kwietnia 25, 2018

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dodatkowe środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Pieniądze trafia na konta pięciu samorządów w regionie.

kwietnia 5, 2018

Blisko 4 kilometry kanalizacji ściekowej zostaną wybudowane w Piechowicach. Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski niedawno podpisał umowę na dofinansowanie tego zadania ze środków unijnych.

marca 28, 2018

5 milionów złotych na prace ochronne, remontowe lub konserwatorskie zabytków na Dolnym Śląsku przeznaczył samorząd województwa. Środki trafią do 165 obiektów, które otrzymają od 5 do 120 tys. zł. W naszym regionie wsparcie zdobyło 38 zabytków, które otrzymają łącznie 1,285 mln zł.

marca 26, 2018

Opóźni się planowane rozpoczęcie budowy stacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Karpaczu. Unieważniono przetarg na to zadanie.

marca 25, 2018

Samorząd Wlenia nie ustaje w wysiłkach, aby przywrócić połączenie kolejowe łączące Wleń z Jelenią Górą i Zebrzydową. To bardzo trudne zadanie, bo wiadomo, kolej, spółki ją obsługujące rządzą się swoimi zasadami. Może wysłanie ponad 10 tys. kartek do Ministerstwa Infrastruktury coś pomoże? - Chcemy, żeby nas zauważono i aby zapadły pierwsze decyzje, które przybliżą nas do sytuacji, kiedy z wleńskiej stacji będą odjeżdżać pociągi – mówi Artur Zych, burmistrz Wlenia. 

marca 23, 2018

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego zastępcę burmistrza Bogatyni Dominika M. w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy odbudowie sieci kanalizacji i wodociągowej oraz remoncie dróg i chodników w Porajowie. Według CBA, urzędnik mógł się przyczynić do straty blisko 3 mln zł dotacji na te inwestycje. W sprawie zatrzymano również inspektora nadzoru inwestorskiego Rafała F. oraz wykonawcę prac budowlanych Eugeniusza F.

marca 22, 2018

Po dwóch pierwszych niehandlowych niedzielach trudno wyciągać generalne wnioski. Choć oczywiste jest, że ruch i zyski są mniejsze. Branża obserwuje, liczy, analizuje. Nikt jeszcze nie mówi o obniżce opłat dzierżawnych za wynajęte powierzchnie. Handlowcy przyznają, że prawdziwą próbą będzie kwiecień, gdzie nie będziemy mogli robić większych zakupów aż w cztery niedziele.
 

marca 20, 2018

Trwają odbiory nowego wyciągu na Kopę. Kolejne terminy jej otwarcia były przesuwane. Jest jeszcze szansa, że narciarze wjadą na Kopę tej zimy. Zależy to od tego jak sprawnie i szybko przeprowadzone będą odbiory no i od tego jak długo potrwa zima... 

marca 9, 2018

Od najbliższej niedzieli, 11 marca zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich. To jednocześnie początek sezonu robót torowych na wielu liniach, co spowoduje utrudnienia w kursowaniu pociągów.

marca 5, 2018

- Inwestycja była prowadzona podczas pracy szpitala, a dodatkowo przeprowadzana jest termomodernizacja. To był trudny czas – podsumował Tomasz Dymyt, dyrektor jeleniogórskiego szpitala, w czasie otwarcia nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Wśród licznych gości złożyć gratulacje przybyli parlamentarzyści, marszałek województwa, samorządowcy oraz biskup legnicki. Jest szansa, że doskonale wyposażona placówka będzie lepiej spełniała swoje zadania. Dyrektor Dymyt liczy, że szpital wkrótce podpisze znacznie lepszy kontrakt z NFZ.

marca 4, 2018

Trudniejsza procedura zatrudniania pracowników z Ukrainy.

lutego 27, 2018

Niepokojące wnioski przyniosło spotkanie przedstawicieli samorządów regionalnych województwa dolnośląskiego i Kraju Kralowohradeckiego z prezesami Kolei Dolnośląskich i czeskiej spółki kolejowej GW Trans Regio.

lutego 25, 2018

250 mln złotych zainwestuje w obiekty sieci hoteli Interferie i Polskiej Grupy Uzdrowisk KGHM TFI, który jest właścicielem obu spółek. W planach są poważne inwestycje w Uzdrowisku Cieplice i w Uzdrowisku Świeradów.

lutego 23, 2018

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze skierowało do ponownego rozpatrzenia przez gminę Mysłakowice decyzji środowiskowej zezwalającej na realizację instalacji do termicznego przetwarzania zupełnego odpadów pochodzenia komunalnego dla spalarni odpadów przy Karkonoskim Centrum Gospodarki Odpadami w Kostrzycy. Decyzję środowiskową do SKO zaskarżyła grupa mieszkańców, którzy nie chcą mieć po sąsiedzku spalarni.
 

lutego 19, 2018

Lada dzień zostanie otwarty tymczasowy most na Bobrze w Dąbrowicy. Skończy się mordęga mieszkańców, którzy musieli korzystać z kłopotliwego objazdu. Niektórzy radni oceniają, że szkoda pieniędzy wyłożonych na tymczasową przeprawę. Lepiej było je przeznaczyć na inwestycję w most właściwy. 

lutego 18, 2018

Rośnie ilość starego sprzętu i innych większych odpadów przywożonych przez mieszkańców Jeleniej Góry do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tak wynika z analizy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze. Kilkuletni system, edukacja, przynoszą, widać, powoli efekty. Oznacza to, że coraz rzadziej przychodzi nam do głowy, żeby elektrośmieci, stare meble wyrzucać do lasu.
 

lutego 17, 2018

- Prawdopodobnie budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Orła Białego zostanie ukończona szybciej niż planowano – mówi Mirosław Kalata, wójt Podgórzyna. Nie oznacza to jednak, że dzieci pójdą do nowej szkoły już od września. Opóźniają się formalności związane z urządzeniem ronda na ruchliwym skrzyżowaniu przy szkole.

lutego 15, 2018

Świeradów Zdrój, Jedlina Zdrój i Głuszyca będą wspólnie propagować rowery elektryczne. Chcą razem napisać program i zabiegać o dofinansowanie z unijnych środków. - Skoro UE wspiera finansowo fotowoltaikę to jest szansa, że pozytywnie oceni popularyzację tych ekologicznych pojazdów – ocenia Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdroju. Wypożyczalnie rowerów elektrycznych w trzech miejscowościach zostaną otwarte w pierwszy dzień wiosny. 

lutego 15, 2018

W ostatnich tygodniach mieszkańcy Jeleniej Góry skarżyli się na duże opóźnienia w wywozie śmieci, zwłaszcza tych segregowanych. W MPGK tłumaczą, że rzeczywiście doszło do do takich komplikacji, ale zapewniają też, że sytuacja szybko unormuje się.

lutego 12, 2018

Przedstawiciele jeleniogórskich pszczelarzy ze sztandarem Powiatowego Koła Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej weszli się na Śnieżkę, by nagłośnić problem wymierania pszczół w regionie Kotliny Jeleniogórskiej i na Pogórzu Izerski.Pszczelarze biją na alarm - w całym kraju masowo umierają pszczoły.

stycznia 27, 2018

Od 2018 r. jedyną możliwością złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW jest forma elektroniczna za pośrednictwem formularza geoprzestrzennego udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powyższe wynika wprost z przepisów wspólnotowych i dotyczy wszystkich państw członkowskich UE. Tym rolnikom, którzy nie korzystają z internetu, Agencja oraz współpracujące z nią instytucje będą udzielały pomocy.

Poniżej, opracowana przez ARiMR, „instrukcja obsługi” składania wniosku.

stycznia 14, 2018

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno dane nt zadłużenia samorządów po trzech kwartałach 2017 r. W powiecie jeleniogórskim najbardziej zadłużone, licząc na mieszkańca, są Stara Kamienica i Jelenia Góra, a najmniej Piechowice i Mysłakowice.

stycznia 13, 2018

Świeradów Zdrój, Mirsk i Gryfów Śląski chcą wspólnie doprowadzić do uruchomienia połączenia kolejowego między tymi miejscowościami. W tym celu muszą przejąć tory od PLK PKP, dosypać pieniędzy, podpisać porozumienie z urzędem marszałkowskim i na końcu zaprosić do współpracy Koleje Dolnośląskie. 

stycznia 12, 2018

Kiedy most w Siedlęcinie zostanie poddany oczekiwanemu remontowi? Nie wiadomo. Nie udało się zdobyć pieniędzy na tę inwestycję i nie widać perspektyw na ich pozyskanie w najbliższej przyszłości.