Przy rondzie na Zabobrzu nie będzie świateł

Fot. Ł. Płocki

Taką decyzję podjął Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Sygnalizacja tylko blokuje ruch – mówi dyrektor Norbert Łukaniuk.

Po utworzeniu ronda na skrzyżowaniu ulic Ogińskiego i Różyckiego MZDiM wyłączył sygnalizację świetlną. Później kilkakrotnie ją włączał, ale na krótko. W sprawie nie działających świateł odebraliśmy w ubiegłym tygodniu kilka telefonów od mieszkańców. – Ciężko przejść od strony targowiska do sklepu „Rondo” – powtarzali.

Norbert Łukaniuk mówi, że sygnalizacji świetlnej nie będzie, choć pierwotnie planowano ją uruchomić. Skąd zmiana decyzji? – Testowaliśmy to przez dwa dni. Jak tylko włączaliśmy sygnalizację, natychmiast tworzyły się korki i ludzie stali na przejściu. Jak wyłączaliśmy – korków nie było i ruch pieszych też odbywał się płynnie – tłumaczy nam. Jak zatem piesi mają przejść? – Samochody zbliżając się do skrzyżowania jeżdżą bardzo wolno. Wystarczy, że któryś z przechodniów postawi krok na jezdni i zaraz auta się zatrzymują, by przepuścić ludzi – przekonuje N. Łukaniuk. – Proszę mi wierzyć, to działa.
Dodał, że dla poprawy płynności ruchu, ale i dla bezpieczeństwa pieszych, zmniejszono szerokość przejścia przez ulicę Różyckiego z 8 do 4 metrów. – W sytuacji, gdy ruch pieszych odbywa się w miarę płynnie, nie ma potrzeby utrzymywania tak szerokiego przejścia – mówi.
Wprowadzono jeszcze jedną istotną zmianę w organizacji ruchu, na którą w ubiegłym tygodniu zwrócił uwagę jeden z Czytelników – Mariusz Synówka. – Nie jest to rondo, ale skrzyżowanie z wyspą centralną – precyzował. To dlatego, że na takim skrzyżowaniu nie można zawracać. Dyrektor MZDiM-u potwierdził nam, że zostanie to zmienione i będzie można zawracać. - Są już zamówione odpowiednie znaki, w tym znaki informujące o ruchu okrężnym - powiedział. 

Komentarze (43)

gratuluję pomysłu lemom w garniakach. Niech spróbują tam przejść przez jezdnię bez świateł. Nie obrażając kierowców w Polsce- w większości to normalni, rozumni ludzie- jednak ilość debila drogowego też jest znaczna. Już widzę te babcie z rynku jak są wpuszczane na przejście przez zatrzymujące się auta...w szczycie...dzieci do szkoły...pośpiech bo do roboty... Mam tylko nadzieję, że w razie potrąceń czy wypadków, ofiary będą pozywać z imienia i nazwiska osobę, która podpisała tą decyzję. Nie urząd-osobę. Liczę, że nie będzie takiej konieczność- życzę wszystkim miłego dnia

Wystarczy przestrzegać przepisów i odzwyczaić się od starego układu. Ot i tyle!
W godzinach szczytu zawsze będzie więcej aut i pieszych!

Chyba sami pracownicy bronią tego ronda. tragedia. W zimie będzie dzwon za dzwonem i jeszcze piesi.

Piesi to nie święte krowy, nie zapominaj o tym. Teren ulicy należy przede wszystkim dla samochodów, a piesi są tam tylko gościem. Gdyby na wszystkich dużych skrzyżowaniach w mieście byłyby ronda, ruch w mieście odbywał się o wiele bardziej płynnie. Trzeba zmienić podejście i stopniowo rezygnować z tradycyjnych skrzyżowań ze światłami. Dla pieszych nie są potrzebne, wystarczy sama zebra. Osobiście nie widzę żadnej różnicy, między zebrą ze światłami a przejściem bez nich. Nawet to drugie jest lepsze, bo nie trzeba czekać na zmianę świateł.

Bardzo dobra decyzja nie ma zatorów jakie tworzyły się tam wcześniej tylko płyny ruch. Ludzi jest tam najwięcej jak czyny jest rynek później ruch pieszych jest tam zdecydowanie mniejszy.

.. moja Nieboszczka jezdzila do wrozki z Kostrzycy,a ta jej
wyczytala z kart,ze bedzie mieszkac w niebezpiecznym miejscu,a te wrozby obecnie sie spelniaja,gdyz moje Zabobrze staje sie niebezpieczne !

Ciemnota

Jestem pieszym i dziękowałem Bogu jak zobaczyłem że światła wyłączyli. Od razu lepiej się chodzi po tym skrzyżowaniu. Dobry ruch

a kiedy takie rondo powstanie na Jana Pawła/Grunwaldzka? Tam jest jeszcze więcej miejsca i większa potrzeba upłynnienia ruchu

Rondo na skrzyżowaniu JP2 z Grunwaldzką tak, ale nad nim estakada w ciągu DK3. Rondo przydałoby się również na skrzyżowaniu Mostowej, os. Robotnicze i Podwale

Rozmawiałem kiedyś przy okazji z wykonawcą przebudowy tego skrzyżowania jak budowali wjazd do Castoramy. Gość mówił, że musieli wyłączyć światła i co ??? okazało się, że nie ma ani korków ani kolizji. Myślę, że rondo było by tam ok.

Jest to niebezpieczne działanie... Prowokuje się w ten sposób sytuacje wypadku z pieszym, a niestety tego nie da się uniknąć przy przystanku autobusowym czy targowisku. Poza tym starszym ludziom należy się poczucie bezpieczeństwa a nie pospiech i nerwy. Pan Dyrektor MZDiM ryzykuje wizyta w przyszłości u prokuratora....

Proponuję komentującemu pojeździć trochę po Polsce. Wszędzie, gdzie jest to możliwe buduje się ronda i likwiduje światła.Tu było inaczej. Jelenia Góra w tej kwestii jest jeszcze zaściankiem. Liczę na to, że nowy szef od dróg ucywilizuje trochę układ komunikacyjny w mieście. Początki są moim zdaniem obiecujące.

Super pomysł - wyłączenie świateł i usunięcie samochodów uczyni skrzyzowanie BEZKOLIZYJNYM . Brawo !!!
Pewnie garniaki tamtedy nie chodzą, więc ich to wali.

Jezu!

bardzo dobra decyzja, przechodziłem przez jezdnie jako pieszy i jezdziłem również jako kierowca

światła są tam niepotrzebne

...potrącenia na tym czymś to tylko kwestia czasu...kto szanuje zdrowie i życie będzie przechodził przez ulicę na Złotniczej i JP2 ...

W końcu kierowcy w tym mieście i nie tylko niech nauczą się kultury jazdy i tego, że jeśli pieszy czeka przed oznakowanym przejściem to mają OBOWIĄZEK go przepuścić.Jeden z drugim pojechał by np. do Holandii czy choćby Niemiec i zobaczył jak tam się z jeździ i traktuje pieszych?!U nas niestety dale na drogach część kierowców jeździ jak u ruskich.

100% racji dla Ciebie Ale....W Niemczech, Holandii, a nawet w Czechach, na Słowacji jak już pisałem jest właśnie przy przejściach dla pieszych, tam gdzie coś się zmienia w organizacji ruchu. Wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko, że coś złego może się stać.
A u nas ? A w Jeleniej Górze ? Kto widział policjantów przy przejściach dla pieszych ? Przy szkołach poza medialnie hucznie nagłaśnianych akcjach, których efektem są ..mandaty za ......przekroczenie prędkośći !!!!!!!
Gdzie owa prewencja ? Kto rozsądny uwierzy, że wyłapywanie kierowców nieoznakowanym radiowozem na odcinku Galeria Sudecka - Grabarów jest działaniem prewencyjnym.
Na razie w tym wszystkim chodzi o kasę.
Szkoda jednak, że nikt z decydentów policji nie policzył, że prawdziwa prewencja , czyli zapobieganie daje dużo większe korzyśći- materialne także...

Długofalowe, zakrojone na szeroką skalę działania, połączone ze stałym monitoringiem, które zostały przeprowadzone m.in. u naszych zachodnich i południowych sąsiadów, wykazały, że sygnalizacja świetlna nie jest dobrą metodą zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniach. Najskuteczniejsza okazała się likwidacja sygnalizacji połączona z "okiełznaniem" ruchu. Zmniejszenie średniej prędkości podczas przejazdu przez skrzyżowanie oraz upłynnienie samego ruchu w każdym wypadku dawały znacznie lepsze rezultaty niż sygnalizacja. Właśnie z tym mamy do czynienia na tym "rondzie". Myślę, że już po roku, góra dwóch będzie można z powodzeniem przedstawić statystyki kolizji i innych zdarzeń drogowych w tym miejscu oraz porównać je z latami ubiegłymi.

Z przejściem na drugą stronę w szczycie mam teraz znacznie mniejsze problemy niż przedtem. Ale jak ktoś czuje się zagubiony, gdy nie ma świateł, a upewnienie się, że kierowcy go widzą i zatrzymują się przekracza jego możliwości, to może powinien jednak zostać w domu. Auta nie mam, ale wracam tamtędy codziennie i ruch ewidentnie jest znacznie płynniejszy (także po rozpoczęciu roku szkolnego).

Sam sobie zostań w domu. Bezczekność!!!

Więcej takich rozwiązań.Super sprawa o jedne światła bliżej rozwiniętych krajów.Jeszcze jakby mentalność pieszych i kierowców się zmieniła to byłby komplet.

Proponuje zlikwidować przejścia dla pieszych i nie będzie żadnego problemu.....

Najpierw trzeba wytlumaczyc kierowcom jak jezdzi sie po rondzie i co oznacza odwrocony trojkat przed wjazdem na rondo! Bo te barany nie wiedza!!

co ze światłami,w drodze do szkoły ,czy ktoś pomyślał o DZIECIACH.......,zrobili niby rondo, a przed rozpoczęciem nauki dzieci,zafundowali niebezpieczeństwo............

Jeśli rodzice poświęcą swoim dzieciom choćby tyle czasu, ile zajęło tobie napisanie tego komentarza, te poradzą sobie bez problemu na każdym skrzyżowaniu. Bonus tip: szara kurtka przy pochmurnej pogodzie nie pomaga, podobnie jak brak odblasków czy krańcowa nieodpowiedzialność rodziców objawiająca się nieuczeniem dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze (w szczególności bezczelne łamanie przepisów z dziećmi u boku - przechodzenie na czerwonym, przebieganie w miejscach niedozwolonych, itp.).

Świetna decyzja, dziś jechałem tam po 15 i aż miło było jechać w porównaniu do poprzedniego rozwiązania. Zero korków i płynny ruch, oby tak dalej !!!!!!!!!!

Proponuje zahamować wszystkich zwolenników świateł.

Mieszkam 50m od ronda bardzo dobre rozwiązanie, daje wyśmienicie rade pieszym i kierowcom wydłuży życie :) a przydałoby sie jeszcze więcej rond na światłach flisaków i W. Pola.. itd...wiele jest takich miejc w jg.

Wy tu piszecie o rondzie, a podobno Pan Prezydent Andrzej Duda pokłócił się z Panem Ministrem Macierewiczem! W Telewizji Trwam niewiele o tym mówią! Ktoś coś wie? Czyżby to zapowiadało koniec naszego Rządu?!

Żona ma wadę wzroku jak poradzić sobie.

Żona ma wadę wzroku jak poradzić sobie.

Pomysł był dobry, ale wykonanie już nie za bardzo. Już teraz kierowcy ignorują oznakowanie poziome, a co będzie jak spadnie śnieg i nie będzie go widać?

ma Pan głowę na karku :) Słuszna decyzja, bo świateł na tym "rondzie" nie trzeba. Proszę postawić jeszcze tylko znak informujący o ruchu okrężnym i będzie, jak powinno. Może z czasem poziomy okrąg zastąpi stała konstrukcja.

Przebywam obecnie w woj. Lubuskim. Tam budują ronda, gdzie tylko się da. A jaki ruch płynny. Ronda, to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Oby w Jeleniej Górze ich przybywało.

W zeszły piątek, około południa, kierowcy w Białymstoku zaczęli zauważać problemy z sygnalizacją świetlną. Na skutek awarii system zwyczajnie się wyłączył, co początkowo przełożyło się na powstanie korków. Jednak miasto "odetkało" się błyskawicznie, a ruch na drogach odbywał się płynniej niż kiedykolwiek. Kierowcy chętnie pisali o swoim zadowoleniu na portalach społecznościowych.
System zarządzania ruchem, który uległ awarii kosztował nie małe pieniądze. Na jego wprowadzenie w życie wydano około 30 mln zł, w tym fundusze z dofinansowania od UE. Biorąc pod uwagę sytuację z piątku można wysnuć tezę, że była to mało trafiona inwestycja.
W teorii system miał zapewniać "zielone fale" oraz wyłapywać piratów drogowych. Pomysł od początku miał wielu sceptyków. Tuż po jego wejściu w życie wielu kierowców zauważyło, że częściej spowalnia jazdę, niż ją ułatwia. Teraz apelują, by miasto wyłączyło system na stałe. Niektórzy internauci żartobliwie stwierdzają, że awaria była właśnie obiecaną "zieloną falą".

Dopóki nie ma tam znaku informującego o rondzie, dopóty będzie to bubel. Łukaniuka proszę tak nie wychwalać, bo jego pomysły są za każdym razem źle wdrożone i dopiero po interwencjach kierowców są poprawiane. Tak naprawdę są to więc zasługi mieszkańców i ich pomysły, a nie Łukaniuka. Od Wandzla jest on lepszy tylko w tym, że tamten nie zgadzał się na żadne zmiany.

A Czesław Wandzel był lepszy?

A co mają zrobić dzieci które idą do szkoły Podstawowej nr 8 na przejściu na przeciwko kwiaciarni córka już mi mówiła że boi się sama tamtędy chodzić bo auta szybko jeżdżą, może światła z włącznikiem czasowym.

..rowniez moj Wnuk,trzeba cos z tym zrobic

Trzeba przyznać, że w krótkim czasie nowy Dyrektor czegoś jednak dokonał i chwała za to. Podoba mnie się także to, że p. Łukaniuk, przeciwnie niż jego poprzednik, korzysta w swojej pracy z uwag mieszkańców zamieszczanych na FB czy w lokalnej prasie. A nowe rondo jest potwierdzeniem tego, co powyżej napisałem. Na skrzyżowaniu tym zapanował komunikacyjny porządek, a jako korzystający kilka razy dziennie z nowych rozwiązań stwierdzam, że NARESZCIE zaczyna być NORMALNIE. Na razie w kilku częściach naszego miasta i mam nadzieję, że będzie to trwała tendencja. Tak trzymać !

Proszę przyciąć gałęzie od Jubilatu w stronę ronda po prawej stronie zasłaniają znaki. Zresztą nie tylko w tym miejscu.

Pieszych media nauczyły, że trza iść i nie zatrzymywać się. Najlepiej nie patrzeć czy coś jedzie. I tak zachowują sie teraz piesi. Przejścia trzeba oddalić od ronda o 50 metrów i będzie bezpieczniej i płynnie.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.