Chińczycy przyjadą na studia do Jeleniej Góry

Chińczycy przyjadą na studia do Jeleniej Góry

Po podpisaniu przez Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą porozumień z trzema chińskimi uczelniami z miasta Changzhou, pojawiła się szansa na wymianę studencką. Taka deklaracja padła podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami Changzhou Institute of Technology (CIT). Chińczyków zainteresowała bardzo dobra baza cieplickiego uzdrowiska oraz wysoki poziom studiów na kierunkach medycznych KPSW.

- Wstępnie mogłoby przyjechać do nas  około 30 studentów – mówi Grażyna Malczuk, kanclerz KPSW. Studenci z Chin mieliby studiować w ramach programu Erasmus na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym, gdzie są m.in. interesujące ich kierunki kierunki pielęgniarstwo, dietetyka i fizjoterapia. Takie studia pomogłyby im w nauce postępowania z osobami starszymi i opiece nad nimi.

Duży partnetr

Changzhou Institute of Technology to ogromna uczelnia. Uczy się tu pond 15 tys. studentów, pracuje 700 pracowników naukowych. Campus zajmuje powierzchnię 70 hektarów.

CIT oferuje studia licencjackie na kierunkach: inżynieria, sztuki wyzwolone, nauka, ekonomia, zarządzanie, edukacja i sztuka. Współpracuje z 20 uczelniami na całym świecie.

Pozyskanie do współpracy tak dużego partnera daje szansę także polskim studentom z KPSW na wyjazd i naukę w Chinach.

-Polska to piękny kraj o długiej historii. Byłam bardzo podekscytowana, że mogę tu przyjechać – podkreślała Zhu Juanfen, dyrektor Departamentu Wymiany Międzynarodowej i Kooperacji CIT.

- Podpisaliśmy porozumienie, dzięki któremu nasza kadra i studenci będą mogli studiować, zbierać doświadczenie i poznawać kulturę w Polsce – dodała zadowolona. Porozumienie podpisane z CIT dotyczy przede wszystkim trzech obszarów: technicznego, pedagogicznego i nauki języków.

Rektor KPSW Marian Ursel nie ukrywał, że uczelnia jest bardzo zainteresowana współpracą z innymi ośrodkami – powiedział Marian Ursel, rektor KPSW.

Trzy chińskie uczelnie

CIT to niejedyna uczelnia z Changzhou, z którą współpracuje KPSW.

Porozumienie o współpracy w ramach programu Erasmus + podpisano także z Technician College Jiangsu Province oraz z Uniwersytetem Changzhou. 

Ta ostatnia uczelnia  to prawdziwa potęga. Kampus studencki Uniwersytetu Changzhou, obejmującego trzy inne zawodowe szkoły wyższe, liczy sobie obecnie ponad 90 tysięcy studiujących.

Wykład o chińskiej farmacji

Jak wyjaśnia Grażyna Malczuk, do tej pory gościli w KPSW nauczycieli z tych chińskich uczelni. Prowadzili oni wykłady dla studentów. Dzięki wsparciu finansowym z Unii Europejskiej są także pieniądze na wizytę dydaktyków z KPSW w Chinach, a w pewnym momencie dojdzie też do wymiany studentów – ma nadzieję kanclerz.

W październiku spodziewany jest przyjazd Duan Huaquin, która poprowadzi zajęcia dla studentów KPSW z podstaw tradycyjnej chińskiej farmacji.

Jelenia Góra i Changzhou

Kontakty pomiędzy uczelniami to efekt współpracy między Jelenią Górą i Changzhou, które zostały zainicjowane przez jeleniogórskich przedsiębiorców z firmy PMP-Poland S.A.

Changzhou ma ponad 4 mln mieszkańców. Jest ośrodkiem edukacyjnym i siedzibą wielu uniwersytetów Tradycyjną rolą Changzhou było centrum dystrybucyjne produktów rolnych, które wysyłano kanałem na północ i później do Szanghaju .

Miasto jest także centrum włókienniczym. Ma również duże zakłady przetwórstwa spożywczego , a także młynarstwa, polerowania ryżu i tłoczenia oleju. Rozwinęło się również jako centrum przemysłu inżynieryjnego.

Changzhou jest również jednym z najlepszych miast biznesowych w Chinach według rankingu Forbes.

kpsw (1).JPG
kpsw (2).JPG
kpsw (4).JPG
kpsw (5).JPG
kpsw (6).JPG

Komentarze (11)

Są chyba lepsze uczelnie w mieście do których można zaprosić gości...

niby jakie, chyba nie masz na mysli kato-pisolandu jeleniogorskiego?

Tylko, że inne uczelnie gości nie zaprosiły.

Gdyby faktycznie ci studenci przyjechali do naszego miasta to jest szansa że zasilą knajpy i handel swoją kasą.

Ekonom albo politechnika, kolegium nie prowadzi działalności naukowej...

Przede wszystkim, nie kolegium, ale Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa, a po drugie rozpoczęła działalność naukową od czasu uruchomienia studiów magisterskich. Wydział, o którym mowa ma dwa takie kierunki - fizjoterapię i pielęgniarstwo.

No,jak tylko wyjdą zasilić jakąś knajpę albo sklep,to patolodzy wyklęci wytłumaczą im ze to jest miejsce tylko dla prawdziwych Polaków -katolików .

Ty z domu nie wychodź bo prześladują cię złe myśli i z samych myśli możesz zaliczyć zgon.

Firma z Jeleniej Góry, o której mowa nazywa się PMPoland S.A.

A jaką działalność naukową można prowadzić w KPSW na kierunku pielęgniarstwo? Innowacyjny sposób podkładania basenu?

kpsw może nie szkoli asów lotnictwa ale absolwenci przynajmniej (najczęściej) zostają na miejscu i zasilają lokalne przedsiębiorstwa, i nie mówię o McDonald'zie czy biedronce. osoby które nie są toksycznymi, zakompleksionymi warzywami zrozumieją o czym mowa a pozostali niech tkwią w swoim małym półświatku wierząc w bzdety którymi sami się karmią.

PS szkoda że nie ma wsparcia dla pozostałych kierunków tego wydziału

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.