W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 14 września 2014 r. wycieczkę nr 32. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny ZVON na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach.

O godzinie 7.24 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Desná z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Kořenovie. Trasa długości 16 km prowadzi doliną Białej Desny i fragmentem Maxovskiego Grzbietu czeskiej części Gór Izerskich.

 

Z pociągu wysiadamy na przystanku Dolní Polubný i podchodzimy do znajdującej się powyżej neogotyckiej kaplicy z 1890 roku, będącej grobowcem rodziny Riedlów, właścicieli hut szkła w Górach Izerskich. Po drugiej stronie ulicy Riedlova willa, reprezentacyjna siedziba rodu wybudowana w 1895 roku dla Josefa Riedla. Z miasta wychodzimy szlakiem żółtym w gorę doliny rzeki Bilá Desná. Po kilku kilometrach docieramy do pozostałości dawnej zapory, wybudowanej w 1915 r. We wrześniu następnego roku doszło do jej przerwania, co miało katastrofalne skutki, ponieważ fala powodziowa spowodowała nie tylko ogromne szkody materialne, ale również pochłonęła 65 ofiar. Do dziś zachowała się wieża zasuwowa, pozostałości zapory i podziemny kanał, którym odprowadzano wodę do sąsiedniego zbiornika Souš. W 1996 roku obszar "Przerwanej Zapory" został ustanowiony pomnikiem kultury. W dalszej części wędrówki drogami leśnymi (szlak żółty) przez Josefův Důl dochodzimy do Bukowej, bazaltowego szczytu na krańcu Maxovskiego Grzbietu. Następnie szlakiem niebieskim podchodzimy na Vychlídkę, wzniesienie nad Smržovką. Ze szczytowej skały o wys. 30 m rozciąga się wspaniała panorama okolicy, obejrzymy tu również kilka kociołków wietrzeniowych, z których największy ma 130 cm średnicy. Wycieczkę kończymy w Smržovce, skąd o godz. 17.18 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 19.38. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500 279 011).


Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Komentarze (5)

Panie Wiktorze Gumprechcie! ZVON to jest nazwa organizatora przewozów na przyległym do naszego regionu obszarze Niemiec (Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien, czyli Celowy Związek Przedsiębiorstw Komunikacyjnych Górnych Łużyc i Dolnego Śląska), a nie biletu! Bilet nazywa się Euro-Nysa. Skoro jest pan przewodnikiem, to powinien pan to wiedzieć. Poza tym ze Smržovki nie odjedziecie pociągiem, bo jest remont torów i jeżdżą autobusy zastępcze.

Spadaj na Jelonkę pajacu! Taki z ciebie turysta jak z beczki pompka.

dobrze by bylo gdyby byly dolaczone jakies zdjecia z takich wypadow- suchy artykul nie oddaje atmosfery i nie bardzo zacheca do uczestniczenia w takich rajdach

Ten Anatol to rowerzysta z Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego (w skrócie TIK) i troll pod prawie wszystkimi artykułami o turystyce na konkurencyjnym portalu. Przykład z ostatniego czasu: http://bit.do/PvPu

A tutaj obraża uczestników "Rajdu na raty" pisząc, że wyrabiają złą opinię polskim turystom: http://bit.do/PvPD

Uważajcie na tego trolla!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.