Wiatr szalał nad ranem. A to nie koniec

Wiatr szalał nad ranem. A to nie koniec

Przewrócone drzewa, nieprzejezdne drogi, tysiące mieszkańców bez prądu – to tylko wstępne skutki porannej niedzielnej (29 października) wichury. Cyklon Grzegorz dotarł także w region jeleniogórski.

 

Kilka drzew przewróciło się na jeleniogórskim Zabobrzu, ale i w wielu miejscowościach regionu. Nie kursują pociągi z Jeleniej Góry do Wrocławia, gdyż drzewa leżą na torach. Bez prądu rano byli mieszkańcy m.in. części Cieplic, Piechowic, Goduszyna.

– Odebraliśmy około 70 zgłoszeń, w terenie działa 10 zastępów. Decyzją komendanta, ściągnięto dodatkowych strażaków na dyżur – mówi Krzysztof Zakrzewski, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.
Do najgroźniejszego zdarzenia doszło w Małej Kamienicy, gdzie drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny. Ewakuowano kilka osób. – Cały czas otrzymujemy kolejne zgłoszenia – mówi oficer prasowy straży. W Jeleniej Górze wiatr zerwał m.in. iglicę z budynku teatru im. Norwida.
Po ostatnich opadach deszczu wezbrały rzeki. Wprawdzie są w korytach, ale stan wody wyraźnie podniósł się.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ostrzega o intensywnych opadach deszczu oraz silnym wietrze dla obszaru Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

– Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, z porywami do 90 km/h – informuje IMGW. – Do godz. 13:00 wiatr od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h. Wiatr zachodni, w dzień skręcający na północno-zachodni.
Będzie padać. Prognozowana suma opadów od 25 mm do 40 mm.
Ponadto w górach jest już biało. Na Śnieżce temperatura rano wynosiła -3 stopnie Celsjusza, spadło 3 centymetry białego puchu.
 

AKTUALIZACJA

– W związku z orkanem Grzegorz, który dotarł do Jeleniej Góry, zamknięte zostały do poniedziałku (30 października) cmentarze komunalne przy ul. Sudeckiej (stary cmentarz) oraz w Sobieszowie. Zamknięto także Park Zdrojowy – poinformował Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

 

Po godz. 17. służby prezydenta Jeleniej Góry podsumowały straty po przejściu cyklonu Grzegorz.
Około godz. 8. wiatr zerwał przyczepy ramienia masztu podtrzymującego sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Sudeckiej. Policja zabezpieczała skrzyżowania niemal do południa, kiedy udało się poprawić mocowania i zabezpieczyć maszt. Podobna awaria wystąpił na skrzyżowaniu okrężnym ulic Ogińskiego i Różyckiego, tam też zabezpieczono urządzenie po interwencji ekipy z dźwigiem.
Przed południem (o godz. 10.30) zdecydowano o ogłoszeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego, bowiem na obu większych rzekach przepływających przez miasto niebezpiecznie wzrósł poziom wody (szczególnie na Kamiennej, do 164 cm).
Firma Tauron Dystrybucja szacowała około godz. 15.00, że bez prądu pozostaje w Jeleniej Górze i okolicy ok. 9 tys. odbiorców (w tym w samej Jeleniej Górze – 951), 17 stacji transformatorowych utraciło zasilanie.
Wiatr uszkodził dachy na pięciu budynkach mieszkalnych (prowizorycznie zabezpieczano je sukcesywnie plandekami).
O zamknięciu cmentarzy, Parku Zdrojowego oraz zerwaniu iglicy z dachu teatru pisaliśmy.
Wiatr uszkodził także 4 wiaty przystankowe MZK (dwie przy ul. Różyckiego, po jednej przy Wojska Polskiego oraz Kiepury). W jednym przypadku konieczna była interwencja energetyków, bowiem uszkodzeniu uległy łącza elektryczne do podświetlanego kasetonu, będącego częścią wiaty. 

 

Zdjęcie powyżej: Przewrócone drzewo na drodze do Komarna. Fot. Michał Poleszko

DSC_3935_1.jpg
DSC_4765_1.jpg
DSC_4768_1.jpg
DSC_4774_1.jpg
Rzeka Kamienna w Piechowicach.
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
Fot. Łukasz Płocki
20171029_144942.jpg
20171029_145611.jpg
20171029_145630.jpg
20171029_145639.jpg
20171029_145706.jpg
20171029_145919.jpg
20171029_150142.jpg
20171029_172702.jpg

Komentarze (20)

to jest cyklon , narozrabiać to mnoże dziecko w piaskownicy

Nie wiem skąd te informacje że nie mieliśmy prądu... czas przeszły? O ile widzę prądu nadal brak. Coś, ktoś wie więcej w temacie ?

Nietylko u wyzej wymienionych brak pradu. Na zabobrzu tez ciemno...

Troszkę powiało i już cyklon, takie określenie świadczy tylko o mikro wyobraźni redaktora

Co ty gościu p***isz , przecież od tygodnia głośno o tych cyklonach ,uwierz że jest to możliwe że dotarł do nas i żaden redaktor ani meteorolodzy nie mają po co kłamać.

Odpowiem ci Gościu oraz redaktorowi z Nowin że definicję cyklonu bardzo łatwo znaleźć chociażby w internecie. To naprawdę niewielki wysiłek. Powtarzanie po kimś bzdury wcale tej bzdury nie uwiarygodni,ani nie zmieni znaczenia zdefiniowany już zjawiskom.

Nadal wieje. Z budynku teatru spadła iglica, która na szczęście na nikogo nie spadła, bo zginął by na miejscu

Odpadnięcie iglicy z jednej z wież teatru może świadczyć o czym innym. O zaniedbaniach stanu technicznego budynku teatru. Gdyby ktoś zginął sprawa byłaby prosta w ustaleniu winnego. Winni są Niemcy którzy ten obiekt postawili. Ich perfidia posunęła się do tego stopnia, iż polscy następcy nawet nie potrafią zabrać się do organizacji remontu tego obiektu.

Prund nie pomoże, ciemnota trzyma się mocno. Jakby co to przypominam że mamy XXI wiek.

Jeszcze kilka reorganizacji w energetyce i nie będzie miał kto usuwać awarii.Wszyscy będą siedzieć w biurach i pilnować stołków.

jest niedziela, nikt nie pracuje..... poczekajcie do poniedziałku

A co było w kuli na zwieńczeniu iglicy.W takie miejsca Niemcy wkładali ciekawe rzeczy.Ktoś to zabezpieczył , czy "zabezpieczył"?

Wiecie co? Nie chce mi się z wami gadać...

Cyklon Grzegorz (Schetyna) nawiedził region jeleniogórski. Szalał nad ranem. Obiecał gruszki na wierzbie, a to nie koniec ....

W Piechowicach Dolnych nadal prądu brak :(

Zemsta Gregora POchłonęłła ofiary , PE-ło w ataku : są ofiary roślinne,kilka ofiarów metalowych Kwaśny wykad na nic się zdał . ARGAMEDON BLISKO ,ratujta siem ludziska, modlić siem trza ,remce złożyć do Nowoczesnej i Koda bo żywota szkoda. AMEN !!

To być może jeszcze Niemiec stawiał to ogrodzenie przy ul. Cervi ,że oparło się takiemu drzewu

Więcej starych wysokich drzew,zwłaszcza na osiedlach,polecam ul.Karłowicza przy przedszkolu i na samym jej terenie...drzewa powyżej czwartego piętra,a kto zgadnie kiedy ktoś zrobi z tym porządek???,odp.jak ktoś oberwie w główkę,dobrze by było gdyby to była osoba odpowiedzialna na za taki stan rzeczy!!!

GDZIE SĄ FOTKI Z BUDOWY 1000lecia -budowana "Arka Noego" w przedPodgórzynie???? Takiego bajzlu dawno nie widziano, Styropiany fruwają po całym terenie zalewowym (łapta ludzie ocieplicie sobie chałupe!), niby płot leży poskręcany, banery porozwalane... od razu widać kto Właściciel.

Jedna wichura i cały syf wylazł na wierz! No ale jak to Gminy to znaczy, że niczyje, jak niczyje, to co się przejmować. Gmina da!!! Gmina da...

Kto zatrzyma to marnotrawstwo?

..byla taka wichura i nawet piwo nie smakowalo,bo myslalem ze to juz Koniec Swiata

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.