maja 24, 2018

Klub Obywatelski zaprasza na spotkanie z dr Maciejem Laskiem "Katastrofa smoleńska – Fakty i mity", które odbędzie się we wtorek, 29 maja 2018 roku, o godz. 18.00 w sali im. Ludomira Różyckiego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (ul. Piłsudskiego 60). 

maja 24, 2018

Kierowca mercedesa nie ustąpił pierwszeństwa nadjeżdżającemu suzuki. Do takiej właśnie kolizji doszło wczoraj po południu na skrzyżowaniu ulic Sygietyńskiego i Kiepury. 42-latek zapłacił mandat i dostał punkty karne.

maja 21, 2018

Jeleniogórski magistrat przyłączył się do przedwczorajszej Nocy Muzeów udostępniając Ratusz do późnowieczornego zwiedzania. Zainteresowanie było tak duże, że w najbliższą sobotę ponownie można będzie odwiedzić pomieszczenia najważniejszego budynku w mieście. Wejściówki do zdobycia pewnie tylko dzisiaj.

maja 19, 2018

Policja podjęła systemowe działania przeciwko kierującym quadami i motocyklami crossowymi, którzy wjeżdżając do lasów łamią przepisy, niszczą ściółkę, płoszą zwierzynę i stwarzają zagrożenie dla spacerowiczów. Jak dolegliwe mogą być konsekwencje takich zachowań przekonali się już pierwsi kierowcy, którzy zapłacili bardzo wysokie grzywny, a nawet trafili do aresztu.

maja 18, 2018

To będzie trudny weekend dla kierowców poruszających się po drogach Kotliny Jeleniogórskiej. W piątek, sobotę i niedzielę ścigać się tu będą kolarze w wyścigu Bałtyk – Karkonosze Tour, a to oznacza zamknięte drogi i koszmarne korki. Zwłaszcza w piątek szykuje się drogowy horror, bo kolarze odwiedzą nas w samym środku popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Można się też spodziewać utrudnień w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

maja 18, 2018

Wojewódzkie Święto Ludowe odbędzie się w tym roku w naszym regionie. Na pl. Ratuszowym będzie można honorowo oddać krew, a potem będzie w Miłkowie zabawa. Dla wszystkich.

maja 17, 2018

Dwunastu pedagogów, którzy wygrali w konkursach na prowadzenie placówek oświatowych otrzymało dziś (czwartek, 18 maja) z rąk prezydenta Marcina Zawiły akty „powierzenia obowiązków” na pięcioletnią kadencję pracy. To szefowie przedszkoli, szkół i innych instytucji oświatowych, jak MOS, czy bursy.

maja 2, 2018

Powoli kończy się tegoroczna, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA. Wczoraj, 1 maja, wręczono nagrody – Kryształowe Pestki 2018 za najlepsze spektakle uczestniczące w konkursie. Festiwalowe jury uhonorowało spektakl pt. „Teraz wszystkie dusze razem” w reżyserii Pawła Passiniego (Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego we Wrocławiu). Swoją nagrodę przyznali też dziennikarze akredytowani przy festiwal. Otrzymał ją kameralny spektakl pt. „Nazywam się Wojna” (Anna Domalewska i Rafał Derkacz, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Laureatom nagród organizatorzy z Jeleniogórskiego Centrum Kultury wręczyli efektowne statuetki autorstwa Mirosława Kulli. 

kwietnia 30, 2018

Władze miasta podpisały porozumienie z dyrektor Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze. Na jego mocy osadzeni pomogą w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, nagłych sytuacjach kryzysowych. Samorząd i jeleniogórski areszt współpracują od dawna, to kolejny krok w tej współpracy. Pomoc osadzonych jest cenna i dlatego, że samorządu nic nie kosztuje. 

kwietnia 30, 2018

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 227. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja - to dwie okazje do historycznej i patriotycznej refleksji. Sprzyjać jej będą uroczystości organizowane w Jeleniej Górze. Warto wywiesić w tych dniach biało-czerwoną flagę (były do pobrania w UM Jelenia Góra), warto wybrać się na piknik, koncert czy uroczystość na Placu Ratuszowym.

kwietnia 29, 2018

Dziś w nocy doszło do dwóch pożarów przy ul. Kruszwickiej w Jeleniej Górze. Jest ofiara śmiertelna, a jeden mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Na miejscu jest policja. Ustalane są okoliczności zdarzenia. W akcji brało udział sześć jednostek straży pożarnej.

kwietnia 28, 2018

Do małego karambolu doszło dzisiaj na ul. Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Nikomu nic się nie stało, ale nastrój majowego weekendowego rozluźnienia parę osób ma popsuty, no i trzeba się rozejrzeć za blacharzem...

kwietnia 27, 2018

Kanał Młynówka w Jeleniej Górze to obraz nędzy i rozpaczy. Można w nim znaleźć wszystko... - napisał do nas pan Rafał, jeleniogórzanin. Podkreślił, że miasto powinno lepiej dbać o kanał przecinający centrum miasta. My dodajemy od siebie, że wiele zależy od mieszkańców i ich zachowań. Dlaczego ktoś taszczy stary sprzęt AGD, oponę, albo jakiś mebel i wrzuca do Młynówki, kiedy za darmo może skorzystać z usługi odbioru tego typu odpadów? Dlaczego ktoś, kto siedzi na ławeczce nad Młynówką wrzuca plastikową albo szklaną butelkę, opakowanie po ciastkach, do kanału, gdy obok stoi kosz na śmieci? Trudno to zrozumieć.

kwietnia 26, 2018

Złodzieje są coraz bezczelniejsi. Przekonała się o tym wspólnota mieszkaniowa jednej z najbardziej reprezentacyjnych kamienic w Cieplicach. Sprawcy w krótkim czasie dwa razy ukradli miedziane rynny, a dwie inne próby były nieudane. Policja analizuje miejski monitoring i prowadzi w tej sprawie śledztwo.

kwietnia 12, 2018

Hania Gierasimuk i Paweł Durka z klasy humanistycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze wzięli udział w XXIII Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Świetnie wypadli, a w nagrodę mogli wybrać sobie kierunek studiów na szacownej krakowskiej uczelni (poza zwykłym systemem rekrutacji).  

kwietnia 6, 2018

Dziś i jutro, 6 i 7 kwietnia, w jeleniogórskim Centrum Handlowym Nowy Rynek trwa akcja Szybki PIT, podczas której skorzystać można z bezpłatnej pomocy przy rozliczeniu podatku od dochodów uzyskanych w 2017 r. Przez dwa dni, godz. od 12.00 do 20.00. na I piętrze Nowego Rynku (Office Zone) dyżurują eksperci Krajowej Administracji Skarbowej, pomagający w wypełnianiu deklaracji PIT. Organizatorzy akcji przygotowanej wspólnie z jeleniogórskim Urzędem Skarbowym zapraszają wszystkich, którzy chcą skorzystać ze wsparcia specjalistów. Czas na rozliczenie ubiegłorocznych podatków dochodowych i złożenie deklaracji w Urzędach Skarbowych jest do 30 kwietnia.

kwietnia 3, 2018

3 kwietnia 1958 roku ukazał się pierwszy numer „Nowin Jeleniogórskich”. Z okazji 60-lecia tytuł wpisanego w historię regionu przygotowaliśmy szczególną niespodziankę. W najnowszym, urodzinowym wydaniu naszego tygodnika, z 3 kwietnia 2018 r., umieściliśmy specjalny dodatek jubileuszowy, a w nim całe, archiwalne, pierwsze wydanie NJ z 3 kwietnia 1958 roku!

kwietnia 2, 2018

Jeleniogórski miejski monitoring, to – zdaniem nadzorującego system wiceprezydenta Jerzego Łużniaka – system, który znakomicie się sprawdza.

kwietnia 1, 2018

Biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej Marek Mendyk w Wielkim Tygodniu odwiedził osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie koło Lubania. To już 15. wielkanocna wizyta biskupa Mendyka w Zarębie; a tradycja takich odwiedzin ma 25 lat.

kwietnia 1, 2018

Kontrowersje u części wiernych, a potem ogólnopolski rezonans wzbudziła symbolika zaprezentowana na krzyżu podczas Tridum Paschalnego, w parafii pw. Wniebowzięcia NMP, w Lwówku Śląskim. Nie spodobały się też słowa, które padły podczas wielkosobotniego święcenia pokarmów.

 

marca 31, 2018

24 tysiące bratków ukwieci Jelenią Górę. W mieście trwa wielkie pozimowe sprzątanie.
 

marca 31, 2018

Jak co roku w Wielki Piątek wierni z zabobrzańskich parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz parafii św. Wojciecha przeszli Drogę Krzyżową pod Krzyż Jubileuszowy. Duchowni i mieszkańcy Jeleniej Góry - na zmianę niosąc ciężki, drewniany krzyż - w zadumie rozważali tajemnice męki i śmierci Chrystusa.

marca 29, 2018

Od 17 marca w jeleniogórskim schronisku dla małych zwierząt przebywają dwie suczki, które cudem uniknęły śmierci (na zdjęciu). Pracownicy schroniska nie chcą, by bestialstwo, którego dopuścił się ich właściciel uszło mu płazem. Liczą, że ktoś rozpozna psiaki i wskaże okrutnika.

marca 29, 2018

Jeden oferent zgłosił chęć realizacji przebudowy Teatru im. C. K. Norwida. To już trzecie, przetargowe podejście. Firma zaproponowała wykonie prac za 16,7 mln zł. Jeśli nie zajdą nieoczekiwane okoliczności remont teatru wreszcie się rozpocznie.