lipca 10, 2018

W Janowicach Wielkich chcą chronić krajobraz przed zbytnią ingerencją przedsiębiorców i mieszkańców. W myśl uchwały  właściciele posesji będą teraz musieli dostosować się do nowych zasad dotyczących reklam, szyldów i ogrodzeń. Intencją nowego prawa jest też zapobieżenie zaśmiecenia reklamami i bilbordami odcinka drogi krajowej przecinającej teren gminy. - Nie chcemy dopuscic, żeby działo się to, co widzimy przy drodze do Karpacza - mówi Miłosz kqamiński, sekretarz gminy. Zasady są ściśle opisane, a mieszkańcy mają czas do maja przyszłego roku, aby uporządkować przestrzeń wokół siebie. Tym, którzy się nie podporządkują będą grozić kary pieniężne.

lipca 9, 2018

Były burmistrz Karpacza oraz siedem innych osób usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze zarzuty w związku z nieprawidłowościami przy rozbudowie ul. Parkowej i budowie tunelu pod stokiem Kolorowa. Zarzuty dotyczą działania na szkodę gminy i poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu uniknięcia zwrotu dotacji urzędowi wojewódzkiemu. Chodzi o inwestycje, których sensu nikt dzisiaj w Karpaczu nie kwestionuje, bo pozwoliły lepiej zorganizować ruch samochodowy w mieście. Inwestycje zostały przeprowadzone w 2010 r.

lipca 8, 2018

Im dalej od wprowadzenia niehandlowych niedziel, tym łatwiej o miarodajne wnioski. Ostatnio media obiegła informacja o właścicielce kilku sklepów, która przez kilka miesięcy obowiązywania nowego systemu odnotowała obroty niższe o 1 mln zł. Stanisław Sawczak, przedsiębiorca z Gryfowa Śląskiego, współwłaściciel trzech dużych sklepów także przyznaje, że wprowadzone zmiany mają negatywny wpływ na obroty firmy.

czerwca 29, 2018

W miniony wtorek, 26 czerwca, dwie jeleniogórskie firmy, Jelenia Plast oraz Code Two otrzymały nagrody tygodnika Wprost „Orły Wporost”. Jak opowiada nam Szymon Szczęśniak, kierownik marketingu Code Two, sama nominacja była dla ich firmy dużym zaskoczeniem. Nikt bowiem ich do tego wyróżnienia nie zgłaszał, a co ważne, przyznanie „Orłów” nie wiąże się z żadnymi obciążeniami finansowymi.

czerwca 26, 2018

Unia Europejska, to naprawdę dobry wujek. Tak chyba można wnioskować po lekturze wykazu projektów zatwierdzonych do dofinansowania w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia. Wujek jest do tego hojny.

czerwca 23, 2018

30 mln zł, to pula pieniędzy, którymi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekażę czterem dolnośląskim powiatom i siedmiu gminom na remonty lokalnych dróg. W naszym regionie z finansowego wsparcia mogą się cieszyć w Lwówku i Zgorzelcu.

czerwca 23, 2018

Od jutra (23 czerwca) wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej w Bolesławcu jeżdżą za darmo. Zdaniem prezydenta miasta Piotra Romana, ta zmiana - per saldo - będzie dla miasta opłacalna. Bolesławiec jest pierwszym z dużych miast w regionie, gdzie nie będzie się płacić za przejazd miejskim autobusem. Wcześniej takie rozwiązanie wprowadził Świeradów.

czerwca 23, 2018

W Elektrowni Turów w Bogatyni trwa budowa nowego bloku energetycznego. Jego najwyższym elementem jest chłodnia kominowa. Właśnie została zakończona budowa żelbetowego płaszcza chłodni. Tym samym, najwyższy obiekt bloku osiągnął swoją docelową wysokość – 135 metrów.

czerwca 21, 2018

Spore utrudnienia w ruchu pociągów spowodowało wykolejenie na początku czerwca towarowego składu PKP Cargo w okolicach Nawojowa Łużyckiego (na linii Lubań – Węgliniec). To oznaczało wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej dla części kursujących tą trasą pociągów Kolei Dolnośląskich i zmianę trasy pociągu IC Karkonosze relacji Białystok – Jelenia Góra, który na czas naprawy torów jeździć będzie przez Wałbrzych. Tu utrudnienia potrwają do 31 lipca. Szczegóły zmian  na stronach KD i PKP InterCity.

czerwca 21, 2018

Dwie jeleniogórskie firmy zostały laureatami prestiżowych tytułów w XXI edycji konkursu „Dobroczyńca roku”. W kategorii „Projekt społeczny – średnia firma”: Jelenia Plast Sp. z o.o., za wieloletnią współpracę z organizacjami pozarządowymi na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej; w kategorii „Wolontariat pracowniczy”: Grupa Essilor, do której należą Jeleniogórskie Zakłady Optyczne SA, za zachęcenie 100 wolontariuszy-pracowników do udziału w projekcie oraz za okazane im wsparcie a także za przeprowadzenie w ramach wolontariatu prawie 4 tys. badań przesiewowych wzroku wśród dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz przekazanie dla nich 950 par okularów ze szkłami korekcyjnymi.

czerwca 20, 2018

Prawie 6 mln zł z kasy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji trafi do 19 samorządów z Dolnego Śląska na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W tej liczbie jest aż 15 gmin z naszego regionu. Przedstawicielom gmin promesy sfinansowania zadań wręczył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak na spotkaniu w Mściwojowie.

czerwca 19, 2018

Firma Rhenus Logistics Bolesławiec uroczyście otworzyła swój zakład na terenie Podstrefy Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Firma deklarowała, że zainwestuje ponad 80 mln zł i zatrudni minimum 200 pracowników. Dziś już wiadomo, że obie te liczby będą przekroczone.

czerwca 16, 2018

W 3,5 roku od rozstrzygnięcia pierwszego Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego w fazę realizacji wszedł zwycięski wówczas projekt budowy Jeleniogórskiej Promenady Bobru. Przypomnijmy – chodzi o szlak pieszo-rowerowego biegnący po zachodniej stronie rzeki Bóbr od ulicy Wiejskiej do Lwóweckiej. W praktyce będzie to nowe przyjście łączące osiedle Zabobrze z centrum miasta, a także otwarcie spacerowej drogi po zachodnim brzegu Bobru w kierunku Perły Zachodu.
 

czerwca 14, 2018

Jelenia Plast Sp. z o.o. została laureatem XXI edycji konkursu „Dobroczyńca Roku 2017” w kategorii średnich firm, którego fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Celem przedsięwzięcia jest promocja zrównoważonego rozwoju, w którym istotne jest zaangażowanie społeczne przedstawicieli świata biznesu. Hasło tegorocznej edycji konkursu to „Wybieraj dobro”.

czerwca 13, 2018

Nie ma chętnych wykonawców do budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Lubańskiej i Goduszyńskiej z Trasą Czeską. Do przetargu nie stanęła żadna firma. - Nie ma zagrożenia dla tej inwestycji – uspokaja Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

czerwca 11, 2018

Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór zaprasza wszystkich zainteresowanych z obszaru działania LGD na bezpłatne seminarium dotyczące budowania produktu turystycznego w oparciu o lokalne zasoby historyczne, przyrodnicze i kulturowe. Podczas spotkania, które odbywać się będzie w środę, 13 czerwca, 2018 r. od godz. 13.00 w Centrum Aktywności Społecznej Pogórze w Podgórzynie (ul. Żołnierska 13), organizacje pozarządowe dowiedzą się np. jak zakładać wioski tematyczne, przedsiębiorcy natomiast dowiedzą się jak i o jakie zasoby można wzmacniać swój biznes. Zaprezentowane zostaną przykłady takich działań w innych rejonach Polski oraz lokalne zasoby naszego regionu, jakie można wykorzystywać.

czerwca 6, 2018

Poprawa jakości powietrza w naszej kotlinie to jeden z priorytetów miasta. Spółka ciepłownicza ECO Jelenia Góra podwoiła wysiłki oraz nakłady inwestycyjne, aby zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu była jeszcze niższa.

czerwca 2, 2018

Program Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, realizowany w ramach porozumienia Aglomeracji Jeleniogórskiej, to poważne wsparcie finansowe, dla miast i gmin wchodzących w jej skład. Właśnie rozdysponowano kolejną transzę środków na realizację ważnych dla samorządów projektów. To ponad 5 mln zł.

czerwca 2, 2018

Zaczął się okres najintensywniejszych remontów dróg. To z jednej strony radość dla kierowców, bo jest nadzieja na kolejne bezpieczne odcinki o dobrej nawierzchni. Z drugiej strony utrapienie – takie inwestycje prawie zawsze oznaczają korki lub uciążliwe objazdy. Warto więc już przed podróżą zapoznać się ze spodziewanymi utrudnieniami w ruchu, aby potem oszczędzić czas lub zawieszenie.

maja 29, 2018

22 tysiące uczniów z całego kraju rywalizowało w Ogólnopolskim Konkursie „Potyczki Ekonomiczne 2018”. II miejsce w finale zajęli uczniowie z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Świerzawie. Znakomitą wiedzą ekonomiczną zaimponowali: Kornelia Zdziechowicz, Joanna Domańska i Marcin Leśniak. Ich opiekunem był Piotr Melnarowicz.

maja 29, 2018

Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór zaprasza na bezpłatne szkolenie z zakresu zmian w zasadach przetwarzania i ochrony danych osobowych po wejściu w życie RODO, skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mikro i małych przedsiębiorców, które odbędzie się w dniu 01.06.2018 r w godzinach 10.00 – 14.00 w Centrum Aktywności Społecznej Pogórze w Podgórzynie - ul. Żołnierska 13.

maja 29, 2018

Wprowadzane od kilku dni przepisy Regulacji o ochronie danych osobowych (RODO) sprawiły, że nasze skrzynki mailowe zalała fala informacji od potencjalnych administratorów naszych danych. Jak zaobserwowało Ministerstwo Cyfryzacji – krajowy regulator w tej sferze – okazję wykorzystują także oszuści.

maja 28, 2018

Z uprawianiem truskawek same kłopoty. Pogoda kapryśna, brakuje pracowników, a do tego rynek zalewają udające polski towar owoce z Hiszpanii.

maja 25, 2018

Stadion w Karpaczu kompletnie rozkopany – inwestycja idzie zgodnie z planem. Budowa tego obiektu sportowego kosztować będzie ponad 19 mln. zł netto. Już teraz wiadomo, że samorząd Karpacza otrzyma dofinansowanie w wysokości 8 mln zł. - Jest duża szansa na pozyskanie dodatkowego wsparcia – mówi Radosław Jęcek, burmistrz miasta.