,całą komunę takie kursy były.Do emeryta katolika:te co stoją są pustawe dzięki działalności min politycznej kleru.

Panie Burmistrzu Graf!
proszę o informację na jakim etapie jest realizacja obiecywanej komunikacji miejskiej; pierwszy termin to miał być kwiecień 2017r., później wrzesień 2017r., czyli już za niecały miesiąc?

W mieście Szklarska Poręba bywają i przebywają nie tylko "Ci" spragnieni pieszych wypraw i piwka, często są to osoby nie posiadające samochodu, przydałoby się o tej grupie wyborców PRZYPOMNIEĆ sobie chociaż przed zbliżającymi się wyborami....

Niestety, znając "naszego" burmistrza Grafa - przypomni on sobie o wyborcach tak, jak ostatnio - na kilka m-cy przed wyborami. Znów naobiecuje, poklepie kilku po pleckach, uśmiechnie się do kamer, zapowie "zmiany"... A potem, kolokwialnie mówiąc "oleje" nas, jak przez ostatnie 3 lata. Mieszkam tu już 25 lat, wielu burmistrzów widziałem i z wieloma rozmawiałem, ale takiej butnej bezmyślności i prostackiego zachowania wobec ludzi, mieszkańców - jeszcze nie widziałem. Oby wyborcy odpowiednio "przysłużyli" się burmistrzowi Grafowi w nadchodzących wyborach - dla dobra nas wszystkich i dla dobra Szkl. Poręby.

Buduja w tym karpaczu knajpy,hotele,a teraz to nawet stadion !Koscioly tam maja,ale tylko po niemieckie.Szkoda pisac,miasto bez przodownikow wiary

Świetny pomysł! Wybieram się grzbietem ze Szrenicy na Śnieżkę i będę mógł z powrotem dojechać do parkingu. Bravo!

Naiwnyś, oj, naiwnyś...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.