Formalizują się w walce ze smogiem

Formalizują się w walce ze smogiem

Co można zrobić, żeby zmniejszyć zjawisko występowania w powietrzu niebezpiecznych dla zdrowia pyłów? Na to i wiele innych pytań chcą odpowiedzieć członkowie nieformalnej grupy społecznej Jeleniogórski Alarm Smogowy.

– Co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce blisko 50 tys. osób. Nasza Jelenia Góra należy do czołówki miast o najwyższych wskaźnikach zanieczyszczeń powietrza – przypomina Joanna Stelmach, jedna z inicjatorek zawiązania stowarzyszenia, które zajęłoby się działaniami na rzecz poprawy czystości powietrza w stolicy Karkonoszy.

Zaprasza zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się 14 stycznia o godz. 15.30 w Idea Club w Jeleniej Górze (ul. Bacewicz 22). – Tam poznamy się, będziemy generować pomysły, zaplanujemy konkretne działania – zachęca do wzięcia udziału.
Docelowo stowarzyszenie chce prowadzić m.in. kampanię informacyjną na temat skutków zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. Chce też zaprosić do współpracy pracowników urzędu miasta.
W Jeleniej Górze często w zimowe bezwietrzne dni poziom tzw. pyłu zawieszonego (PM10) przekracza stan alarmowy. W takich warunkach odradza się mieszkańcom przebywanie na powietrzu. Podobny problem ma także kilka innych miast w Polsce, m.in. Kraków. 

Komentarze (71)

Dzwonić na straż miejską jak tylko zobaczycie, że sąsiad spala śmieci. I nauczyć się, że nie jest to donosicielstwo a dbanie o swój interes, o swoje zdrowie. Potem dziwicie się, że dzieci rodzą się z poważnymi wadami, starcy mają poważne problemy zdrowotne a co młodsi w najlepszym wypadku brak kondycji.

Już przestańcie farmazonić na komentarzach jakby to palenie w piecu było głównym problemem ze smogiem w naszym regionie. Dawniej tylko i wyłącznie palono w piecach bo nie było aż tak zaawansowanej technologi i aż takiego problemu nie było. Owszem palenie w piecu to też zatruwanie środowiska zwłaszcza jak się pali śmieci ale to tylko część zanieczyszczenia, niemniej problem leży też gdzie indziej a prasa nie chce na ten temat w ogóle mówić (milczy) w całej Polsce. Po części za przyczynę powstającego smogu to spaliny naszych aut, dużo większe zanieczyszczenie niż palenie w piecu węglem czy drzewem. Niemniej największym powodem powstającego smogu w Kotlinie Jeleniogórskiej jest MASOWA, RABUNKOWA WYCINKA DRZEW!!! w naszych lasach, które to drzewa jak wiadomo poprzez pochłanianie dwutlenku węgla drzewa poprawiają skład powietrza. Drzewa oczyszczają powietrze z pyłów i gazów i należy je szanować. Niestety nie u nas w całej Polsce. Przez ostatnie 4-5 lat z naszego regionu z lasu wycięto już ok 2/5 drzew w lesie i owszem posadzono nowe ale zanim one wyrosną i będą wchłaniać tyle co 100 letnie drzewo musi minąć kilkadziesiąt lat. Najgorsze jest to że wycinka drzew trwa w najlepsze przykład: Pogórze Karkonoskie niby Otulina parku Narodowego tam to już jest istny horror! przez samą wycinkę zniszczone są runa leśne na dużą skalę, zniszczone drogi itd. Najgorsze w tym wszystkim jest to że Lasy Państwowe tną drzewa też w Parkach Narodowych i nie tylko w Karkonoskim i nie są to też drzewa chore. Przykład: powiększony park w stronę góry zamku Chojnik, zaraz po tym kolejna wycinka drzew w lesie, wystarczy pójść do lasu i to sprawdzić nic nie kosztuje. Oczywiście prasa w Polsce o tym nie napisze prędzej będą czepiać się tego Kowalskiego jakby on był głównym powodem zatruwania środowiska ale ci co wycinają rabunkowo lasy to już cisza bo to przecież nasze Państwo więc o nich nic złego napisać nie można. W dużym stopniu też w zatruwaniu jest wina naszej polskiej mentalności. Dla Polaka auto to wciąż wyznacznik dobrobytu. Nawet jeśli mieszka na linii z domu do pracy autobusu miejskiego to i tak pojedzie do pracy samochodem, staliśmy się za wygodnym leniwym narodem a komunikację miejską traktujemy jak najgorsze zło. Na koniec dodam że, smog nie zabija od razu. Gromadzi się w organizmie i powoli go wyniszcza, toksyczne pyły przedostają się do naszych płuc, oskrzeli, krwi, a razem z nią do mózgu. Dotyczy to się wszystkich nas tutaj w mieście mieszkających, szkoda w tym że się chwalimy na Facebooku, innych miejscach jakie to mamy nasze pociechy a nie jesteśmy zadbać o nasze własne dzieci i nie tylko, by żyły bardziej w czystszym powietrzu, którego coraz mniej.

Częściowo masz rację,zale co za tym idzie- częściowo nie masz racji :) Faktem jest, że wycinanie katalizatorów i filtrów z samochodów to plaga, "samochód" w naszych warunkach to często niedoinwestowany, zaniedbany złom. Jeleniogórskie drogi to skansen, a niewiele ze starszych aut dominujących w mieście jest w dobrym stanie,to tak naprawdę wyjątki "po rodzinie" ,albo od nowości użytkowane przez ich właścicieli. Nie zgodzę się jednak z Twoją oceną zagrożenia w związku z okresem grzewczym, które jest ewidentne,bowiem zawsze stężenie szkodliwych substancji wzrasta zimą .

dodam jeszcze że większość tego dymu bierze się także z kominków opalanych właśnie tym drewnem wyciętym z lasu. Czyli mamy synergię negatywnych działań. Niestety nastała moga na kominki, kozy i inne paleniska. Mój sąsiad ma ogrzewanie gazowe, ale zainstalował sobie w ramach oszczędności kozę na drewno i on ma tanio a ja i wszyscy sąsiedzi wieczorem okna otworzyć nie mogą bo dym ściele się gęsto. Gdzie sprawiedliwość? Powinien płacić 10x większy podatek żeby pokryć ten efekt zewnętrzny. Czas na działania radykalne tylko jakiego polityka na to stać, na pewno nie Zawiłę, dla którego dym to normalne zjawisko.

Również masz rację po części. Kominki są w porównaniu z piecami na węgiel , koks,czy pochodne bardziej ekologiczne. Jest jednak jedno małe "ale". Kominek powinien być dodatkowym źródłem ciepła, nie podstawowym,a paliwem do niego powinno być sezonowane,suche, twarde drewno dobrej jakości. A jak to często bywa, drewno jest 'sezonowane" tylko w drodze na przyczepie z lasu do odbiorcy, odbiorca nawet nie wie, jak włączyć piec gazowy,bo od czego ma kominek i tak to wygląda. A sąsiedzi wąchają smród palonego ,mokrego drewna.

Generalnie masz racje. Mam tylko dwie uwagi.
"Już przestańcie farmazonić na komentarzach jakby to palenie w piecu było głównym problemem ze smogiem w naszym regionie."
Prosze oto link
http
stacja 23 na Oginskiego. Popatrz na roczne wykresy - zima wzrost PM2.5 i PM10. Dzienny - wzrost wieczorem i w nocy (akurat wtedy auta mniej jezdza)

"zanim one wyrosną i będą wchłaniać tyle co 100 letnie drzewo musi minąć kilkadziesiąt lat." aby nowe drzewo wchlanialo tyle co 100-letnie musi minac 100 lat, po kilkudziesieciu bedzie wchlaniac tyle co kilkudziesiecioletnie

Stacja na Ogińskiego "wącha" te kominy z chałup na wiejskiej, wiosennej i tamtych rewirach, przecież na Zabobrzu nie ma pieców na wungiel. Przecież widać na tych wykresach, że największe stężenie PM2 i 10 jest w nocy kiedy auta nie jeżdżą, a ludzie potrzebują ciepła więc ewidentnie to z pieców. U pepików też ludzie mają auta i to stare lumpy, ale nie maja śmieciuchów bo zabronili sprzedaży i maja po problemie. Jest program kawka, prosument itp które pomagają wymieniać paleniska na piece gazowe itp. Myślę, że jest to ustawione tak, że unia daje na poprawę jakości powietrza kasę, a polskie instytucje jeszcze na tym bija kasę. Zamiast finansować 80% inwestycji finansują 40% i dlatego właśnie unia chce nas za ten smog ukarać.

Drzewa nie wchłaniają pyłu tylko CO2.
Tak to jest jak od pierwszej klasy jest religia, a biologia i fizyka tylko dla chętnych...

Dzwoniłem. Usłyszałem w słuchawce, że na pewno sąsiad pali węglem brunatnym, a nie śmieciami, a to nie jest zabronione. Zdaniem strażnika naoglądałem się za dużo telewizji, jak wielu mieszkańców i robię aferę, gdy tylko zobaczę żółto-brunatny dym. Jeżeli mentalność w SM się nie zmieni, to nie mamy do kogo dzwonić.

Nie tylko się zgodzę,ale dopowiem,że nie wierzę w skuteczność interwencji SM. Zaraz zacznie się płacz,że małe dzieci,że niska renta,że tamto,że owamto i truciciele w dalszym ciągu będą truć i włos im z głowy nie spadnie.

Może trochę nie na temat, ale nie tylko SM się tak zachowuje, SP również. Dzwoniąc do nich w sprawie kota który utknął na drzewie, gdzie w nocy był kilkunastostopniowy mróz, strażak odpowiedział: ,,Jak wszedł, tak sam zejdzie". Ot anegdotka.

Sorry Takie czasy. Jak masz kota to go pilnuj, a jak masz psa to sprzątaj po nim

Koszty wynikające ze skutków zanieczyszczenia powietrza są kosmiczne i nikt dotąd nie sporządził w naszym, mądrym inaczej kraju, prostego porównania zysków i strat tego stanu. Jestem pewny, że zapewnienie TANIEGO dostępu do ciepła, poprzez rozbudowę sieci przesyłowych i możliwość przyłączenia się do jednego żródła pozyskiwanej ekologicznie czystszej energii w każdej miejscowości całą tę sytuację by uzdrowiło. To bieda, o której się za dużo nie mówi, czyni takie spustoszenie w naszym środowisku. Ludzie dla zapewnienia sobie podstawowego w zimie dobra jakim jest ciepło palą w piecach wszystkim co da się spalić i skutki są opłakane. Ale przekracza to możliwości percepcyjne zasobów głów miłościwie nami zarządzających i dlatego mamy jak mamy ...

dlaczego PEC nie podłącza nowych odbiorców. rozkopana była cała Wyczółkowskiego - dlaczego przy okazji nie podłączyli starych domów które smrodzą. powinien być przymus prawny dla wszystkich z ogrzewaniem nieekologicznym. Skoro można zmusić ludzi do podłączenia kanalizacji to dlaczego nie można w tym przypadku. Aha już wiem, to pec chyba nie jest zainteresowany, a miasto nic nie może zrobić bo go sprzedało. Mylę się?

I bardzo dobrze ze Krakow to kara za profanację Wawelu za zagarnięcie całego miasta przez Dziwisz.Amen

Brawo ekolodzy ,protestowaliście aby nie budować elektrowni atomowej to macie ,wybraliście pis w minister Szyszko zezwala na zabijanie ŻUBROW,.

ale piękny BUL d#py macie w waszym lewacko-peowskim towarzystwie wzajemnej adoracji:D

A czytasz z jakiego powodu te żubry są wybijane? Chyba nie bardzo . Chcą wybić około 10 sztuk bo są chore i nie chcą aby choroba się rozniosła na zagrożony gatunek.

Tylko że stwierdzenie czy żubr jest chory jest możliwe po jego zastrzeleniu, więc ciekawe jak mają odstrzelić tylko chore... SZACH MAT, frajerze... A odstrzał i pobranie trofeum dorosłego byka to wpływ 36 tysiaków w gotówce... Drugi SZACH MAT frajerzyno...

Jeśli chodzi o Żubra?
No nie piłem:)

Dużo racji. Bo ciemny lud woli się bać czegoś, o czym nie ma pojęcia i kopcić dalej węglem, do którego co roku musimy dopłacać. Skończy się tak, że skończymy jako jedyni bez energii atomowej i będziemy musieli ją kupować od sąsiadów, zamiast produkować własną. Żenada.

Jak widzę po wcześniejszym wpisie o ekologii i niszczących zdrowie skutkach smogu w większości miast i gmin w Sudetach w PiS-ie niechętnie się mówi. Min.Szyszko chętniej przyzna swemu kolesiowi -ojcu dyrektorowi- 27 mln na jego fanaberie,niż na walkę ze smogiem w Małopolsce. Podobnie jest w całej Polsce, bo pani Szydło,była burmistrz Brzeszcz k/Oświęcimia- dzisiaj niestety pełniąca obowiązki Premiera RP- kocha górników z nierentownych kopalń,więc po co opalać gazem, czy korzystać z energii odnawialnej. Dopóki będzie rządzić PiS, dopóty będziemy oddychać smogiem i szybciej umierać. Ale to dla niektórych nie ważne, ważne 500+ i katolicki głos ojca Rydzyka w każdym domu.

coś trzeba działać dwa dni temu było bardzo cieżkie powietrze a żadnych komunikatów, na pomoc urzędu miasta nie ma co liczyć program kawka się skończył nie ma pieniędzy, podobno w tamtym roku 70 osób zlikwidowało piece przeważnie emeryci pobrali kredyty i teraz płaczą

Podobno. Tylko szkoda, że powielasz plotki. Skorzystałem z programu Kawka i dostałem pieniądze zgodnie z umową. Nie jestem emerytem i nie płaczę. Osób, które dostały pieniądze było znacznie więcej, niż 70. Jak ktoś nie doczytał warunków i się nie załapał, bo źle zrobił dokumentację albo w złym terminie wykonał prace to jego wina, a nie programu.

Mam kawkę i śpię z nią. Nie doczytaliście umów, telewizja kłamie, PIS wygra, Szyszko jest inteligentny, Szydło jest ładna... Jeszcze coś wam dopisać, zanim przyjdą pielęgniarze?

Warto zaprosić Dyrektora Sanepidu który nie widzi żadnych zagrożeń dla zdrowia

Powiem (napiszę)krótko: należy "przycisnąć" ECO w sprawie niezwłocznej radykalnej poprawy ochrony środowiska, bo z chwilą sprzedaży PECu problem zanieczyszczeń "sam" się nie rozwiązał - no chyba tylko dla władz miejskich - mają ten (ciepłowni)problem "z głowy"!

A wystarczyło by obniżyć cenę gazu lub prądu tak aby nawet tych najbiedniejszych stać było na ogrzewanie gazowe lub elektryczne !!!
samym uświadamianiem ekologów nic nie zrobicie bo jak ktoś nie ma co do garnka włożyć będzie palił byle czym aby tylko się ogrzać i nie ma w tym nic dziwnego - a oprócz tego najwięcej trują elektrownie- bo nasz wspaniały rząd wspiera wydobycie węgla zamiast energię odnawialną....

to żaden argument. może ścieki też wylewasz na ulicę bo jesteś biedny? zazwyczaj ci co nie mają co do garnka włożyć z radością wydają pieniądze na używki - pieniądze zaoszczędzone m in. na paliwie do ich kopciuchów. Potrzebne są działania radykalne.

Prawda. Mój kuzyn pracujący przy serwisowaniu wind w elektrowniach wiatrowych już zawinął interesy za granicę, bo przez dobrą zmianę nie ma już czego tutaj szukać.

Ten rząd stawia na węgiel. Samorządy wydadzą kasę na ekologię a rząd będzie truł Polaków. Mądry Polak po szkodzie.

Szczytem bezmózgowia i głupoty jest bronienie rządzących, którzy zamiast robić cokolwiek, żeby sytuację poprawić, wolą wspierać nierentowne kopalnie węglowe, rezygnować z energii odnawialnej (elektrownie wiatrowe np) i blokować budowę elektrowni jądrowej. W dodatku uważają, że problem jest "tylko teoretyczny", chociaż w Krakowie i Katowicach normy są ostatnio na poziomie 2000%. Owszem, nie rządzą od dawna, ale poprzednia władza przynajmniej poczyniła przygotowania do postawienia elektrowni jądrowej. Z momentem wejścia dobrej zmiany spółka i jej plany stały się martwe.
Weź otwórz oczy człowieku.

W roku ubiegłym zmieniłem ogrzewanie z węglowego na gazowe. Wydałem 12 tyś. Nie dostałem żadnej pomocy,ani od samorządu ,ani od państwa. Wręcz przeciwnie . Urzędnicy , utrudniali.

W roku ubiegłym zmieniłem ogrzewanie z węglowego na gazowe. Wydałem 12 tyś. Nie dostałem żadnej pomocy,ani od samorządu ,ani od państwa. Wręcz przeciwnie . Urzędnicy , utrudniali.

Może zapomniałeś zapytać?

Wina Szydło

Zastawiające, że najwięcej tego smogu (i smrodu) powstaje w willowych dzielnicach miasta, a dlaczego? Bo stać "ich" na te wille dzięki oszczędzaniu, na paliwie, na ściekach itd...

Dlaczego nie wykorzystuje się wody termalnej do ogrzewania mieszkań w Cieplicach , jak to ma miejsce w samym uzdrowisku od kilku lat.

Dlatego,ze miasto nie ma koncesji, kupuje wode od uzdrowiska do TERM. Uzdrowisko szpital i sanatorium sa KGHM-u a ono z jakiej racji ma ogrzewać JG

Ktoś kiedyś oddał nasze lokalne zasoby wód termalnych KGHM-owi i teraz cierpimy. Musielibyśmy płacić KGHM-owi, żeby odkupić naszą własną wodę. W tym mieście już prawie nic nie jest miejskie, a potem zdziwienie, że nie ma dochodu.

największym zmartwieniem to jest to że do Polski przyjeżdża banda amerykanskiego bydła z karabinami i czołgami, ci misjonarze pokoju z karabinami już się wykazali w Iraku, Syrii, Jugosławii itd,itp - jak dalej będą prowokować Putina to ten zakręci gaz na kilka miesięcy i dopiero będzie heh zamiast załatwić z Putinem aby gaz był tańszy, taki tani jak w latach 1997,98,99 to nie tylko sankcje dla Rosji, jak przygłupy z ameryki i rosji zaczną się strzelać pomiędzy sobą i na terenie polski zrobią poligon taki jak zrobili w Iraku,Syrii i Jugosławii to będziemy mieli taki pył zawieszony w naszym kraju że chyba niewielu to przeżyje..

W ramach reformy śkulnictwa proponuję eksternistyczne kursa palenia bezogniowego. Zero zagrożenia pożarem, zero kłopotów z sadzą i smogiem, niskie koszta transportu , brak efektu cieplarnianego - czaderskie rozwiązanie - no same pluśne plusy!

EKO-TERRORYZM atakuje ze zdwojoną siłą ;-)

Zmienić kadry państwowej inspekcji środowiska od Wrocławia do Jeleniej Góry.....Co zrobiły w tym kierunku aby było inaczej ?

Zmienić kadry państwowej inspekcji środowiska od Wrocławia do Jeleniej Góry.....Co zrobiły w tym kierunku aby było inaczej ?

Zapomnijcie o ekologii. Górnicy trzymają rząd w garści.

[quote=GOP]Zapomnijcie o ekologii. Górnicy trzymają rząd w garści.[/quote]
To jest bardzo elegancko powiedziane :)) w garści! ha!ha!!

PEC za darmo nie podłącza. Zaraz wszystkie doliczają koszty ,że się wszystkiego odechciewa . To nie jest firma charytatywna !!

PEC-u już nie ma. To też sprzedaliśmy, podobnie jak nasze wody termalne. Wodami rządzi KGHM z Legnicy, a ciepłownią opolska firma.

gazetawroclawska.pl/artykul/347515,kghm-kupil-uzdrowisko-cieplice,id,t.html

gazetawroclawska.pl/artykul/296772,jelenia-gora-pec-sprzedany-cieplo-nie-podrozeje,id,t.html

gdyby ceny gazu i prądu były adekwatne do zarobków to żadnego pieca kaflowego by nie było w jeleniej

a ile powstaje dwutlenku węgla z 1kg koksu, węgla i drewna pytam z ciekawości bo nie wiem

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.