To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O wojsku nie pozwolą zapomnieć

O wojsku nie pozwolą zapomnieć

Przedstawiciele wojskowych organizacji pozarządowych wręczyli na grudniowej sesji rady władzom miasta pamiątkowe statuetki z okazji 70-lecia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. – Garnizonu wprawdzie już nie ma, ale została liczna kadra – podkreślali.

Podziękowania i pamiątkowe statuetki otrzymał prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz przewodniczący rady miejskiej Leszek Wrotniewski. – Miasto i Rada Miasta to dwie instytucje, które przez 70 lat współpracowały z różnymi jednostkami Wojska Polskiego – podkreślił pułkownik Edward Basałygo, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. – Chcemy im podziękować i zarazem przypomnieć pamięć o wojsku polskim.

Kiedyś w Jeleniej Górze była szkoła radiotechników przy ul. Podchorążych oraz jednostka wojskowa przy ul. Sudeckiej.
– Garnizonu dziś de facto nie ma, ale kadra pozostała, są żołnierze w stanie spoczynku, są też i żołnierze aktywni, którzy dojeżdżają do bliższych i dalszych jednostek: do Bolesławca czy Żagania – mówi Marek Gołębiowski, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Radiotechników Radar. – Wojsko dziś funkcjonuje w dwóch organizacjach pozarządowych: Związku Żołnierzy WP i Stowarzyszeniu Radar. Jest to duża grupa.
70-lecie Wojska Polskiego w Jeleniej Górze obchodzono przez cały rok. W maju jeleniogórskie organizacje współorganizowały obchody 70-rocznicy objęcia służby granicznej przez WP w Karkonoszach i Górach Izerskich. Odbyło się ono w Szklarskiej Porębie. Kolejne uroczystości zorganizowano 6 sierpnia przy grobie płk. Głowacza, żołnierza 1 Kompanii Kadrowej, którego ciało spoczywa w Jeleniej Górze.
– Potem były uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i złożenie ziemi z pól bitewnych pod pomnikiem Wolność Krzyżami się Mierzy – wymienia płk. Basałygo. Dla emerytów i wojskowych zorganizowano familijny rajd rowerowy, szlakiem miejsc pamięci narodowej w Jeleniej Górze i miejsc stacjonowania jednostek wojskowych. Członkowie stowarzyszeń uczestniczyli także w Senioraliach. Zorganizowano też zawody strzeleckie dla emerytów wojskowych. Ostatnie działania to grudniowa konferencja poświęcona 70-leciu Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.
Przedstawiciele stowarzyszeń przyznają, że Jelenia Góra z wojskiem ma dzisiaj już niewiele wspólnego. – Nie chcemy, żeby to wygaszanie tradycji było gwałtowne. Jesteśmy, funkcjonujemy, staramy się, aby pamiętano o tych jednostkach – przyznaje M. Gołębiewski.
Czy wojska żal? – Żal, ale życie idzie do przodu i trzeba się do tego przyzwyczaić. Zmiany są potrzebne – odpowiada E. Basałygo.
Pytanie, czy wojsko nie wróci do ochrony granic w coraz mniej stabilnej sytuacji w Europie, spowodowanej zamachem terrorystycznym czy niekontrolowanym napływem uchodźców i imigrantów?
– Myślę, że nie ma takiego zagrożenia. Jeśli będzie ochrona, to tylko czasowa. Unia Europejska jest na tyle mocna, że zamykanie granic raczej nie będzie potrzebne – odpowiada płk. E. Basałygo. 

wojsko2.jpg
wojsko3.jpg

Komentarze (11)

Kto to taki zlikwidowal nam wojsko?

W Jeleniej Górze- nijaki pan Szmajdziński

Szkołę oficerska,pułk "zielonych"zlikwidowało SLD,ministrem obrony był J.Szmajdziński,prezydentem miasta J.Kusiak,większość w RM SLD.Szkoła oficerska mogła pozostać lecz nikt jej skutecznie nie bronił najprawdopodobniej przed prezydentem Kwaśniewskim.Region stracił dużo miejsc pracy jak i prestiż,można rzec początek końca Jeleniej Góry.

Piszecie poierdoły . Zostały zlikwidowane bo zostały przeniesione na wschód .Bo taka była taktyka NATO .

>początek końca Jeleniej Góry< może ten z wąsem PO lewej ,ile to już lat rządzi.

Mam nadzieję, że jest to bardzo mocny prztyczek w nos władzy która przyczyniła się do odebrania Jeleniej Górze jednostek wojskowych. Byłby to kompletny nonsens wręczać jakieś nagrody swoim oprawcom. Syndrom sztokholmski wręcz.

Warto przypomnieć, że decyzja o wygaszeniu jednostek wojskowych w Jeleniej Górze została podjęta przez lewactwo za ich rządów (sld) i częśc szczurostwa które uciekło później do PO. Śp. minister Szmajdziński tak wychwalany tutaj jako człowiek zasłużony dla regionu podpisał się pod tymi decyzjami nawet się nie zastanawiając.

Wszystkie decyzje ówcześnie rządzącej żydokomuny doprowadziły do tego, że obecnie stan Wojska Polskiego jest opłakany i jesteśmy w stanie skutecznie bronić 100km swoich granic :)

Do AD966 ...ten z wąsem na zdjęciu jest tym samym co ten z wąsem z muzeum co dostał robotę od tego z wąsem ze zdjęcia..czerwono-różowa koalicja na rzecz dochodów do własnej kieszeni która nareszcie się kończy,pozostaje kwestia rozliczenia np.za zlikwidowane targowiska przy ul.Kilińskiego i brak wpływów do budżetu miasta z tego powodu.Przypominam,że decyzje sprzeczne z kk osób publicznych nie podlegają przedawnieniu.

Nie na wschód a północny zachód ,miasta urodzenia Aleksandra W spaniałego.No i napiszcie co wtedy zbudowano a ile zlikwidowano.

Geneza restrukturyzacji a w rezultacie upadku polskiego wojska, w tym garnizonu J. GÓRY , to zmiany ustrojowe zapoczątkowane w 1989 r.Ich dalsze efekty ,z pewnością zaobserwujemy pod wodzą obecnego wodza polskiej armii.

Józek nie daruję ci WSO!!!!

jest też dobra strona... spożycie ruskiego bimbru spadło o 99%