lipca 19, 2019

Wizja ścieków płynących ulicami kurortu do wczoraj była jeszcze realna. Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji przesłał bowiem do Karpacza ultimatum: jeśli gmina nie podpisze z KSWiK umowy na hurtowe odprowadzanie nieczystości, 22 lipca zatka dwie z czterech rur, którymi z miasta spływają ścieki. To oznaczałoby, że ścieki spłyną do rzeki Łomnica i zanieczyszczą okoliczne gminy. Katastrofa ekologiczna wisiała w powietrzu. Na szczęście, konflikt między Karpaczem a KSWiK został zażegnany i dzisiaj (19 lipca) strony podpisały porozumienie.

lipca 15, 2019

Przed czesko-polskim konfliktem w sprawie rozbudowy kopani Turów ostrzega wrocławskie Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia. Chodzi o emitowane z odkrywki i zwałowisk pyły, ale przede wszystkim spowodowane wyrobiskiem osuszanie ujęć wody pitnej w przygranicznych czeskich gminach.

lipca 15, 2019

Radni Piechowic przegłosowali, że chcą wystąpić ze spółki Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji. To dlatego, że przez 10 lat KSWiK nie inwestował w Piechowicach na miarę oczekiwań piechowickich samorządowców.

lipca 13, 2019

W Lwówku Śląskim rozpoczęto budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul Betleja. Wielka inwestycja, na którą składa się zespół basenów, strefa sportowa, rekreacyjna i turystyczna ma być – w swej podstawowej części zrealizowana w ciągu roku. To oznacza, że w przyszłoroczne wakacje będzie gdzie w Lwówku zażyć kąpieli.

lipca 11, 2019

Cztery gminy z naszego regionu formalnie włączyły się w obsługę programu „Czyste powietrze”. To samorządy Nowogrodźca, Podgórzyna, Szklarskiej Poręby i Zgorzelca. Obsługujący program Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce, by uczyniło tak jak najwięcej gmin, bo to oznacza lepszą obsługę beneficjentów.

lipca 11, 2019

Ponad rok dłużej niż planowano trwało wyłanianie wykonawcy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Chyba jednak już żadne formalności nie przeszkodzą w rozpoczęciu prac. Przedstawiciele prowadzącego inwestycję Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki podpisali umowę z konsorcjum firm PORR S.A., Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów S.A.

lipca 10, 2019

Zgodnie z przewidywaniami na dzisiejszej sesji (środa, 10 lipca) jeleniogórscy radni przegłosowali uchwałę podnoszącą wysokość opłat za odbiór śmieci. Od 1 września mieszkańcy będą płacić 27 zł miesięcznie od osoby, jeśli segregują odpady i 54 zł od osoby, jeśli ich nie segregują.

lipca 8, 2019

- Pojechałem z wnuczką do Karpacza, wybraliśmy się na Śnieżkę i okazało się, że wstęp do KPN związany z wjazdem na Kopę jest wliczony w cenę biletu na wyciąg. Zdenerwowałem się, bo przecież jako miejscowy takiego biletu kupować nie muszę – skarżył się nasz czytelnik. Rzeczywiście mieszkańcy gmin z terenów, na których leży KPN z opłat za wstęp do parku są zwolnieni. Okazuje się, że sytuacja w przypadku kolei linowej na Kopę oraz Wodospadu Kamieńczyka jest nieco inna i faktem jest, że nawet miejscowi muszą ponieść koszty wstępu, choć niższe od ceny biletu.

lipca 7, 2019

Radni Janowic Wielkich przegłosowali program dopłat do wymiany nieekologicznych pieców i kotłów w lokalach mieszkalnych na instalacje przyjazne. Aby otrzymać dopłatę najpierw trzeba wyłożyć pieniądze na inwestycję i udokumentować jej prawidłowe przeprowadzenie.

lipca 7, 2019

Na środowej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry poddany pod głosowanie zostanie projekt uchwały o podwyżce cen za odbiór odpadów komunalnych. Wszystko wskazuje na to, że teraz zapłacimy za segregowane odpady 27 zł miesięcznie od osoby, za niesegregowane – 54 zł. To kolejna zła wiadomość dotycząca wzrostu kosztów życia. 

lipca 6, 2019

Tabor jeleniogórskiego MZK wzbogacił się o dwa autobusy firmy MAN. Na jeleniogórskie ulice ruszą za miesiąc.

lipca 5, 2019

Szacuje się, że w ramach rozszerzenia programu 500+, na pierwsze dziecko w jeleniogórskim MOPS złożonych zostanie 3 tys. do 3.5 tys.  wniosków – to wynika ze statystyk demograficznych. To kolejna transza socjalnej pomocy niezależnej od statusu materialnego rodzin. Kiedy program wprowadzano, akcentowano jego rolę jako zachęty do podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Czy to się udało?

lipca 4, 2019

- Maszyn do wydawania biletów już od kilku dni nie ma, a znaki informujące o konieczności opłaty parkingowej stoją. Dziennie do mojego punktu z pytaniem o to wchodzi kilkadziesiąt zdezorientowanych osób. Ludzie nie chcą mieć kłopotów. Chyba zabrakło informacji – poskarżył się nam przedsiębiorca z ul. Piłsudskiego. Wszystko to przez opóźnienie transportu parkometrów z Francji, zamówionych przez nowego operatora. Kłopoty lada dzień się skończą. Rozpoczął się już montaż parkometrów. Wkrótce wszystkie 42 maszyny będą już czynne.

lipca 4, 2019

Dojechać do Kotliny Jeleniogórskiej od strony Wrocławia (i odwrotnie)w ciągu nadchodzących miesięcy będzie bardzo trudno. Przed nami kolejne utrudnienia związane z budową obwodnicy Bolkowa. Prezydent Łużniak wytyka planującym tę inwestycję nieudolność i złą organizację. Do ratusza właśnie dotarło pismo z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział we Wrocławiu w sprawie drugiego etapu zmiany organizacji ruchu związanego z budową obwodnicy Bolkowa.

lipca 3, 2019

- We wsiach gminy Podgórzyn zalegają sterty śmieci. Wygląda to strasznie. Powinni to szybciej uprzątać – poskarżył się nam mieszkaniec Marczyc. - To zamieszkanie związane z przejściem na nowy system. Zlikwidowane zostaną zbiorcze punkty odbioru, teraz odpady będą odbierane od każdego indywidualnie – mówi Mirosław Kalata, wójt gminy Podgórzyn.

lipca 2, 2019

Opłaty za wodę i ścieki w Jeleniej Górze poszły w górę. PWiK Wodnik wniosek w sprawie obecnie wprowadzanej podwyżki do PGW „Wody Polskie” złożyło rok temu. Za rok ceny znowu pójdą w górę – tak założono we wniosku taryfowym. Polityk PiS uznaje tę podwyżkę za niestosowną.

lipca 1, 2019

Tylko co trzeci absolwent pielęgniarstwa podejmuje pracę w zawodzie. Samorząd województwa chce to zmienić. Już jesienią do najlepszych studentów dolnośląskich uczelni kształcących pielęgniarki i pielęgniarzy trafią stypendia. Czy to odwróci niekorzystny trend? Wątpliwe, ale przykładających się do studiów zawsze warto wspierać. W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej zabraknie 275 pielęgniarek i położnych. Dziś zatrudnionych jest ich około 600.

czerwca 28, 2019

W ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy w Jeleniej Górze powstanie około 1200 nowych miejsc pracy w rozbudowywanych dużych firmach. Władze miasta rozmawiają także z Mercedesem, który zainwestował w Jaworze, na temat zatrudnienia absolwentów jeleniogórskich szkół. Teraz inwestorzy będą mieli zmartwienie, skąd pozyskać pracowników na rynku pracy, gdzie wskaźnik bezrobocia niewiele przekracza 3 proc. Część z nich zapewne zdecyduje się na kandydatów z Ukrainy.  

czerwca 28, 2019

Po imprezach masowych pozostaje szczególnie dużo plastikowych odpadów. Kubeczki, butelki, słomki itp. zbierane są całymi workami. Jelenia Góra chce powstrzymać to plastikowe szaleństwo, przynajmniej na swoje możliwości. Trwają prace nad systemem zachęt dla organizatorów imprez, aby zrezygnowali z plastiku.

czerwca 27, 2019

Prezydent Jerzy Łużniak, spotkał się z konsulem honorowym Gruzji, Wojciechem Wróblem. Rozmawiano głównie o możliwości podjęcia współpracy między Jelenią Górą (a precyzyjnie – mieszkańcami i przedsiębiorcami z miasta), a wybraną miejscowością Gruzji, najpewniej z Autonomicznej Republiki Adżarii, z którą umową partnerską ma Dolny Śląsk. Moda na Gruzję nie słabnie. Dzięki tanim liniom lotniczym stała się ona szczególnie dostępna dla Polaków. Odwiedza ja rocznie kilkaset tysięcy naszych rodaków.

czerwca 27, 2019

Rafał Piotr Szymański, były radny PiS pozostał wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Jeleniej Górze - mimo wniosku opozycyjnego klubu partii Kaczyńskiego o jego odwołanie. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości jest oburzone i kąśliwie wypomina łamanie dobrych obyczajów. Na poziomie lokalnym padają te same argumenty, które słyszymy odnośnie stylu prezentowanego przez PiS w polityce krajowej.

czerwca 26, 2019

Przyrost bazy noclegowej w miejscowościach powiatu jeleniogórskiego na przestrzeni ostatnich lat należał do najszybszych wśród miejscowości turystycznych w powiatach górskich. Tylko w powiecie tatrzańskim w tym samym czasie przybyło więcej hoteli i pensjonatów.

czerwca 26, 2019

„Z dniem 26 czerwca br. funkcję dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przestał pełnić Norbert Łukaniuk. Pełniącym obowiązki dyrektora jest obecnie Piotr Cichowski” - taki komunikat opublikował rzecznik prasowy UM Jelenia Góra. To zaskakująca decyzja, także dla samego zainteresowanego.

czerwca 25, 2019

Plany komisji Europejskiej dotyczące funkcjonowania programów transgranicznych utrudnią - zdaniem Euroregionu Nysa i samorządu województwa dolnośląskiego - realizację korzystnych dla regionu projektów. O proponowanych, nowych zasadach finansowania przedsięwzięć na pograniczu polsko – niemieckim rozmawiali w Jeleniej Górze delegaci ER „Nysa” i samorządowcy podczas Konferencji Krajowej Euroregionu Nysa.