W "Norwidzie" prelekcje i happening przeciwko mowie nienawiści

W "Norwidzie" prelekcje i happening przeciwko mowie nienawiści

W LO nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbyły się prelekcje na temat świadomego wolontariatu, praw zwierząt oraz miejsca osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Uczniowie przygotowali także happening, w którym przekonywali, jak wiele znaczy uśmiech i pozytywna postawa.

Dawid Bury z klasy 2 a Liceum Nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze relacjonuje: W ramach programu zwiększania społecznej świadomości i wrażliwości zainicjowanego i prowadzonego przez  pedagog szkolną Beatę Piskor-Świerad 11 marca odbyły się  w naszej szkole prelekcje nt. świadomego wolontariatu, praw zwierząt oraz miejsca osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.

Słowo ma poteżną  moc

 Dr Jerzy Widerski, starszy wykładowca i kierownik  Zakładu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KPSW, członek Zespołu Etyki Słowa Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN wygłosił  wykład na temat mowy nienawiści i etyki języka we współczesnym świecie. Podczas wykładu zostały poruszone kwestie obecnej kondycji językowej ludzi i jej wpływu na ich zachowania.

Profesor Widerski wykazał, jak zasób leksykalny kształtuje percepcję otaczającej nas rzeczywistości, jako przykład podał słowo „hejt”, które w słowniku języka polskiego z 2005 r. jeszcze nie istniało.

Podstawową  funkcją języka jest komunikacja, ale niestety często o tym zapominamy i używamy go jako broni. Słowa mają potężną moc i użyte przeciwko drugiemu człowiekowi mogą wyrządzić wielką krzywdę. Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze, że używanie tzw. mowy nienawiści często ma charakter stygmatyzujący, co może prowadzić do wykluczenia społecznego.

Nie sztuką jest w sposób pejoratywny i wulgarny wyrażać się o osobach, których poglądy, orientacja seksualna, religia etc. są odmienne od naszych.  Szacunek i empatia to fundamenty, na których powinniśmy budować swój światopogląd. Tylko w ten sposób będziemy wstanie wykorzenić ze społeczeństwa niszczące go postawy takie jak homofobia, rasizm czy ksenofobia.

Pan profesor poruszył jeszcze jedną ważną kwestię, konkretnie jak język medialny kreuje nasze postrzeganie przekazywanej treści. Żyjemy w czasach, w których media odgrywają bardzo ważną rolę opiniotwórczą, a tendencyjność przekazywanych treści może stanowić poważne zagrożenie.

Często nieświadomie ulegamy technikom manipulacyjnym wykorzystywanym przez środki masowego przekazu i poddajemy się perswazji medialnej. Powinniśmy wyrabiać w sobie zwyczaj krytycznego podejścia do przekazywanych nam treści.

"Zło dobrem zwyciężaj"

Po wykładzie prof. Widerskiego uczennice Julia Janulewicz i Martyna Piątek z klasy 2e, realizując swój projekt z WOS-u pod opieką p. Agnieszki Uruskiej, zaprezentowały sposób na nienawiść występującą w społeczeństwie.

Wedle zasady "zło dobrem zwyciężaj", dziewczyny przedstawiły postawę, w której za punkt wyjścia nie bierzemy negację zła, a propagowanie dobra. Poprzez pozytywną postawę możemy naprawiać społeczeństwo.

Uśmiech może dużo zdziałać

Zwykły uśmiech lub miłe słowo w codziennej komunikacji może wiele zdziałać.

Został też zaprezentowany film z wypowiedziami znanych osób, m.in. youtuberzy, aktorka, piosenkarz, z radami, jak przyjąć taką postawę "pro".

Jak przypomniała Beata Piskor-Świerad, asertywność pomaga w tworzeniu przyjaznej przestrzeni do funkcjonowania dla każdego niezależnie od poglądów i upodobań.

prel2 (Kopiowanie).jpg
prel3 (Kopiowanie).jpg
prel4 (Kopiowanie).jpg
prel5 (Kopiowanie).jpg
prel6 (Kopiowanie).jpg
prelekcja 1 (Kopiowanie).jpg

Komentarze (9)

Panie redaktorze!!! Pełna nazwa Norwida brzmi- II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida

Ant0nek, to ty? Od razu poznałem po smrodzie. PS naucz się stawiać kropeczkę na końcu zdania, tłuku...

Odoru jaki ty za sobą zostawiasz nie pokona żaden smród. "Kropeczka na końcu zdania". Nie wiadomo co przeważa, twój smród czy twoja głupota, ale chyba walczą ze sobą. Uważaj będziesz miał argument. NIe postawię kropki na końcu zdania

....oto szara codzienność: Niedouczonego poucza niedouczony i niewychowany...

Szacunku do ojczystego języka się uczcie !!! Hejty, eventy, casuale ... Co to ma być ??? Boli język polski ?? Poza tym homofobia, rasizm czy ksenofobia są fundamentem zdrowego społeczeństwa, które chce się BRONIĆ przed negatywnym wpływem dekadencji. Dzięki nim świat ma dziś taki kształt i barwę. Warto tego bronić. Chociaż samo "-fobia" jest tu błędem. Nie chodzi o lęk, chodzi o szacunek do wartości takich jak tradycja i przodkowie, dezaprobatę dewiacji i patologii.

Frajerzy plusują tłuka, który popiera rasizm i homofobię. Umiecie czytać? Jeśli tak, to czytajcie całość, a nie tylko pierwsze zdanie.

Happeningi robią , a zaraz po wyjściu z sali zapominają o tym co krzyczeli.

Jak widzę dużo ten wykład wam nie dał. Norwid wyzywa się pod artykułem o mowie nienawiści.

Osiołku, widzisz wszystko zero-jedynkowo? Po czym sądzisz, że ktoś chodzi do norwida? Jasnowidz jesteś czy pisiorek?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.