To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szkoła-symbol obchodziła jubileusz

Szkoła-symbol obchodziła jubileusz

Ponad 20 tysięcy absolwentów opuściło mury tzw. Handlówki, czyli Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze od początku jej istnienia. W miniony piątek (24 listopada) placówka obchodziła 55-lecie.

W uroczystościach, które rozpoczęły się mszą świętą, uczestniczyło wielu absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli, uczniów oraz władze miasta.

– Mieszkańcom nasza szkoła kojarzy się głównie z pysznym jedzeniem – przyznała dyrektor „Handlówki” Danuta Pawłowicz. To dlatego, że placówka słynie z kształcenia młodzieży w zawodzie kucharz, ale nie tylko. Dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek fryzjer.
– Tak naprawdę kształcimy artystów, bo przecież gotowanie czy fryzjerstwo to sztuka – mówi z uśmiechem Danuta Pawłowicz.
O tym zgromadzeni goście mogli przekonać się podczas oficjalnej uroczystości, która odbyła się w odnowionej auli szkolnej. I nie tylko za sprawą poczęstunku. Podczas części oficjalnej odbył się występ artystyczny, uczniowie i absolwenci pokazali swoje umiejętności wokalne i aktorskie. Całość zakończyła się piosenką „Niech żyje bal”, podczas której uczniowie i dyrekcja poderwali się do tańca. Na salę wjechał tort okolicznościowy, ludzie zaśpiewali „Sto lat”. Cały występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Handlówka przez ponad 55 lat doczekała się ponad 20 tysięcy absolwentów. Wśród nich jest wiele znanych osób, m.in. Lucyna Kornobys, niepełnosprawna lekkoatletka, medalistka igrzysk paraolimpijskich. Jest też założyciel i lider kabaretu Paranienormalni Igor Kwiatkowski, znany jako „Mariolka”.
– Nasi absolwenci bardzo dobrze sobie radzą w życiu – przyznała dyrektor Pawłowicz. – Dbamy o każdego ucznia, o jego wykształcenie, poziom przygotowania do zawodu. Bo to tak naprawdę jest najważniejsze.
Dodała, że zawody, w których kształci ZSLiZ nr 2, są bardzo cenione. – Nasi absolwenci nie mają problemów na rynku pracy – dodała.
– Ta szkoła jest symbolem Jeleniej Góry – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta. – Pamiętam, że kiedy byłem radnym, pojawiły się próby przeniesienia jej do budynku na ulicę Leśną. Padały argumenty, że tam jest lepsza baza. I wtedy radni jak jeden mąż powiedzieli zdecydowanie: nie. Nie dopuszczaliśmy myśli, że można Handlówkę przenieść.
Dzisiaj w szkole funkcjonuje dobrze wyposażone centrum kształcenia zawodowego, którego mogą pozazdrościć uczniowie wielu innych szkół gastronomicznych.
– Jest to szkoła bardzo potrzebna na mapie oświatowej Jeleniej Góry. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie się jeszcze bardziej rozwijała i że będzie miała coraz lepszą bazę – powiedział Jerzy Łużniak.
Uczniom i nauczycielom marzy się nowe boisko. Stare jest małe i mocno zdekapitalizowane, nie nadaje się do użytku. – Mam nadzieję, że otrzymamy środki unijne na rewitalizację tej części miasta, i że znajdą się też pieniądze na budowę tego boiska – powiedział Jerzy Łużniak.
 

IMG_9572.JPG
IMG_9575.JPG
IMG_9579.JPG
IMG_9594.JPG
IMG_9601.JPG
IMG_9612.JPG
IMG_9616.JPG
IMG_9621.JPG
IMG_9626.JPG
IMG_9635.JPG
IMG_9639.JPG
IMG_9645.JPG
IMG_9653.JPG
IMG_9655.JPG
IMG_9662.JPG
IMG_9669.JPG
IMG_9676.JPG
IMG_9693.JPG
IMG_9702.JPG
IMG_9717.JPG
IMG_9731.JPG
IMG_9735.JPG
IMG_9750.JPG
IMG_9752.JPG