Jak ozdobić ścianę – tynk strukturalny, farba, tapeta czy naklejki naścienne?

Jak ozdobić ścianę?

Od tego, w jaki sposób wykończymy ściany – kolorystyki, ale i materiału, w dużej mierze będzie zależeć ostateczny wygląd wnętrza. Jest wiele sposobów na wykańczanie ścian – od klasycznych farb czy tapet po nowoczesne rozwiązania, jakimi są między innymi tynki strukturalne czy wysokiej jakości naklejki na ścianę. Który z tych sposobów będzie najlepszy?

Farby
Malowanie ścian to dalej jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ścian w pomieszczeniach mieszkalnych. Obecnie produkowane farby są wysokiej jakości – niektóre z nich można stosować nawet w kuchniach czy łazienkach. Są odporne na ścieranie i zabrudzenia. W zależności od rodzaju spoiwa farby będą paroprzepuszczalne i dłużej utrzymywały się na ścianach. Do wnętrz mieszkalnych zaleca się farby wodne, które są bezpieczniejsze dla środowiska, szczególnie poleca się je do pomieszczeń, gdzie przebywają alergicy i małe dzieci.
Tapety
Jeżeli decydujemy się na tapety, warto postawić na te, które produkowane są na nowoczesnych podłożach, które są wytrzymalsze od klasycznych. Ciekawym rozwiązaniem są fototapety, które pozwalają na znaczne urozmaicenie wnętrza – przykładowo dzięki doborowi odpowiedniego nadruku można optycznie rozjaśnić czy powiększyć wnętrze. Co istotne, nadruk może być grafiką z banku zdjęć, ale i własna fotografia, o ile ma odpowiednią jakość.
Tynki strukturalne
Innym ciekawym pomysłem na efektowne wykończenie wnętrza jest zastosowanie tynków strukturalnych. Poprzez ich specjalne zaciąganie i zacieranie na ścianie powstaje efektowna struktura. Tynki takie mogą pozostać w naturalnym kolorze lub można je dowolnie pomalować. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie tynku japońskiego. W masie takiego tynku znajdują się opalizujące drobinki i kawałki naturalnych włókien, co sprawia, że jest on bardzo miły w dotyku.
Naklejki na ścianę
Innym elementem, już typowo dekoracyjnym niż pozwalającym na zakrycie całkowite powierzchni ściany są naklejki. Z reguły wybieramy je do udekorowania pokoju dziecka. Jednak obecnie oferta jest tak szeroka, że można ze spokojem wybrać również coś do salonu czy sypialni - zobacz na stronie http://www.centrumtapet.pl/category/naklejki-scienne
Ciekawym pomysłem jest zastosowanie naklejek imitujących trójwymiar, co pozwala na uzyskanie interesującego efektu dekoracyjnego.