To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Za dwa lata będzie ciepło i czysto

Za dwa lata będzie ciepło i czysto

W przyszłym tygodniu ruszą prace a za dwa lata stara ciepłownia przestanie truć. Dzisiaj wbito pierwszą łopatę pod budowę sieci, która dostarczy ciepło tysiącom zabobrzan.

- Rozpoczynamy główne zadanie programu pn. Likwidacja wysokoemisyjnego źródła ciepła na osiedlu Zabobrze – mówi Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze. - Głównym elementem jest budowa sieci pomiędzy Elektrociepłownią Miasto a Ciepłownią Zabobrze. Po to, by docelowo można było ciepłownię zlikwidować.

Jak mówi, to trudne technicznie zadane. - Jest kilka przejść pod rzekami, jest przejście pod ul. Mostową - dodaje. Dzisiaj na placu obok stacji BP oficjalnie wbito pierwszą łopatę pod budowę sieci. To dlatego, że m.in. tamtędy będzie przebiegała sieć.

- Jest to o tyle cenne przedsięwzięcie, że dzięki niemu zyska środowisko. Zdecydowanie mniej zanieczyszczeń przedostanie się do powietrza – mówi prezydent Marek Obrębalski.

- Najtrudniejsze będą przewierty pod rzekami, dlatego od nich chcemy zacząć – mówi Mirosław Nowakowski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Specjalistycznego Energoterm z Torunia, które wygrało przetarg na to zadanie. - Prace zaczynamy w przyszłym tygodniu. W tym odbieraliśmy materiały potrzebne do budowy. Czeka nas budowa magistrali o długości 4 km.

Toruńska firma działa na rynku od 20 lat, realizuje projekty ciepłownicze i kanalizacyjne. - Zatrudniamy ok. 150 osób a obrót roczny to ok. 80 mln złotych – mówi wiceprezes. - Za ostatnie 3-4 lata stan załogi i obroty są na tym samym poziomie.

Firma od 5 lat realizuje projekty współfinansowane przez Unię Europejską. - Z większych projektów realizowaliśmy zadanie dla krakowskiego PEC-u o wartości 20 mln. euro. Trwało ono 4 lata – mówi Mirosław Nowakowski.

Czy planowana prywatyzacja PEC-u nie zakłóci tych prac? - Nie zakłóci – mówi M. Obrębalski. - Oferenci, którzy zgłosili wolę zakupu PEC-u zostali poinformowani o tej inwestycji, jest ona zresztą pewnym plusem i cena przedsiębiorstwa dzięki temu projektowi będzie wyższa.

Na temat samej prywatyzacji powiedział niewiele: że zgłosiło się kilka firm i że to oferenci z rynku krajowego. - Postępowanie prywatyzacyjne zakończy się w sierpniu – dodał.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Komentarze (4)

I wszyscy będziemy zdrowi i bogaci.

Może będzie czysto, ale czy ciepło? Jak przyjdzie nam w rachunkach spłacać tą inwestycję to kaloryfery będą białe od szronu, bo wypłaty zabraknie.

anonimowy, wyprowadź się do jaskini w wojcieszowie, jeszcze parę wolnych zostało. Nie będziesz musiał tam płacić za wodę, ogrzewanie, śmieci, ścieki, mzk, oc, pdof, vat,itp... Na pewno będziesz szczęśliwszy bez tej cholernej cywilizacji i może wreszcie przestaniesz marudzić

ciekawe co kiedyś powstanie na placu po byłej ciepłowni zabobrze?