O integracji chorych psychicznie ze światem

O integracji chorych psychicznie ze światem

W Teatrze Zdrojowym w piątek, 1 grudnia rozmawiano o integracji osób z dysfunkcjami intelektualnymi i chorych psychicznie ze światem. 

O integracji chorych psychicznie ze światem

W Teatrze Zdrojowym w piątek, 1 grudnia rozmawiano o integracji osób z dysfunkcjami intelektualnymi i chorych psychicznie ze światem.

Po raz siódmy środowiska i organizacje osób niepełnosprawnych w Jeleniej Górze pod egidą Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych zorganizowały konferencję pod hasłem „Niepełnosprawny pełnosprawny”. Tym razem dotyczącą osób z chorobami psychicznymi. Pretekstem był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. 

-Problem osób z dysfunkcjami intelektualnymi i chorobami psychicznymi narasta. Postęp medycyny sprawił, że pierwsze pokolenie osób niepełnosprawnych intelektualnie przeżywa swoich rodziców. Problem jest piekący, szybko nie da się go naprawić, trzeba o tym mówić głośno – mówiła w kuluarach konferencji Ligia Jamer.
Ogłoszono ponadto wyniki konkursów na Wolontariusza Roku i „Jeleniogórzanina bez barier”, organizowanych przez Powiatową Społeczną Radę do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Jeleniej Góry oraz konkursu „Pracodawca bez barier”.
Wolontariuszem Roku 2017 została Barbara Łuczycka, która od 31 lat działa na rzecz środowiska osób niedosłyszących i głochoniemych. Przyznano także wyróżnienie specjalne Dorocie Mazur, koordynatorce akcji „Wielka Paka dla Dzieciaka”, Mariuszowi Synówce - jeleniogórskiemu społecznikowi, a także Annie Połulich, wolontariuszce z Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Podziekowano także za pracę Mirosławowi Kocubie.
Honorowy tytuł „Jeleniogórzanin bez barier” w konkursie promującym postawy przełamujące stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych otrzymała Teresa Adamowicz, wolontariuszka od lat opiekująca się osobami chorymi – sama od urodzenia borykając się z niepełnosprawnością.
Konferencja stała się także okazją do wręczenia statuetek „Pracodawca Bez Barier”, przyznawanych przez Powiatową Społeczną Radę do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim zakładom i firmom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Statuetki trafiły do rąk przedstawicieli Spółki Dolfamex, Spółki Dr. Schneider oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.
Podczas konferencji, w przerwie pomiędzy wykładami, dla gości wystąpił wrocławski Teatr Integracyjny „Euforion”, skupiający osoby z doświadczeniem choroby psychicznej i studentów.
Więcej o tematach poruszanych podczas konferencji w tygodniku „Nowiny Jeleniogórskie”.

IMG_2391.JPG
IMG_2353.JPG
IMG_2354.JPG
IMG_2359.JPG
IMG_2364.JPG
IMG_2373.JPG
IMG_2374.JPG
IMG_2375.JPG
IMG_2377.JPG
IMG_2383.JPG
IMG_2384.JPG
IMG_2388.JPG

Komentarze (5)

Ja też jestem psychicznie chory ale się nie integruje bo niemców nie wspieram.Jestem prawdziwym Polakiem !

Jestem chory psychicznie. Mam już na liczniku pół wieku. Od ponad trzydziestu lat na rencie inwalidzkiej właśnie z tego powodu. Nigdy nie lubiłem o sobie opowiadać jaki to jestem chory. Od 2001 roku jakby pracuję. Jestem w pełni zintegrowany. Nie czuję potrzeby ujawniania się

Wcześniej w tym miejscu były spotkania z byłym prezydentem znad morza i KOD-omitami. To jakaś tradycja chyba. Brawo !!!!

Pan Prezydent Marcin Zawila to ma nienormalna energie,ale pozytywna-dobra

Twój idol to KODomita....

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.