Cenne rzeźby po konserwacji

fot.: Muzeum Ceramiki Bolesławiec

Osiem cennych rzeźb z lapidarium bolesławieckiego Muzeum Ceramiki doczekało się kompleksowych zabiegów konserwatorskich. Było to możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej.

W ramach projektu odnowiono osiem rzeźb. Są wśród nich: średniowieczny krzyż pokutny z Kruszyna, XVII-wieczną płytę nagrobną bolesławieckiego kupca Salomona Dröwiga, fragment XVII-wiecznej płyty nagrobnej nieznanego bolesławieckiego garncarza, barokowe figury św. Jana Nepomucena i św. Mikołaja, klasycystyczny nagrobek bolesławieckich garncarzy Johanna Gottlieba i Ernsta Benjamina Joppe oraz dwie XIX-wieczne macewy z bolesławieckiego cmentarza żydowskiego.

Zabytki po konserwacji ustawiono na granitowych postumentach, które z jednej strony pozwalają lepiej wyeksponować zabytki, z drugiej - zabezpieczają je przed wilgocią z gruntu.

Bolesławieckie lapidarium zostało założone wkrótce po otwarciu Muzeum Miejskiego w Bolesławcu w 1911 r. Umieszczano tam rzeźby i ich fragmenty, detale architektoniczne, płyty nagrobne i epitafijne. Nie wszystkie zgromadzone wówczas zabytki przetrwały zawieruchę wojenną. Po II wojnie kolekcja powiększyła się o kilka obiektów, w większości pomników nagrobnych ze starych bolesławieckich cmentarzy.

Prace konserwatorskie w lapidarium, prowadzone były od czerwca, w ramach projektu "Pokazać zapomniane pomniki historii", którego wartość po stronie polskiej wyniosła prawie 140.000,00 zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.