To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Niech żyją narty! - wystawa u Hauptmannów

Niech żyją narty! - wystawa u Hauptmannów

Cztery dziesiątki par starych nart, pocztówki, grafiki, obrazy, plakaty i artykuły z gazet oraz zabytkowe sanie – to wszystko można oglądać na otwartej dziś wystawie pod tytułem: „Niech żyją narty! Początki narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich ze zbiorów Jacka Skowrona i Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”. Miejscem wystawy jest Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – oddział Muzeum Karkonoskiego.

 

Stare narty wypożyczył na wystawę kolekcjoner i nauczyciel z Sobieszowa Jacek Skowron, który jest także prezesem towarzyskiego klubu miłośników starych nart o nazwie Mietek Retro Ski.

Najstarsze narty na wystawie, drewniane z wiązaniami z rzemienia, wyprodukowane zostały na przełomie XIX i XX wieku. Uwagę zwracają także stare sanie z miejscem dla kierowcy i pasażera, a także najnowszy eksponat - Czempion, czyli statuetka, którą uhonorowany został Bieg Piastów jako Impreza Masowa Roku 2009 w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej.

Historyk sztuki Przemysław Wiater z muzeum wprowadził gości w historię: - Początki narciarstwa w Karkonoszach to rakiety śnieżne, czyli karple. XVII i XVIII wiek. Świadczą o tym wzmianki, według których mieszka ncy Karkonoszy przyczepiali sobie donóg deski bądź obręcze i chodzili w nich po śniegu. Natomiast narciarstwo pojawia się w Karkonoszach prawdopodobnie w latach 90. XIX wieku. Narty były sprowadzane głównie z Norwegii. Między innymi parę nart z tego kraju miał Gerhart Hauptmann, późniejszy laureat literackiej nagrody Nobla. Jak zapisał, tutaj właśnie, w Szklarskiej Porębie, wśród szyderstw i śmiechu pospólstwa, stawiał pierwsze kroki na nartach.

Narciarstwo szybko jednak zyskało popularność. W 1900 roku w Szklarskiej Porębie powstał pierwszy klub narciarski. Zaczęto organizować szkolenia i zawody. Obowiązywał jeden kij, drugim wspomagano się około 1910-20 roku. Zjeżdżano z oślych łączek, ale także z Hali Szrenickiej, organizowano wycieczki grzbietem Karkonoszy.

W naszym regionie miłośnicy starych nart i strojów są bardzo aktywni. Co roku spotykają się na Biegu Retro i Slalomie Retro. W tym roku Bieg Retro planowany jest na 20 marca w okolicy stacji Orle w Izerach, a Slalom Retro – na 20 lutego pod Szrenicą w Szklarskiej Porębie. Miłośników narciarstwa w stylu retro nie zabrakło oczywiście na otwarciu wystawy – zjawili się licznie w „służbowych” strojach.

Wystawę można oglądać w dniach otwarcia Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, czyli codziennie w godz. 9-15. Wstęp kosztuje 3 (ulgowy) i 6 zł.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

Komentarze (2)

Pozdrowienia dla Jacka( Mieczysława) Skowrona.Widzę że Pan Jacek nazbierał trochę eksponatów, i wystawia je w naszym mieście.Nie spodziewałem się że jest tak dużym aktywistą , jeżeli chodzi o stary sprzęt zimowo- sportowy.No no były mistrz Polski , zasłużony biegacz regionu jeleniogórskiego, teraz kolekcjoner.Stara gwardia odżywa, i tak trzymać. Pozdrawia mieszkaniec Szklarskiej Poręby

Otwarcie wystawy zgromadziło wielu miłośników starych nart. Było tłumie i bardzo sympatycznie. Kuratorem wystawy był Przemysław Wiater, pomysłodawca narciarskich zawodów retro w Szklarskiej Porębie.