sierpnia 6, 2018

Tegoroczne uroczystości przy grobie płk. Eugeniusza Głowacza na cmentarzu w Jeleniej Górze-Sobieszowie miały charakter szczególny – mija przecież 100 lat od chwili, gdy pochowany w 1950 r. pod Karkonoszami żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej cieszył się, wraz z kolegami i ukochanym Komendantem, odzyskaniem niepodległości po ponadstuletniej niewoli.

sierpnia 6, 2018

Dom Pomocy Społecznej Pogodna Jesień w Jeleniej Górze cieszy się szczególną popularnością wśród seniorów. Dobry standard, dogodna lokalizacja sprawiają, że ośrodek jest wybierany częściej niż inne w okolicy. Na miejsce czeka się tutaj ponad dwa lata.

sierpnia 5, 2018

Wysiadł, miał na chwilę pójść po pieniądze do brata. I tyle go widziałem – opowiada starszy taksówkarz oszukany niedawno przez klienta. Każdy świadczący usługi taksówkarskie ma w swojej karierze takie przypadki. Trudno im w pełni zapobiegać, ale można ograniczać ryzyko.

sierpnia 5, 2018

Niedawno Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze wydał postanowienie, którym uchylił orzeczenie sądu pierwszej instancji i umorzył postępowanie wobec nieletniej Natalii S., która 19 grudnia 2016 roku miała znieważyć funkcjonariusza publicznego w osobie minister edukacji narodowej w trakcie jej wizyty w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, krzycząc „sucz”. W sądzie rozpatrywana jest wciąż sprawa Agnieszki G. i Zbigniewa U., którzy według prokuratury naruszyli nietykalność funkcjonariuszy oraz ich znieważyli. Przedtem to oskarżeni poskarżyli się prokuraturze, że zostali poturbowani przez młodych ludzi w cywilu, którzy potem okazali się funkcjonariuszami, ale nie dano im wiary.   

sierpnia 4, 2018

Właśnie została uruchomiona wypożyczalnia 3-kołowych rowerów rehabilitacyjnych. Chętni muszą się udać do ośrodka przy ulicy Osiedle Robotnicze 47A w Jeleniej Górze. Pojazdy pozyskał Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Z rowerów bezpłatnie mogą korzystać: dzieci, młodzież oraz niepełnosprawni dorośli.

sierpnia 3, 2018

Komendant Główny Straży Granicznej gen.bryg. SG Tomasz Praga powołał rozkazami personalnymi dwóch nowych Komendantów Placówek SG w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej. Do zmiany doszło także na stanowisku komendanta placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze.

sierpnia 3, 2018

Do jej osobliwej obecności w tej części Cieplic mieszkańcy już się niemal przyzwyczaili. Smukła, długowłosa kobieta, jakby przedwczesnie osiwiała, wzrok nieobecny. Na pytania zaniepokojonych, życzliwych ludzi nie odpowiada. Wolnym krokiem przemierza chodnik – kilka, kilkanaście kroków i z powrotem. I tak przez długie kwadranse.

sierpnia 2, 2018

Operator telekomunikacyjny bezpodstawnie ściągnął z konta pani Zofii, emerytki, 300 zł. Jej miesięczny budżet zawalił się. Gdyby nie rodzina, to kobieta nie miałaby za co przeżyć do końca miesiąca. W punkcie obsługi bliska zawału emerytka usłyszała, że „to błąd w systemie”.

sierpnia 2, 2018

W sali Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbyły się uroczyste obchody 99 rocznicy powołania Policji Państwowej. W przemówieniach nawiązywano do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dziękowano za codzienny trud mundurowym, mówiono o etosie, zbyt niskich uposażeniach i o dumie ze służenia ludziom. Na uroczystości udzielono awansu na wyższe stopnie 113 funkcjonariuszom jeleniogórskiego garnizonu (liczy 350 osób), przyznano też blisko pięćdziesiąt nagród wyróżniającym się policjantom. Nagradzali zwierzchnicy policji oraz samorządy.

sierpnia 1, 2018

Rada Nadzorcza MZK Sp. z o.o. w Jeleniej Górze powołała na stanowisko prezesa Agatę Buśko.  

sierpnia 1, 2018

Około 30 osób przyszło dziś wieczorem pod jeleniogórski sąd zademonstrować niezgodę na to, co się dzieje z polskim sądownictwem zmienianym przez rządzącą partię. Zebrani odśpiewali hymn, uczcili minutą ciszy powstańców warszawskich i opowiedzieli, co myślą o sytuacji w kraju. 

lipca 31, 2018

Do poważnego zderzenia samochodów doszło około godz. 17 w centrum Jeleniej Góry. Skoda octavia tak mocno uderzyła w peugeota (vana), należącego do Poczty Polskiej, że ten przewrócił się na bok. Jak informuje policja utrudnienia w ruchu na Wojska Polskiego mogą potrwać nawet do 20.00.

lipca 30, 2018

Na tyłach ulicy Paderewskiego w Jeleniej Górze ruszyła budowa pierwszego przystanku Jeleniogórskiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowy peron o nazwie „Jelenia Góra Zabobrze” zajmie niemal całą przestrzeń pomiędzy mostem kolejowym na Bobrze, a wiaduktem przy Alei Jana Pawła II. Prace rozpoczęto od formowania nasypu o wysokości około 6 metrów, na którym wzdłuż istniejącego torowiska zbudowany zostanie peron o długości 150 metrów.

lipca 25, 2018

Po naszym tekście o wilkach, które w gminie Stara Kamienica zagryzły dwa psy (Nowiny Jeleniogórskie z 24 lipca), czytelnicy przysłali nam film i zdjęcia wilka, zrobione kilka dni temu w Cieplicach.
Zwierzę sfotografował pan Sławomir. Napotkał na nie 21 lipca o godz. 6.30 przy ul. Zjednoczenia Narodowego. Udało mu się zarejestrować, jak zwierzę przechadza się po ulicy. 

lipca 24, 2018

Starsi mieszkańcy Jeleniej Góry i ich rodziny mają okazję, by podzielić się swoimi wspomnieniami. Jakie było miasto, gdy przyjechali tu tuż po II wojnie? Jakie ważne wydarzenia pamiętają z lat 50. i 60. ubiegłego wieku? Co ważnego wydarzyło się w ciągu minionych 73 lat w ich rodzinie? - Opowiedzcie nam o tym, pokażcie zdjęcia i dokumenty – prosili podczas wczorajszego (23 lipca) spotkania w BWA inicjatorzy projektu „Stąd jestem, to wiem”.

lipca 21, 2018

Czwartek 19 zapisał się w pamięci studentów – już absolwentów Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, jako jeden ze szczególnie ważnych. Po trzech latach ciężkich, wytrwałych zmagań, w Auli Rektoratu KPSW władze uczelni, zaproszeni goście oraz bohaterowie dnia - absolwenci wraz z rodzicami, by móc wspólnie świętować uroczyste zakończenie studiów.

lipca 21, 2018

Na piątkowe spotkanie z Rafałem Fronią przyszło tak wiele osób, że w salce Książnicy Karkonoskiej zabrakło miejsca. Duża część uczestników spotkania mogła tylko zza drzwi, znad czubków głów zobaczyć himalaistę, który dzięki swojej przebojowości, otwartości i szczerości błyskawicznie zdobywa popularność.

lipca 20, 2018

Najpopularniejszym, jeleniogórskim bliźniakom - Bolesławowi i Mieczysławowi Osipikom marzy się mocna reprezentacja Jeleniej Góry na dorocznym Dniu Spieczonego Bliźniaka w Czarnkowie. Apelują więc do wszystkich bliźniaków w mieście (i okolicy), by pomyśleli o wspólnym wyjeździe na ten zlot.

lipca 19, 2018

W sobotę, 21 lipca, w Złotoryi okazja by bezpłatnie się zbadać w ramach akcji „Wyprzedź czerniaka – wpadnij do RakTRACKA”. W wyposażonym w aparaturę diagnostyczną busie można będzie zbadać znamiona na skórze. To jedyna taka okazja w naszym regionie.
Nową akcję profilaktyczną organizuje przez zespół kampanii Rakoobrona. Specjalny bus odwiedza wszystkie województwa. Z konsultacji u dermatologów może skorzystać każdy – za darmo, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji.

lipca 19, 2018

Dwie nietypowe interwencje w odstępie kilku godzin przeprowadzili pracownicy jeleniogórskiego Schroniska dla Małych Zwierząt i uratowali łabędzie pisklę oraz króliczka.

lipca 18, 2018

We wtorek, 17 lipca, w jeleniogórskim Sądzie Rejonowym zapadał wyrok wobec Andrzeja K, który w grudniu 2016 r. śmiertelnie potrącił na pasach przechodzącą przez jezdnię kobietę. Sąd zdecydował o skazaniu sprawcy na karę 1,5 roku więzienia bez zawieszenia oraz zastosował środek karny w postaci 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów. Wyrok jest nieprawomocny.

lipca 16, 2018

Kto z młodych jeleniogórzan nie zdał matury z matematyki, a chce zdawać po raz kolejny, może poduczyć się na darmowych korepetycjach. Ruszają od 23 lipca w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze. Zapisy już trwają.

lipca 10, 2018

Ratusz jeleniogórski wyremontuje spółka Castellum, specjalizująca się w renowacji zabytkowych budowli. Umowę z wykonawcą podpisał wczoraj (9 lipca) Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

lipca 9, 2018

Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne w Jeleniej Górze w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z okazji 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu organizuje 11 lipca 2018 r. ogólnopolską akcję Wielkiej Zbiórki Krwi Pamięci Kresów. Akcja ta, inspirowana wieloma społecznymi zrywami serc Polaków, niosącymi ze sobą piękne idee, bierze sobie za cel kultywowanie pamięci o wielowiekowej tradycji kresów południowo-wschodnich dawnej Rzeczpospolitej oraz wielką zbiórkę krwi, tak potrzebnej każdego dnia, a szczególnie w okresie wakacji.