RAJD ARADO

Termin: 2 maj, 2019 - 11:00 - 19:00
RAJD ARADO

RAJD ARADO Jelenia Góra 2019

Wzgórze Kościuszk

i Podziemia WROTA CZASU - TIME GATES, teren miasta ul. Chełmońskiego 3

 

RAJD ARADO 2019 Polscy żołnierze zdobędą Hirschberg, czyli Rajd Arado ponownie w Jeleniej Górze Historyczne pojazdy, mundury, broń hukowa i widowiskowe efekty pirotechniczne, to wszystko w majówkę czekać będzie na mieszkańców i gości Jeleniej Góry.

Największe w Europie Środkowej wydarzenie historyczno-edukacyjne – „Rajd Arado” po raz dziewiąty przemierzać będzie Dolny Śląsk. Na szlaku uczestników, co stało się już tradycją, nie zabraknie naszego miasta. Co więcej, Jelenia Góra w tym roku stanie się rajdowym centrum.

Udział w tegorocznej edycji „Rajdu Arado” zapowiedziała blisko setka pasjonatów historii z Polski oraz Czech. Dzięki nim w plastyczny sposób będzie można zobaczyć jak mogły wyglądać ostatnie dni niemieckiego miasta Hirschberg. W tle pokazów i inscenizacji znajdą się tajemnice III Rzeszy – zrabowane w okupowanych krajach złoto, dzieła sztuki czy tajna broń.

Osią narracji stanie się powrót przez Sudety polskiego I Korpusu Pancernego i związane z tym faktem, działania dywersyjne pohitlerowskiego podziemia – Werwolfu wspieranego przez specjalny oddział Waffen-SS.

Ozdobą przedsięwzięcia będą pojazdy militarne. W tym roku na ulicach Jeleniej Góry zobaczymy między innymi samochód pancerny Sd.Kfz. 222, samochody ciężarowe Steyr 1500 oraz GAZ-51, słynne amerykańskie Dodge i Jeepy używane masowo również przez żołnierzy z orzełkami na czapkach czy terenowego Volkswagena Typ 82.

Po raz pierwszy jeleniogórzanie będą mieli szansę przyjrzeć się strzelającej armacie 7,5 cm Infanteriegeschütz 37, które przybędzie na rajd z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Niebo patrolować będzie myśliwiec Luftwaffe.

Główne działania na terenie Jeleniej Góry zaplanowano na czwartek, 2 maja. Tego dnia zapraszamy na piknik rodzinno-historyczny na Wzgórzu Kościuszki połączony ze zwiedzaniem Podziemi Time Gates - Wrota Czasu.

Dokładnie nad nimi, o godz. 15.00 rozpocznie się widowisko batalistyczne p.t. „Ostatni czworobok”. Jego osią będzie obrona polskiej kolumny wojskowej z powiewającą przez cały czas biało-czerwoną.

Program:

godz. 11.00 – Przyjazd kolumny rajdowej na Wzgórze Kościuszki.

godz. 12.00 – Początek pikniku historyczno-rodzinnego na Wzgórzu Kościuszki: · Otwarte muzeum techniki wojskowej. · Prezentacja grup uczestniczących w Rajdzie. · Muzyka i narracja historyczna.

godz. 15.00 – Widowisko batalistyczne p.t.: „Ostatni czworobok”.

godz. 17.00 – Zakończenie pikniku i wyjazd kolumny rajdowej do Łomnicy.

godz. 22.00 – Powrót kolumny rajdowej do Jeleniej Góry – wieczorny przejazd ulicami miasta.

Od godz. 10.00 – Zwiedzanie podziemi Time Gates-Wrota czasu. B

Udział w widowisku i pikniku bezpłatny,

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.