Odżyje kino w Lwówku

Odżyje kino w Lwówku

Mieszkańcy Lwówka Śląskiego będą mogli oglądać filmy na dużym ekranie. W Lwóweckim Ośrodku Kultury rusza kino.

- Kino, a raczej projekcje na dużym ekranie to był wspólny pomysł z urzędem. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach profesjonalne kino w Lwówku Śląskim nie ma racji bytu. Po prostu w dobie internetu nie będzie to opłacalne chyba dla żadnego przedsiębiorcy – mówi Tadeusz Dzieżyc, dyrektor Lwóweckiego Ośrodka Kultury.

Między innymi dlatego na początku roku narodził się pomysł reaktywacji kina w Lwówku Śląskim. Po dawnym kinie Bajka oprócz starego, neonowego szyldu nie ma już śladu. Kino nie funkcjonuje od wielu lat. Urząd miasta przejął budynek kilka lat temu od jednej z wrocławskich firm związanych wyświetlaniem filmów na dużym ekranie. - Mamy pewne plany związane z tym obiektem. Mamy nadzieję, że zostanie odpowiednio zagospodarowany – mówi Ireneusz Maciejczyk, wiceburmistrz Lwówka Śląskiego.

Po wielu latach projekcje filmów powróciły do Lwówka Śląskiego. - Nie było to łatwe. Koncesja na wyświetlenie jednego filmu to koszt kilku tysięcy złotych. Nas po prostu na to nie stać – mówi Tadeusz Dzieżyc. - Znaleźliśmy jednak firmę, która zajmuje się projekcjami filmów. To takie objazdowe kino. Za koncesję nie płacimy. Firma ma stosowne umowy, a my mamy z nimi. Od każdego sprzedanego biletu zarabiamy... złotówkę. Robimy to dla naszych mieszkańców –dodaje Tadeusz Dzieżyc.

Jak wyjaśnia dyrektor ośrodka kultury, nie jest to wcale taka prosta sprawa. Trzeba znaleźć filmy które zaspokoją oczekiwania ludzi. Kino w LOK na początku przyciągało po kilkunastu widzów. - Z biegiem czasu zaczyna być lepiej. Wprowadzamy pewne udoskonalenia, które podsuwają nam mieszkańcy. Ostatnio kupiliśmy nowe i bardzo wygodne krzesła, ale udoskonaleń jest więcej - mówi Tadeusz Dzieżyc.

Nie było łatwo z organizacją kina, które ma przyciągnąć widzów. - Warunki na początku były trochę ekstremalne. Teraz budujemy specjalną, amfiteatralną podłogę tak, aby każdy miał jak najlepszą widoczność. Próba już w niedzielę, ale wygląda to bardzo obiecująco – dodaje Tadeusz Dzieżyc.

Kino w LOK ma także ofertę dla najmłodszych mieszkańców. W niedzielne poranki, kiedy na dużym ekranie wyświetlane są film rano zawsze jest seans dla dzieci. I nie są to stare bajki tylko premierowe nowości. Jest także pomysł na kino 3D i już profesjonalną scenę amfiteatralną. - Można pozyskać na to pieniądze z ministerstwa. Projektor 3D to kosz około 40 tys zł, aluminiowa scena, którą rozkłada się błyskawicznie to wydatek około 30 tys zł. Będziemy pisać projekt w tej sprawie – zapewnia Tadeusz Dzieżyc.

Seanse filmowe w lwóweckim kinie już w dzisiaj.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.