To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jakie miasto, jakie pomniki?

„Porwanie Europy” Vahana Bego szybko wrosło w przestrzeń miejską.

Jelenia Góra nie ma szczęścia do pomników. Historia miasta sprawiła, że te najokazalsze upamiętniały zdarzenia i postaci z czasów niemieckich. Po II wojnie światowej największy powstały pomnik przedstawiał żołnierza armii radzieckiej. Czerwonoarmista został negatywnie zweryfikowany w 1991 r. i trafił na cmentarz. Po czasach słusznie minionych, poza miejscami pamięci dla ofiar Katynia na cmentarzach, powstał jeden nieduży pomnik martyrologiczny - „Wolność Krzyżami się Mierzy”, uwzględniający przemilczane przedtem wątki historii. Dzisiaj w mieście jest czterdzieści pomników.

W nowych czasach najbardziej uhonorowany został... jeleń. To zwierzę w różnych odsłonach pojawiło się w kilku punktach miasta, dołączając do starych przedwojennych „hirschów”. Niby nic dziwnego, bo cóż oczywistszego w Jeleniej Górze niż to leśne zwierzę? A jednak kołacze się pytanie, czy rzeczywiście nie ma kogo na poważnie upamiętnić w naszym mieście? Czy nie marnujemy w ten sposób możliwości budowania swojej tożsamości przez przypominanie najważniejszych postaci, zdarzeń? A może to nikomu dzisiaj niepotrzebne?

– Aż dziwne, że Jelenia Góra nie dorobiła się pomnika założyciela miasta, Bolesława Krzywoustego (…) – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.

(...)

 

Cały artykuł w „Nowinach Jeleniogórskich” nr 50/2015 (z 15 grudnia 2015r.) – dostępny w e-gazecie.
 

Komentarze (24)

hmmm jak by tu zrobić mosiężny odlew czerwonego swetra?

Na każdej ulicy powinny być nastawiane pomniki tylko po to aby aby każda partia polityczna miała swoje prywatne na każdy dzień robiła na złość innej partii i związkowi, wieczorami miał kto bazgrolić graffiti i im bardziej bogatszy to kruszce odrąbywali by na złom amatorzy tanich trunków ! Zawsze przy zmianie opcji, nacji politycznych zawsze znajdzie się jakiś palant że ten bądż inny pomnik był dobry, a teraz jest już nie dobory właśnie od poniedziałku bo nie lubię poniedziałku ! Jest taka potrzeba w narodzie abyśmy się sami własnymi głupotami i problemami po zabijali na własne życzenie !

Podobno ma ruszyć Kombinat budowy pomników smoleńskich,Lechów Kaczyńskich,Janów Pawłów drugich.....Miasto zamówi po sto z każdej partii produkcyjnej i na nasze miasto starczy

lepiej zostac przy jelonkach... nie trzeba bedzie ich wymieniac na kazdym zakrecie historii...

Nie stawiajcie nowych zajmijcie się tymi, które są - choćby takim co stoi za stadionem w Cieplicach. Mieszkańcy Cieplic kiedyś upamiętnili to miejsce pomnikiem. Dzisiaj to obskurny placyk z kamiennym obeliskiem i tablicą, mowa o Pomniku Pamięci Ofiar Faszyzmu Więźniom Filii Obozu Koncentracyjnego w Grossrosen. Budujecie szpilkotrasy, fontanny, stadiony za grube miliony, a nie macie kilkunastu tysięcy na remont chodniczka z podestem przy pomniku. Zapraszam chętnych do odwiedzenia miejsca, choćby po niedzielnej giełdzie - zobaczcie jak wygląda miejsce pamięci o ludziach, którym faszyści zrujnowali zdrowie i odebrali życie.

...w ratuszu na I.p. znajduje się płaskorzeżba przedstawiająca księcia Bolesława Krzywoustego.Autorem był p.Zygmunt Jedliński, onegdaj mieszkaniec Jeżowa...

sami onegdaje od Gierka do sweterka... zawsze i wszędzie w JG tak zwane artysty brali kasiorke za murale tudzież inne odlewy spiżowe 10000% ceny (bo sztuka bezcenna jest) a znaczna część wracała do... musze kończyć sorry

Poczekajcie chwile, zaraz pisiory wybudują pomnik kaczora -na Śnieżce, zamist "talerzy"

Są w mieście dwa pomniki Jana Nepomucena. Jeden na placu Kościelnym przy bazylice który wcześniej stał przy moście św. Jana nad Bobrem, drugi stoi na działce Uzdrowiska przy rzece Kamiennej. Przybysze z innych miast chwalą to, że u nas nie ma nadętych i pompatycznych pomników "ku czci" ale jest pomnik Don Kichota i Sancho Panchy autorstwa Vahana Bego ufundowany przez właściciela firmy budowlanej, że jest tegoż autora byk z Europą, czy Szczudlarz na ścianie ratusza ufundowane przez sponsorów. Jeleń przy Podwalu też budzi pozytywne emocje. Brakuje mi pomnika Fullnera który wybudował dawną Fampę, osiedle przy Barlickiego, oraz park z restauracją norweską. Ma On i Jego żona piękny pomnik na cmentarzu przy Jagiellońskiej, ale nic by się nie stało gdyby stanął kolejny w parku Norweskim. Szkoda, że do koncepcji projektantki przebudowy parku Zdrojowego nie pasowała tzw. "Marysieńka" której wprawdzie forma budziła emocje, ale na trwale wpisała się w pamięć Ciepliczan. Są dwa pomniki-obeliski poświęcone burmistrzowi Schonau i Jego żonie. Jego stoi przy muzeum karkonoskim, a jej w parku którego fundatorem był właśnie burmistrz naszego miasta... Kilka pomników stoi koło kościoła pw. Podwyższenia Krzyża - ale o nich i ich formie nie będę się wypowiadał!:-)

Pomnika powinna się doczekać:Hanna Reitsch (ur. 29 marca 1912 w Jeleniej Górze, zm. 24 sierpnia 1979 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecka pilot wojskowa o światowej sławie, oblatywaczka i rekordzistka lotnicza, pierwsza kobieta-kapitan lotnictwa wojskowego, jedna z dwóch kobiet w historii Niemiec odznaczona Krzyżem Żelaznym I Klasy.

Oj coś nie tak z twoją wiedzą. To była wielka zwolenniczka faszyzmu, zapatrzona w wodza jak wiele innych; nie chcącą widzieć i wiedzieć co się działo w czasie wojny. Niestety jej osiągnięcia sportowe, niewątpliwie mistrzoskie, zniweczyła swoją postawą prohitlerowska, co odbiło się na jej późniejszej karierze.

Przynajmniej jeleń jest neutralny partyjnie. A tak byłoby jak z urzędami. Ten kto wygrywa wybory natychmiast obsadza wszystkie stanowiska swoimi ludźmi, nie patrząc na względy merytoryczne... Potem ktoś inny wygrywa i sytuacja się powtarza. Pomniki byłyby dla jednych kadencji obiektem kultów - zwłaszcza dla partii spolaryzowanych na czczenie, a dla innych przedmiotem wstydu... A jeleniowi póki co nie udowodniono żadnej przynależności partyjnej. Wrocław ma krasnale, my możemy jelenie :) Chociaż Krzywousty w rzeczy samej mógłby stanąć, bo chyba żadna partia nie ma nic do niego, a pokazywałby może ziomkom zza granicy, którzy snują swoje różne geograficzne interpretacje, że to miasto założył polski król i powstało jako polskie

o tym Krzywoustym to tylko legenda...

Na ratuszu jest napis wykonany jeszcze przez Niemców, że to Bolesław Krzywousty założył Jelenia Górę - oni już dawno o tym wiedzieli. To polscy współcześni archeolodzy podważają ten przekaz...

w ktorym miejscu na ratuszu?

Z tymi jeleniami, czy jelonkami to też tak zupełnie nie jest O.K. - może ktoś wspomni, kto ufundował dwa jelenie na bramie Wyższej Szkoły Oficerskiej?

Jelenie pochodzą z pałacu w Maciejowej. Upadek tego pałacu zaczął się już przed wojną, m.innymi dwa posągi jeleni zostały przeniesione na bramę koszar przy Podchorążych z polecenia Goeringa. Tak więc nikt nie ufundował, a zrabował!

Czy ktoś wie gdzie jest teraz pomnik z Celwiskozy ? Tez poświęcony ofiarom hitleryzmu..

Pomnik informujący o tym, że na terenie Celwiskozy była filia Gross Rosen został zdemontowany przez właściciela tego terenu chyba w 2003 roku...

Część tego pomnika nadal jest obecna w tym miejscu. Jedną z poziomych tablic wmurowano w pobliski budynek, bodajże jednaj z hurtowni.

nadejszły nowe czasy a więc i trza postawić nowe pomniki. najlepiej na każdej parafii postawić pomnik do wyboru albo JP II albo tupolewa a co dwie ulice monument z L. K. w roli głównej. a wszystko oczywiście za publiczne pieniądze. a tak na poważnie to w/w panów historia osądzi i nie chcę prorokować jak, oni już mają dość pomników, nawet stawianych za życia. Bolesław Krzywousty jest odpowiednim kandydatem do upamiętnienia w formie marmurowej lub ze spiżu.

dziękuje, pozdrawiam

Pomnik Ofiar hitleryzmu został rozebrany, a w zamian właściciel Hurtowni (po byłej stołówce) umieścił na jej ścianie tablicę upamiętniającą.

i czemu tu się dziwić , że w Jeleniej brakuje bohaterów choćby tych z solidarności, skoro to miasto i kotlina do niedawna uważana była/o za {czerwone} siedlisko ,a {czerwoni} bohaterowie wylądowali na wysypisku historii , a i obecnie nie ma mieszkańców, których można by było uznać za bohaterów godnych tego żeby mieli pomnik w Jeleniej Górze.