Oszuści podają się za ZUS

Oszuści podają się za ZUS

Jeśli na swojej skrzynce mailowej znajdziesz informację z załączoną fakturą, rzekomo od nas – nie otwieraj załącznika – ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Informacja jest fałszywa a załączony plik może wyrządzić wiele szkód na komputerze.

W ostatnich dniach do wielu klientów dolnośląskiego ZUS-u trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Była w3 nich informacja o konieczności opłacenia faktury. Do takiej wiadomości załączony jest plik z fakturą.

– Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych – ostrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego. – Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku.
– Niestety, mamy pierwsze informacje od naszych klientów o tym, że takie maile otrzymali, dlatego ostrzegamy wszystkich przed tą podejrzaną korespondencją – mówi pani rzecznik. – Zupełnie nie ma powodu abyś ktokolwiek otrzymał i to mailem fakturę z ZUS gdyż my takich faktur po prostu nie wystawiamy – dodaje rzeczniczka.
Podobne maile otrzymują nie tylko klienci ZUS. – To była faktura od firmy elektronicznej Akurat niedługo wcześniej zamawiałam sprzęt RTV i pomyślałam, że może to jakiś duplikat, albo podmieniona faktura – mówi pani Monika z Zabobrza. – Otworzyłam i komputer zaczął „wariować”. Potem nie mogłam wejść do swoich plików.
W tym przypadku nie obyło się bez wizyty u informatyka. Na szczęście, pani Monika nie straciła danych.
Jeśli ktoś wysyła fakturę elektronicznie, to powinna być ona przesłana w jednym z popularnych formatów, np. pdf. W spakowanym pliku (rar czy zip) często kryje się wirus.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o rozwagę i ostrożność do swoich klientów. Zakład przypomina, że nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur ani innej dokumentacji drogą mailową.
– Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.
 

Komentarze (9)

Nie trzeba czytać artykułu, wystarczy tytuł "Oszuści podają się za ZUS" - sama prawda...

ZUS wysyła faktury? Trzeba być ciemnym jak tabaka w rogu, by w coś takiego uwierzyć. Ludzie, ogarnijcie się. Czytajcie, co otwieracie, zamiast bezmyślnie klikać.

Równie dobrze mogliście napisać, oszuści podają się za oszustów :)

"Pani Monika z Zabobrza" powinna obsługiwać komputer odłączony od sieci i tak zabezpieczony żeby jej bezmyślne czynności nie miały wpływu na jego bezpieczeństwo. Przynajmniej raz w tygodniu dostaję takiego maila od jakiegoś "Jana Kowalskiego" z "fakturą" do opłacenia i załącznikiem "rar". Ani razu nie pomyślałem; "a otworzę..."

Mnie wiele razy wysyłano faktury mailem, ale nigdy w formie spakowanej, poza tym treść maila dokładnie wskazywała, od kogo to jest i za co. Fałszywe faktury takiego opisu zwykle nie mają, celowo są niejasne, by odbiorca otwierał. Naprawdę niewiele trzeba, by się domyślić, że coś tu cuchnie.

Jedyne co tu cuchnie, to twoje szmaciarskie skarpetki... Co ty z nimi robisz, walisz do nich konia?!

Zacznij myśleć nad swoim zachowaniem, zamiast nad wonią moich skarpet. Wyjdzie ci to na korzyść, może będziesz mieć mniej powodów do irytacji, kiedy ktoś mniej lub bardziej bezpośrednio wyśmieje głupotę twojego zachowania.

Czyli jednak skarpetki... Tak myślałem...

Nie tłumacz. To nie ma sensu. To indywiduum jest zdegenerowane mentalnie i do niego można dotrzeć tylko na jego poziomie, a przecież do tego się nie zniżysz. Inny skuteczny sposób perswazji to pałą w łeb czy tam w zęby. Tak, żeby zbierał. To byłby dla niego dość ważki argument z którym zapewne byłby skłonny się zgodzić.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.