Zdjęcia Marilyn Monroe i gwiazd polskiego kina na wystawie w BWA

Zdjęcia Marilyn Monroe i gwiazd polskiego kina na wystawie w BWA

Trzech wybitnych fotografików Miltona Greene'a, Tadeusza Rolke oraz Wojciecha Plewińskiego łączy kilka rzeczy. Każdy z nich fotografował modę, kochał kobiety oraz publikował swoje prace w latach 50. i 60. XX wieku. Ich niezwykłe zdjęcia można oglądać od wczoraj (23 listopada) w galerii BWA w Jeleniej Górze.

Są na niej fotografie polskich aktorek m.in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Anny Seniuk obok wysmakowanych zdjęć z amerykańskich magazynów i fotografii znanych z okładek „Przekroju”.

To świat pięknych kobiet, który nigdy się nie zestarzeje. Fascynować będzie kolejne pokolenia.

- Marilyn Monroe, która poszukiwała szczęścia i miłości, jest w każdym z nas – zapewniał Waldemar Płusa, kurator wystawy „Szukając Marilyn – Finding Marylin". Aktorka inspirowała wielu artystów, czego dowodem, są prace pokazane na wystawie.

Andrzej Baworowski, szef Hali Stulecia we Wrocławiu, która jest właścicielem kolekcji fotografii Miltona Greene’a, zapowiedział, że  wystawa w BWA , to przedsmak tego, co czeka nas wkrótce, czyli otwarcia we Wrocławiu dużej, stałej ekspozycji z pracami Greena. Miałoby to nastąpić w przyszłym roku.

Wcześniej w jeleniogórskiej BWA pokażą jeszcze więcej zdjęć Marilyn Monroe.

Tym ciekawsza jest obecna ekspozycja, dzięki której można porównać styl trzech artystów.

-Czy Marilyn Monroe była inspiracją dla Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolkego? - widzowie mogą sami  spróbować znaleźć odpowieź na to pytanie.

Polacy fotografowali w zupełnie innych warunkach, niż Amerykanin. Millton Greene utrwalał kobiece piękno w Ameryce, odbudowującej się w powojennej zamożności i wolności.

Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke Rolke fotografowali kobiece ciało w stalinowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra.

Artyści na spotkanii w BWA barwnie opowiadali o tych czasach, pracy w redakcjach, poszukiwaniach modelek. Kto miałby ochotę dowiedzieć się czegoś więcej, może poszukać informacji w ich albumach i książkach.

Na wystawie są także prace inspirowane Marilyn Monroe: M. Wojciechowskiej (szkło), K. Ludwiczaka (szkło), J. Szpili (malarstwo), R. Olbińskiego (malarstwo), J. Zawalińskiego (rzeźba).

Wystawa „Szukając Marilyn – Finding Marylin" czynna będzie w BWA do 16 stycznia 2019 roku Sylwetki twórców

Milton Greene, 1922, swoje najważniejsze zdjęcia opublikował w "Harper’s Bazar", "Vogue", "Look" czy "Life Magazine", Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ave Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland. I, oczywiście, Marilyn Monroe.

Wojciech Plewiński ,1928, związał swoje profesjonalne życie z Krakowem, z którego pochodzi. W latach 50. rozpoczął współpracę z wydawanym w Krakowie tygodnikiem “Przekrój”, na którego okładki wykonał setki zdjęć pięknych i interesujących dziewczyn, słynnych "kociaków".

Tadeusz Rolke, 1929, publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę także dla „Przekroju”. Jego ulubioną modelką była Lucy a przed jego obiektywem stawały gwiazdy tamtych lat, m.in. Elżbieta Czyżewska, uchodząca za polską Marilyn Monroe.

bwa (1).jpg
bwa (2).jpg
bwa (3).jpg
bwa (4).jpg
bwa (5).jpg
bwa (6).jpg
bwa (7).jpg
bwa (8).jpg
bwa (9).jpg
bwa (10).jpg
bwa (11).jpg
bwa (12).jpg
bwa (13).jpg
bwa (14).jpg
bwa (16).jpg
bwa (17).jpg
bwa (18).jpg
bwa (19).jpg
bwa (20).jpg
bwa (21).jpg
bwa (22).jpg
bwa (23).jpg
bwa (24).jpg
bwa (26).jpg
bwa (27).jpg
bwa (28).jpg
bwa (29).jpg
bwa (30).jpg
bwa (31).jpg
bwa (32).jpg
bwa (33).jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.