Kolejowa wycieczka do Trutnova i Skalnego Miasta

Kolejowa wycieczka do Trutnova i Skalnego Miasta

Po zimowej przerwie w każdy weekend, aż do końca wakacji można dojechać koleją z Dolnego Śląska do czeskiego Trutnova i do Skalnego Miasta. W poprzednich latach były bezpośrednie połączenia z Jeleniej Góry do Trutnova. W roku 2018 są to połączenia „kombinowane”. Powody tego są różne, ale trzeba wyjaśnić, że mistrzami w projektowaniu i realizacji takich „kombinowanych” połączeń są czescy kolejarze. U naszych południowych sąsiadów do wielu nawet bardzo odległych miejscowości dojeżdża się 4 lub 5 pociągami ale są one tak skomunikowane, że przesiadka zabiera zwykle 5 minut, a pociąg którym chcemy jechać dalej stoi przy tym samym peronie, a czasami na tym samym torze.

W tym roku weekendowo-turystyczna podróż do Trutnova będzie odbywała w takim cyklu: z Jeleniej Góry dojedziemy do Sędzisławia pociągami jadącymi w kierunku Wrocławia. W Sędzisławiu przesiadka na kolejowy autobus, który zawiezie podróżnych do Kamiennej Góry, a stamtąd już bezpośrednio przez granicę w Lubawce do Trutnova. Wyjazdy z Jeleniej Góry skomunikowanych pociągów do Trutnova o godzinach: 8,21, 12,18, 16,24 i 19,37. W podobnym rytmie odbywają się cztery kursy powrotne z Trutnova. Czas przejazdu w jedną stronę to około 100 minut. Koleje Dolnośląskie deklarują, że zarówno pociągi jak i zastępczy autobus pomiędzy Sędzisławiem,a Kamienną Góra przewożą rowery. Najpóźniejszy pociąg, który zabierze nas w podróż powrotną do Jeleniej Góry lub do Wrocławiu wyrusza z Trutnova w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 19,36.

Warto wiedzieć, że Koleje Dolnośląskie od końca kwietnia stworzyły też możliwość dojazdu pociągami do Skalnego Miasta, czyli do stacji Teplice nad Metuji a także do stacji Adrspach. Najdogodniejszy dojazd jest z Wrocławia skąd w weekendy o godzinie 5,46 bezpośredni pociąg dowiezie podróżnych do Adrspachu na godzinę 8,45. Do Skalnego Miasta (Teplice nad Matuji i Adrspach) można też dogodnie dojechać z Jeleniej Góry. Wyjazd z jeleniogórskiego dworca głównego pociągiem w kierunku Wrocławia o 6,26. Pociąg ten dojeżdża na godz. 7,14 do Wałbrzycha Głównego, skąd już po jednej minucie o 7,15 można wsiąść do pociągu jadące od Wrocławia do Skalnego Miasta. Istnieje także dogodne połączenie powrotne.
W czasach gwałtownie rosnących cen benzyny warto skorzystać z połączeń kolejowych. Turystyczne podróże kolejowe mają swój szczególny klimat i urok.

Komentarze (6)

Po cóż jechać do Wałbrzycha a czy nie można tylko do Sędzisławia (by się dostać do Teplic).

szkoda że MZK nie pomyśli o kursie autobusu z Cieplic na Dworzec Pkp.Na pociąg o 6:26 nie ma żadnego kursu.

5.33 jedzie 6 z Osiedla XX-Lecia.

MZK zawsze tak skomunikuje dojazdy z/na pociąg żeby można było dłużej podziwiać uroki Dworca PKP :)

Było 15 min to ludziska pisali że za mało czasu no to teraz mają 30min.Wszystkim nie dogodzisz :)

Żeby dojechać do Adrspachu nie trzeba jechać do Wałbrzycha Gł. Wystarczy przesiąść się na st. Boguszów Gorce Wschód. Wówczas na przesiadkę nie mamy 1 ale 10 minut.

Pociągi Jelenia Góra- Wrocław i Wrocław/Wałbrzych- Adrszpach na odcinku Boguszów Gorce Wschód- Wałbrzych Główny pokonują tą samą trasę.

Ważna informacja: w Boguszowie Gorce Wschód po wyjściu z pociągu jeleniogórskiego trzeba przejść na peron 1 płn.- który znajduje się po drugiej stronie dworca kolejowego.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.