Warto czytać: Sensacyjny Szczecin

Warto czytać: Sensacyjny Szczecin

Misternie i inteligentnie skonstruowana fabuła, nietuzinkowi bohaterowie oraz zagadkowa misja z barwną historią miasta w tle - Leszek Herman, jak żaden inny autor, potrafi przyciągnąć uwagę wszystkich miłośników kryminałów i sensacji. Na kartach napisanego z wielkim rozmachem ,,Sedinum” w błyskotliwy sposób łączy realia współczesnego Szczecina z fascynującymi wydarzeniami sprzed wieków.

W spokojny, piątkowy wieczór, w samym centrum Szczecina nagle dochodzi do tragedii - zapada się parking niedawno wzniesionego biurowca. Katastrofa budowlana odsłania nieznane podziemia, a w nich stojący tu od końca wojny wrak niemieckiej, wojskowej ciężarówki, w której znajduje się trup kierowcy i skrzynia. Tajemniczy ładunek sprawia, że kilka przypadkowych osób zostaje wplątanych w wir nieprawdopodobnej historii – architekt, który musiał się tutaj znaleźć z racji pełnionej funkcji, dziennikarka zostająca po godzinach w redakcji oraz potomek starej, pomorskiej rodziny, który na wieść o katastrofie przybywa do miasta swoich przodków.

Wszyscy troje, niczym bohaterowie „Poszukiwaczy zaginionej arki”, podejmują się początkowo niewinnej misji odkrycia tożsamości nieboszczyka. Poszukują odpowiedzi, a to zmusza ich do zgłębienia skomplikowanej historii miasta i do rekonstrukcji wydarzeń z zamierzchłych czasów. Sprawy zaczynają się jednak komplikować i przybierają nieoczekiwany obrót. W podmiejskich lochach pojawia się kolejny nieboszczyk, a także tajemniczy prześladowcy i nazistowska tajemnica.
Leszek Herman wkracza na scenę literacką z imponującym dziełem. Brawurowo łączy kryminał miejski z thrillerem i powieścią obyczajową. Ujawnia swój znakomity warsztat pisarski, bogatą wyobraźnię i nietuzinkową osobowość artystyczną. „Sedinum” to świetny debiut oraz prawdziwa perełka wśród innych pozycji tego gatunku.
„Czy katastrofa szczecińskiego biurowca odsłoniła zapomnianą tajemnicę z czasów II wojny światowej?... O tajemniczym tunelu pod hotelem donosiła prasa, nikt jednak nigdy nie zbadał tego miejsca ani nie podjął prób, żeby przedostać się do środka…
W lochach stojącego obok starego hotelu, za zamurowaną ścianą, biegnie tajemniczy korytarz, o którym od zawsze krążyły legendy zawalona ściana starego tunelu odsłoniła wejście od środka… ciężarówka Wehrmachtu z trupem kierowcy… skąd się wzięła?... kim był kierowca?... Werwolf?...” (fragment książki).
Leszek Herman – szczecinianin, z wykształcenia architekt. Od 1997 projektant i współwłaściciel szczecińskiej Pracowni Projektowej Konserwacji Zabytków. W latach 1993-1995 był autorem cyklu artykułów dla „Gazety Wyborczej” o niezwykłych budynkach i miejscach w Szczecinie i na Pomorzu, ilustrowanych własnymi odręcznymi rysunkami. Od 2005, wraz z bratem Marcinem, prowadzi autorską pracownię projektową. Prywatnie miłośnik tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, dobrej książki, roweru, jazdy konnej i spotkań przy piwie z przyjaciółmi.

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.