To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Misterium na festiwalu muzyki

Misterium na festiwalu muzyki

Mozaikę z życia i myśli Jakuba Bohmego, protestanckiego mistyka- szewca, ubraną w formę misterium - oratorium z piękną muzyką Pavla Helebranda Zdrojowy Teatr Animacji przygotował specjalnie na Festiwal Silesia Sonans i jubileusz 300-lecia Kościoła Łaski.

Misterium „De Regeneratione” Powtórne Narodziny wyreżyserował Petr Nosalek. W sobotni wieczór festiwalowa publiczność oklaskiwała prapremierę!

Po raz pierwszy w ramach festiwalu muzyki organowej i kameralnej zdecydowano się na wieczór teatralny. Ma to być zapowiedź rozszerzenia formuły Silesii Sonans. Wybór postaci Jakuba Bohmego, którego przybliża nam misterium – oratorium, nie był przypadkowy.

-Jakub Bohme był stąd, to co pisał silnie oddziaływało na ludzi jemu współczesnych. Zawsze fascynowało mnie, jak ta nasza ziemia, ziemia pogranicza, rodzi wielkich ludzi. To potencjał, o tym powinno się mówić, a przeciętny mieszkaniec Jeleniej Góry nie słyszał nigdy o Jakubie Bohme – uzasadnia wybór Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji – Dziś o Jakubie Bohme powiedzielibyśmy: „filozof przyrody”.

„Na Ziemi kamień trwa, w powietrzu ptaków droga, ryba żyje w wodzie, mój duch zaś w ręku Boga” - słowa Jakuba Bohme wypowiada Sylwester Kuper kreujący tę postać.

-Kiedy pierwszy raz przeczytałem scenariusz, te słowa wywarły na mnie wrażenie. Proste oczywiste sprawy, że Boga można znaleźć wszędzie – żyjąc sprawami codziennymi, nie zastanawiamy się nad tym – powiedział na dzień przed premierą Sylwester Kuper.

Misterium współgra z przestrzenią i nastrojem Kościoła Łaski. Spektakl tworzą aktorzy, chórzyści, filharmonicy i... jeleniogórskie dzieci. Reżyser miał niełatwe zadanie, jak trudne w odbiorze pisma Jakuba Bohme przemycić w zrozumiałej dla wszystkich formie. „Spotkaliśmy się z reżyserem w pół drogi” - mówi dyrektor teatru. Petr Nosalek od dawna interesował się myślą filozoficzną Jakuba Bohme. Sam napisał scenariusz i wyreżyserował misterium.

-Bohme miał niebanalny życiorys, pomyślałem o mozaice z jego życia i o oratorium – bo właśnie w jego czasach zaczęła się rodzić ta forma muzyczna - mówi czeski reżyser – Najważniejsza jest jednak jego myśl. Dzieło Bohmego pobudza do refleksji nad sobą, do zmiany paradygmatu ze „zwycięstwa nad wrogiem” na „zwycięstwo nad sobą”. Bohme daje nadzieję, że w ludziach jest więcej dobrego niż złego.

-Jakub Bohme także nas, współczesnych, uczy... tolerancji. Chciałbym zagrać „De Regeneratione” we wszystkich Kościołach Łaski na Dolnym Śląsku – zdradza plany Bogdan Nauka.

Jest taki moment w misterium, kiedy Jakub Bohme (w tej roli Sylwester Kuper) prowadzi dialog na temat postaw religijnych jemu współczesnych. Petr Nosalek na ten moment kamerę kieruje na publiczność. „Jakie to chrzścijaństwo?” - pyta reżyser słowami Jakuba Bohme.

ZDJĘCIA Z PRÓBY SPEKTAKLU ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ

Komentarze (1)

http