Droga S3 do Bolkowa już gotowa

Droga S3  do Bolkowa już gotowa

W tym miesiącu lub na początku listopada powinniśmy pojechać drogą ekspresową S3 z Legnicy do Bolkowa. Budowa 40-kilometrowego odcinka jest już zakończona. Trwają procedury odbioru trasy. W październiku zaplanowano ćwiczenia służb ratowniczych. Po nich droga powinna zostać oddana do ruchu.

Budowa drogi ekspresowej S3 Legnica – Bolków trwała od 2014 roku i podzielona była na dwa zadania: odcinek Legnica – Jawor i Jawor – Bolków. Prace o łącznej wartości 619 mln zł realizowały firmy Eurovia, Warbud i Mota-Engil.

S3 na Dolnym Śląsku

To kolejny gotowy odcinek drogi ekspresowej S3 w województwie. dolnośląskim.

Przed wakacjami otwarto trasę Legnica – Lubin, potem obwodnicę Lubina a we wrześniu trasę z Polkowic do Nowej Soli. Do pełnego przebiegu drogi S3 na Dolnym Śląsku brakuje jeszcze odcinka Lubin – Polkowice, który jest budowany z opóźnieniem oraz ostatniego fragmentu trasy wiodącego z Bolkowa do Lubawki, do granicy z Czechami.

Pierwszy z tych ostatnich odcinków zostanie oddany na początku przyszłego roku. Trasa S3 z Bolkowa przez Kamienną Górę do Lubawki ma być gotowa do 2023 roku.

Do granicy z Czechami

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła już wykonawców, którzy zaplanują i zrealizują budowy trasy do Czech. Do końca roku planuje podpisać z nimi umowy. 

- 16-kilometrowy odcinek od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra w trybie „zaprojektuj i buduj” ma wykonać konsorcjum z liderem PORR z Warszawy - informuje GDDKiA. Droga kosztować będzie - 1mld 536 mln 856 tys. 988 zł.

Kolejny odcinek o długości ponad 15 km od węzła Kamienna Góra  do Lubawki wybudować ma konsorcjum Mosty Łódź jako lider z Przedsiębiorstwem Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. Koszt tego fragmentu S3 to niemal 880 mln zł.

Wybrane firmy mają wybudować m.in: 3 węzły drogowe: Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe oraz Lubawka, szereg obiektów inżynierskich w tym estakad po ok. 700 m oraz dwóch tuneli drogowych po ok. 2300 m i ok. 320 m.

Będą dwa pasy jezdni o szerokości 3,5 m oraz przy nich pas awaryjny o szerokości 2, 5 metrów.

Z Jeleniej Góry do S3

Jeleniogórzanie włączą się do drogi S 3 po wybudowaniu łącznika. Propozycje budowy tzw. korytarzy terenowych do drogi S3 przygotował Instytut Rozwoju Terytorialnego. Decyzja ostateczna, jak będą one wyglądać i kiedy powstaną, zależeć będzie od rządu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zdaniem Macieja Zatheja, dyrektora Instytutu Rozwoju Terytorialnego, najlepszym dla jeleniogórzan rozwiązaniem komunikacyjnym jest wpięcie się do S3 w Bolkowie.

To wymagać będzie przebudowy istniejącego odcinka drogi krajowej prowadzącej z Jeleniej Góry do Bolkowa. Trzeba byłoby poprawić między innymi geometrię oraz dobudować dodatkowe pasy jezdni.

Droga S3

S3 w Polsce będzie miała 520 km. Poprowadzi od Świnoujścia przez Szczecin, dalej wzdłuż zachodniej granicy przez: Gorzów, Zieloną Górę, Lubin, Legnicę, Bolków, do południowej granicy Polski w Lubawce. Po czeskiej stronie trwa budowa dalszego ciągu trasy S3. Ma być gotowa w 2024 roku.

Fot. i mapa GDDKiA

s3-bolkow-lubawka-droga-ekspresowa-budowa.500x552.jpg
s3-legnica-bolkow-droga-ekspresowa-otwarcie.700x467.jpg

Komentarze (22)

Czy to będzie droga tylko dla kobiet?

No na to wychodzi że to droga tylko dla kobiet..Powinnyśmy pojechać...Hm,my panowie musimy jeszcze poczekać na swoją :)

Niech zgadnę. Drogę otworzy prominent z PIS-u, kilka dni przed wyborami.

A co ,ty chciałeś otworzyć? A co jeszcze chciałbyś otworzyć? Może market. A może teatr? Albo stadion? Albo fontannę czy park?

Plan budowy tej drogi został zatwierdzony przez rząd Donalda Tuska w listopadzie 2012 roku - prace miały rozpocząć się w 2015, a zakończyć w 2017 roku. I mowa tu o całym odcinku Nowa Sól-Lubawka, a nie tylko Legnica-Bolków. Ponieważ PO nie zdążyło wybudować tej drogi za swojej kadencji (czyt. niespodziewanie dla siebie - przegrali wybory), ludzie nabijają się z PiSu, że przypiszą sobie zasługi poprzedniego rządu, bo to właśnie ich poprzednicy zaplanowali te drogi i za ich władzy zostały podpisane umowy.

Teraz rozumiesz?

Nie zrozumie. Nie wymagaj od niego zbyt wiele.

Już zapomniałeś, jak PO przeniosło pieniądze z budowy S3 na budowę obwodnicy Warszawy, żeby HGW mogła zostać prezydentem stolicy? A wcześniej jak zwlekano z budową i ani posłanka Czernow, ani poseł Zawiła nie pomogli? Tłumaczono się, że ta droga nie ma sensu, bo Czesi nie chcą budować dalej u siebie. To dlatego ta droga nie powstała wcześniej.

Ale elektorat platfusowi zawsze i wszędzie będzie tłumaczył swoich idoli. Nawet jakby osobiście któryś z tych "mądrze gadających" platfusów okradłby im chatę to dalej by składali pokłony. Z czerwonymi nie ma sensu walczyć - to beton.

Ssiesz!

No i jak zwykle PIS przypisze sobie całą zasługę w budowie tej drogi - magia wyborów!

jak zwykle ten komuch pisze zamiast cicho siedzieć.Czerwona dolina.

Co sie podniecacie. Przecież PO i PIS to jedna ekipa. Te podchody między nimi to jest na zasadzie : "panowie ale kopiemy się tylko po kostkach"

Dla Jeleniogórzan przez Bolków haha żart. Tylko łączniki itp w okolicach Bolesławca jest najkrótszą drogą .Weźcie spójrzcie na mapę Polski jak wygląda i jak jest najlepiej,najkrócej.

Kiedy Jelenia Góra zostanie podłączona do sieci autostrad w Polsce ? Bez takiego połączenia nasze miasto jest wykluczone ekonomicznie. Tuż przed wyborami jest najlepszy czas aby naciskać na polityków, niezależnie jakiej opcji.

Już dawno by była podłączona ale jak rządziły platfusiate to kasa była tylko na obwodnicę i metro Warszawy.

a obwodnice Pasiecznika i Chmielenia panowie politycy kiedy będą, bo to dla Jeleniej Góry jest droga do dobrobytu...

PO-PSL byli najlepsi w obiecowaniy i napychaniu pelnych szuflad projektami i ustawami. Natomiast te zle PIS jest najlepsze w realizowaniu obietnic wyborczych. I tych wszystkich projektow. To ja jednak wole ten zly PIS.

Budowa tej drogi poszla im wspaniale.Brawo.Nareszcie doczekalismy sie dobrego gospodarza. Co oczywiscie bardzo przeszkadza PO-PSL i Szwabskiej Angeli.

w Jeleniej Górze rządzi PO i się pytam co dalej z obwodnicą południową tego miasta, czy macie jakieś plany po wygranych wyborach i kiedy ją zbudujecie..

PO szykuje się do przegranej, więc nie wymagaj od nich już niczego.

Farmington, ty dzisiaj stoisz na Spółdzielczej, nie zapomnij!

Nie do Bolkowa lecz do Sadów Dolnych

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.