Już pora na wysiew sałaty

Sałata masłowa

Koniec marca to okres, kiedy powoli ustępują przymrozki. Pojawiają się krokusy oraz pierwsze pąki na drzewach. Jest to też czas, kiedy możemy przystąpić do wysiewów wczesnych odmian sałaty. Przypomnijmy zasady uprawy najpopularniejszej z sałat – sałaty masłowej.

Wymagania: sałata masłowa jako roślina klimatu umiarkowanego ma niewielkie wymagania cieplne. Proces kiełkowania zatrzymuje się dopiero w temperaturze niższej od 3-4 stopni Celsjusza, optymalna temperatura do wzrostu i tworzenia główek wynosi 12-14 stopni C. Pomimo delikatnego wyglądu jest ona odporna na zimno i znosi długie okresy temperatury ujemnej. We wczesnej uprawie sałata jest bardzo wrażliwa na niedobór wody w glebie, który powoduje słaby wzrost i pogarsza jej smak. Zbyt wysoka wilgotność gleby i powietrza jest często przyczyną rozwoju szarej pleśni. Wymagania innych sałat są zbliżone do sałaty masłowej i można je uprawiać w podobny sposób.
Odmiany: do wczesnej uprawy polecane są polskie odmiany sałaty masłowej jak: Syrena, Edyta, Justyna i Jasia, a z zagranicznych m.in. Action, Melodion, S printer.
Ponad 150 odmian nasion sałaty kupisz tutaj - https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-salaty/
Sposoby wczesnej uprawy: dla sałaty wczesnej, uprawianej w gruncie pod osłonami, korzystnie jest nawożenie organiczne. Należy jednak pamiętać, aby obornik przekopywać co najmniej 4 tygodnie przed sadzeniem i wymieszać go z glebą. Powierzchnię uprawy warto też wyściółkować, np. białą folią, która polepsza m.in. warunki świetlne dla roślin.
W szklarniach i tunelach wyposażonych w stoły uprawowe, sałatę można uprawiać w substracie torfowym lub ziemi kompostowej. Wysypuje się 12-15 cm warstwę podłoża. Powinno być ono zasobne w składniki pokarmowe i mieć pH 6-6,7.
Sałata może być uprawiana także w pojemnikach o pojemności 1,5 l na roślinę, np. w doniczkach lub kontenerach z podobnym podłożem. Do uprawy mogą być również wykorzystywane worki foliowe oraz pierścienie ogrodnicze średnicy 12 cm i wysokości 15 cm. Można je np. ustawić na warstwie podłoża grubości kilkunastu cm, które będzie wykorzystywane w następnej uprawie (np. pomidora, ogórka lub papryki). Zaletą uprawy organicznej ilości podłoża w izolacji od gleby jest możliwość precyzyjnego sterowania nawozem i nawadnianiem, ograniczenie pielenia, zmniejszenie zagrożenia chorobami, mniejsze zabrudzenie liści.