To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Na Zabobrzu ruszyła budowa pumptracka

Na Zabobrzu ruszyła budowa pumptracka

Specjalny tor do jazdy na rowerze, deskorolce lub rolkach powstaje za rondem koło sklepu Leroy Merlin oraz Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze.  Pumptrack ma być gotowy w listopadzie.

Budowa toru to inicjatywa młodych ludzi, którzy napisali w tej sprawie petycję do samorządu. Podpisało się pod nią ponad półtora tysiąca osób. Mieli dosyć jazdy po prowizorycznych przeszkodach czy na chodniku pod blaszakiem przy ODK na Zabobrzu. Także skatepark w Cieplicach nie spełniał ich oczekiwań. Chcieli, jak młodzież w innych miastach mieć tor z prawdziwego zdarzenia. Doczekali się.

 

Flow Track w Jeleniej Górze składać się będzie z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych hopek, które pozwolą na rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami stworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach. Pojawią się liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu.

Po drugiej stronie powstanie Mini Pump, specjalny tor dla młodszych dzieci. Oba obiekty utwardzone będą mieszanką mineralno-asfaltową

 

Pumptrack wyrabia refleks

Pumptrack buduje się z asfaltu lub innego rodzaju nawierzchni, pozwalającej na długotrwałe użytkowanie bez konserwacji. Jest to bezpieczna zabawa na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach, zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i dużych rowerów górskich. Można na nim jeździć także na rolkach, deskorolkach i hulajnogach. Tor tworzą szybkie zakręty, wzniesienia i muldy. Jazda wyrabia refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.

Budowa toru kosztuje ponad 1mln 200 tys. zł. Pumptrack stawia firma „Kama” z Mysłakowic,

22pumptrack.jpg
pumptrack2.jpg
pumptrack111 (1).jpg
pumptrack (1).jpg
pumptrack (3).jpg
pumptrack (4).jpg
pumptrack (5).jpg
pumptrack (6).jpg
pumptrack (7).jpg
pumptrack (9).jpg
pumptrack (10).jpg
pumptrack (11).jpg

Komentarze (8)

A to nie tam miał być lidl i biedronka ?

A na tablicy informacyjnej, jak wół stoi "PUMPTRUCK", zamiast "PUMPTRACK". Jeżeli my takich specjalistów mamy w urzędzie, to nic dziwnego, że masa projektów przepada za błędy formalne. To nie jest literówka, ani przejęzyczenie. Urzędas od projektów unijnych po prostu nie zna podstaw języka w komunikacji światowej, jakim dziś jest angielski. Pumptruck, to ciężarówka z pompą, w odróżnieniu od pumptrack, czyli toru, na którym się "pompuje" rękami w kierownicę roweru na muldach, dzięki czemu utrzymujemy tempo jazdy. Zgodnie z tablicą informacyjną, urzędnicy stawiają tam ciężarówkę z pompą. Strażacy się ucieszą. Partactwo na każdym kroku za rządów Zawiły i Łużniaka. Poczynając od Marcin Complex & Mirosława Wild, a kończąc na Pumptruck. I my tu chcemy turystów z zagranicy zapraszać...

Budowa ruszyła gdzieś na początku czerwca, choć tempo prac było mizerne. Projekt nie zakłada budowy oświetlenia od ronda do pumptracka ani budowy dosłownie kilku, maksymalnie kilkunastu metrów chodnika w stronę Leroya. Poza tym fajnie, że powstaje.

A wy sie tylko czepiacie,dajcie tym mlodym ludziom sie rozwijać...tylko galerie i bloki powstaja a gdzie mlodzi ludzie mają sie rozwijać ???.jestem ZA...oby więcej takich. Miejsc

A wy sie tylko czepiacie,dajcie tym mlodym ludziom sie rozwijać...tylko galerie i bloki powstaja a gdzie mlodzi ludzie mają sie rozwijać ???.jestem ZA...oby więcej takich. Miejsc

Wazne ze takie miejsce powstanie, na pewno sprawi wielu radoche. A sprawe oswietlenia i chodników zastawmy na potem. Nie wszystko na raz ;)

nie na zabobrzu, tylko za zabobrzem.

Akurat, jak w listopadzie oddadzą do użytku to młodzież z sankami będzie mogła pójść, a na wiosnę trzeba będzie już go remontować.