Warto czytać – Legendy Jeleniej Góry

Warto czytać – Legendy Jeleniej Góry

Jeleniogórskie Wydawnictwo AD REM własnie wypuściło na rynek nowe wydanie "Legend Jeleniej Góry" Ivo Łaborewicza.

Jelenia Góra w 31 legendach… A w nich opowieść o ważnych wydarzeniach i procesach historycznych, zachodzących poprzez wieki w mieście i jego okolicy. Dodajmy, że w mieście w dzisiejszych granicach obejmujących m.in. Cieplice, Sobieszów, Jagniątków, Czarne, Maciejową. Każda legenda opatrzona jest notą o charakterze historycznym, która czasem umieszcza opowieść w szerszym kontekście kulturowym Śląska. Całość wzbogacają barwne i subtelne w wyrazie ilustracje Janusza Motylskiego.

Poszczególne legendy pogrupowane są terytorialnie. Pierwszą grupę tworzą opowieści odnoszące się do założenia Jeleniej Góry. Drugą stanowią podania traktujące o najbliższych okolicach historycznej Jeleniej Góry (poza murami). Trzecią, opowieści związane z późniejszymi dziejami miasta (w obrębie murów). Czwarta grupa podań dotyczy Cieplic. Kolejna, piąta już grupa, to opowieści związane z zamkiem Chojnik i Sobieszowem, zaś na końcu znalazły się legendy odnoszące się do „najmłodszej” jeleniogórskiej dzielnicy, czyli Jagniątkowa.

Opowiedziana legendami Jelenia Góra zyskuje jakby kolejny wymiar – nie tyle ściśle zakorzeniony w historii, ale w ludzkim życiu, jego rytmie, obyczajach, bolączkach i radościach, które wcale nie wydają się legendarne. Jest też potwierdzeniem, że nie można poznać miasta, nie poznając związanych z nim opowieści. Zresztą „Nie ma takiej idei, dowolnie starej i absurdalnej, która nie mogłaby rozwinąć naszej wiedzy". To stwierdzenie XX-wiecznego filozofa, Paula Feyerabenda, nawet niedowiarków skłania do uznania ogromnej wagi legend.

 

Komentarze (1)

Brawo dla p.Ivo za zapewne ciekawy zbiór :)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.