Chłodnia, jak drapacz chmur

fot. Elektrownia TUrów

W Elektrowni Turów w Bogatyni trwa budowa nowego bloku energetycznego. Jego najwyższym elementem jest chłodnia kominowa. Właśnie została zakończona budowa żelbetowego płaszcza chłodni. Tym samym, najwyższy obiekt bloku osiągnął swoją docelową wysokość – 135 metrów.

Turoszowska chłodnia będzie druga pod względem wysokości w Polsce (po bełchatowskiej). Jej wysokość jest porównywalna z wysokością, którą osiąga stalowy łuk podtrzymujący dach stadionu Wembley albo 45-piętrowy wieżowiec.
Wznoszenie płaszcza chłodni kominowej rozpoczęło się w maju 2017 roku. W trakcie prac użyto 5920 m3 betonu oraz 900 ton stali zbrojeniowej. Fundament pierścieniowy chłodni o obwodzie niemal 313 m posadowiony został na palach żelbetowych o długości od 10 do 30 m i średnicy 0,8 m. Grubość płaszcza chłodni jest zmienna i wynosi od 0,2 m do 0,8 m. Pod chłodnią znajduje się misa o pojemności ok. 13500 m sześć. Na płaszczu chłodni z zewnątrz widoczne są pionowe żebra wiatrowe, które regulując przepływ powietrza, rozkładają napór wiatru równomiernie na cały płaszcz, ograniczając w ten sposób jego wpływ na nośność konstrukcji.
Poziom zaawansowania budowy bloku energetycznego o mocy 490 MW w Elektrowni Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, przekroczył 60 proc.
- Budowa bloku w Elektrowni Turów jest kluczowa z punktu widzenia dalszego funkcjonowania całego kompleksu wydobywczo-wytwórczego, bo pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów węgla brunatnego kopalni, a ich wyczerpanie zbiegnie się z planowanym zakończeniem pracy nowego bloku, czyli ok. 2050 roku. Po zakończeniu budowy nowego bloku, Elektrownia Turów będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie jednostek tego typu, spełniając surowe wymagania technologiczne i środowiskowe – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Równocześnie na placu budowy trwają prace związane z realizacją pozostałych obiektów nowego bloku. Zakończono m.in. montaż konstrukcji maszynowni, kotła oraz budynku kotłowni. Budynek maszynowni został obudowany zewnętrznymi panelami elewacyjnymi, trwają prace montażowe turbozespołu i urządzeń pomocniczych oraz instalacji rurociągowych. W budynku kotłowni został wykonany montaż większości elementów technologicznych oraz układu podgrzewaczy i przegrzewaczy parowych, kanałów powietrza i spalin oraz podgrzewaczy powietrza. Trwają prace budowlane m.in. w budynku przygotowania sorbentu i oczyszczalni ścieków, zbiorniku mączki kamienia wapiennego oraz zbiorników popiołu i żużla. Obecne działania koncentrują się na pracach zmierzających do wykonania próby ciśnieniowej kotła, która zaplanowana jest na listopad 2018 r.
Na terenie placu budowy średnie dzienne zatrudnienie w maju br. wynosiło ok. 1600 osób.
Przekazanie nowoczesnej jednostki do eksploatacji nastąpi w II kwartale 2020 r. Budowany blok zastąpi wycofane już z eksploatacji jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do ok. 2 tys. MW.
 

Elektrownia Turów_chłodnia_1.jpg
Elektrownia Turów_chłodnia_2.jpg

Komentarze (10)

Podobno Polska jest jedynym w Świecie krajem wytwarzającym energię elektryczną z węgla brunatnego?

Węgiel jest podstawą energetyki Niemiec.

Podstawą to był, ale w NRD. Od upadku NRD trochę się pozmieniało, w Polsce jak widać niewiele - tyle, że partyjni w więcej siedzą w kościele, niż zajmują się sprawami państwowymi.

Widzisz skąd się biorą "fakty" i "prawdy" opozycji. Ktoś taki durny(albo cwany) jak ty chlapnie kompletną bzdurę, nie mającą nic wspólnego z rzeczywistością a słabi umysłowo zaczynają to powtarzać i dadzą się pokroić za to, że to prawda.

wysokienapiecie.pl/10005-rekord-niemiec-100-zapotrzebowania-ze-zrodel-odnawialnych/

Niemcy z węgla mają 37% i udział szybko spada, z OZE mają 33% i udział szybko rośnie.

Tyle w temacie FAKTÓW.

Tyle ciepla sie marnuje a technologia obecnie taka nowoczesna i nie mozna tego wykorzystac ?

Jaka nowoczesna? Technologia jest taka jak była 70 lat temu a w informatyce nic sie nie zmienia od 48 lat.

Mozna palić

Super! Węgiel brunatny to polskie złoto. Polskie surowce powinny być wykorzystane. A nie gaz od Ruskoniemców kupować...

91% (67% dla całego woj. dolnośląskiego) zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w subregionie sudeckim (dawne woj. jeleniogórskie, wałbrzyskie i część legnickiego) pochodzi z powiatu zgorzeleckiego, czyli de facto z Bogatyni. Rozbudowujcie dalej, towarzysze, przepraszam, błogosławieni.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.