To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Stare podania czeskie

Warto czytać: Stare podania czeskie

Klasyka czeskiej powieści historycznej, lektura obowiązkowa każdego Czecha i jeden z kluczy do poznania kultury czeskiej. Stare podania czeskie to 29 zbeletryzowanych legend od czasów praojca Czecha i powstania państwa, przez okres panowania książąt Czech, Habsburgów, wojen husyckich aż do tragicznej w skutkach bitwy na Białej Górze w 1620 roku. Uważny czytelnik znajdzie w powieściach nawiązania do legend arturiańskich, motywy żydowskie, kabałę, elementy historyczne obok folkloru i magii, odniesienia do starych kronik i pamięci ludowej.

Alojzy Jirásek: STARE PODANIA CZESKIE (przekład z j. czeskiego Maria Erhardtowa)

Kim była Libuša opisana w kronice Kosmasa z XII wieku, skąd się wziął lew w herbie czeskim, dlaczego we wsi Neumětely, w parku obok kościoła znajduje się grób konia o imieniu Šemík, kim był Dalibor, od którego imienia nazwę nosi jedna z praskich wież, jakie tajemnice skrywa Blaník, dlaczego na terenie nieistniejącego opatovickiego klasztoru benedyktynów rzeka nagle wpływa pod ziemię a lipa świeci niebywałym blaskiem, kto połknął bawarskiego kuglarza, jak zapłacono mistrzowi Hanušowi za wykonanie praskiego Orloja, kim był praski Golem, który czeski szlachcic stracił oko w bitwie pod Grunwaldem, a potem walczył z katolikami, broniąc prawd Jana Husa i nigdy nie został pokonany, kim byli Chodowie, jak brzmi czeska opowieść o Juraju Janosiku?
Wszystkie odpowiedzi kryją się w napisanych pięknym językiem opowieściach, które warto przypomnieć, bo nie tracą na atrakcyjności, mimo że pierwsze wydanie miały w 1894.
Książka dostępna w zbiorach Wypożyczalni, Biblioteki Dziecięco-Młodzieżowej i Filii nr 4 Książnicy Karkonoskiej. Zapraszamy.