Gorąca lista nazwisk IPN-u

Gorąca lista nazwisk IPN-u

Spore emocje wzbudza opublikowany pod koniec lutego Inwentarz Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej. Można w nim znaleźć nazwiska wielu osób, wciąż aktywnych w życiu publicznym, a figurujących w zbiorach jako tajni współpracownicy.

Inwentarz zawiera szczątkowe dane: są w nim nazwiska osób, pseudonimy operacyjne oraz informacja, czy jest to teczka tajnego współpracownika czy kandydata na tajnego współpracownika. Są tez podane sygnatury akt według IPN-u, daty wytworzenia dokumentów oraz miejsce przechowywania.

Z inwentarza nie dowiemy się, jaką dokładnie role pełnili wymienieni TW, na kogo donosili i jak często. Mimo tego, spis ten od kilku dni elektryzuje jeleniogórzan. Szeroko mówi się o nim w różnych gremiach. Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła przestrzega przed bezrefleksyjnym rzucaniem oskarżeń na osoby, których nazwiska można znaleźć w tym inwentarzu.
– Należałoby najpierw to zestawienie inwentaryzować, sprawdzić wiarygodność tych źródeł – mówi Marcin Zawiła. – Pamiętajmy o tym, że wśród ubeków też było wielu leni i oszustów, którzy robili różne rzeczy.
Fabrykowali dokumenty? – Uważam po prostu, że przed opublikowaniem tego inwentarza najpierw powinni sprawdzić go dokładnie historycy IPN-u. Dzisiaj łatwo opluć kogoś, wieszając sam spis w internecie. Przypomnę, że już kiedyś obecny minister Antoni Macierewicz też opublikował swoją listę, a potem ją odszczekiwał.
IPN zastrzegł, że kolejne publikacje będą dokonywane cyklicznie, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku. – Poza nowymi danymi mogą zawierać ewentualne sprostowania i korekty błędów odkrytych w opisach jednostek archiwalnych opublikowanych wcześniej – czytamy.

Dane z zasobów WUSW w Jeleniej Górze można znaleźć TUTAJ.

Komentarze (127)

Rację ma p. Prezydent ostrzegając przed pochopnym ocenianiem osób będących na tej liście. Było bowiem bardzo wielu nadgorliwych ubeków - pisarzy, którzy tworzyli swoje zbiory aby wykazać się swoją "pracowitością".kazimierzp. na FB ostrzegał,bardzo zresztą słusznie- że podczas nawet przypadkowych kontaktów z tymi smutnymi panami potrafili oni zakładać teczki kandydatów na TW. Sam tego doświadczyłem, ale nie udało im się mnie złamać i znam wiele podobnych przypadków. Jednak było bardzo wielu gorliwych współpracowników SB i tych, jako pospolitych kapusiów należy napiętnować, wręcz wskazywać. Podobnie należy dowartościować tych, którzy nadstawiali swoje głowy, okazywali wówczas odwagę i przeciwstawiali się temu okrutnemu systemowi. Obecnie odwaga bardzo staniała i każdy może opowiadać swoje "bohaterskie " historie z tamtych czasów. Uważam, że niektóre zapisy z archiwów IPN pozwolą prawdziwych bohaterów tamtych czasów ujawnić i docenić. A ci, którzy siedzieli cicho i nic nie robili, a wręcz się bali czy donosili to niech lepiej cicho siedzą i nie zabierają głosu na obce swojej odwadze tematy.

Ale tu wielu komuchów! Po 89 chowili się a dziś są dumni z pracy w SB!

[quote=Baca]Ale tu wielu komuchów! Po 89 chowili się a dziś są dumni z pracy w SB![/quote]

Macierewicz opublikował swoją listę, a potem ją odszczekiwał? To mówi pan Zawiła? Aż trudno uwierzyć, że nie zna najnowszej historii. Może broni niektórych osób, którzy zajmują eksponowane stanowiska w Jeleniej Górze. Tylko w ten sposób można wytłumaczyć jego skandaliczną wypowiedź.

Pisory jak by mogły to każdego kto nie jest z nimi chętnie by zniszczyli. Całe szczęście ,że Ty i tobie podobni to możecie tylko sobie poszczekać.

Uderz w stół i ...kundel zaszczeka.

Uważam,że nie powinno się publikować nazwisk osób zamarłych, oni już nie maja prawa obrony...

Masz rację, nie powinno się nic publikować o zmarłych np. o Stalinie, Hitlerze i Kaliguli. Oni już nie mają prawa obrony...

No tak, nie powinno się publikować takich nazwisk jak Beria Stalin Hitler Himmler Bierut....

Długo składałeś literki ale brawo! Udało się! Od marca do listopada, sukces!!!

Niewiarygodny to jest niejaki Zawiła z JG. I kto tu mówi o wiarygodności?
Pan i pana PO to dopiero chroniło ubeków. Czego jest prezydent taki ostrożny i pełen empatii. Niech się prezydent JG nie martwi IPN zrobi swoje a pan powinien zabrać się do roboty a nie udawać mądrego. Pole do popisu ma pan w JG a nie kłapać bzdury o pracy IPN. Niewinni obronią się sami bez pana pomocy.

[quote=Magda]Niewiarygodny to jest niejaki Zawiła z JG. I kto tu mówi o wiarygodności?
Pan i pana PO to dopiero chroniło ubeków. Czego jest prezydent taki ostrożny i pełen empatii. Niech się prezydent JG nie martwi IPN zrobi swoje a pan powinien zabrać się do roboty a nie udawać mądrego. Pole do popisu ma pan w JG a nie kłapać bzdury o pracy IPN. Niewinni obronią się sami bez pana pomocy.[/quote]

[quote=Magda]Niewiarygodny to jest niejaki Zawiła z JG. I kto tu mówi o wiarygodności?
Pan i pana PO to dopiero chroniło ubeków. Czego jest prezydent taki ostrożny i pełen empatii. Niech się prezydent JG nie martwi IPN zrobi swoje a pan powinien zabrać się do roboty a nie udawać mądrego. Pole do popisu ma pan w JG a nie kłapać bzdury o pracy IPN. Niewinni obronią się sami bez pana pomocy.[/quote]

to po co wchodzili we współprace - czy wszyscy ludzie wtedy współpracowali ? współpracowali chyba tylko ci co chcieli coś ugrać dla siebie?

Albo ci, których skutecznie zaszantażowano... geje i lesbijki, dzieci / żony więźniów, którzy mogli zostać zwolnieni przedterminowo (albo i nie, gdyby UB zgłosiło sprzeciw), wszyscy ci, którzy mieli coś do ukrycia w historii własnej albo rodziny.
Swoją drogą, na liście kwitnie pewne nazwisko "kandydatki na TW" - nawet wiem, czym mogli ją szantażować. Zawsze mnie dziwiło, czemu tak młoda dziewczyna zwiała do USA przy pierwszej okazji i nigdy nie wróciła...

Są ludzie prawi i godni szacunku, ale też są kanalie i kreatury ludzkie - ci najgorszego sortu - gotowi popełnić każde draństwo, aby się nachapać i ustawić w życiu. Komuna niestety programowo demoralizowała i deprawowała społeczeństwo.

Magda | 2 marca, 2017 - 15:33 POPIERAM

na której str jest Zaawiła?

Zaawiła schowany jest w Zbiorze Zastrzeżonym IPN

Prawdziwy polski mąż stanu Zaawiła na bank figuruje w niemieckich kartotekach służb specjalnych.

[quote=kazik]Prawdziwy polski mąż stanu Zaawiła na bank figuruje w niemieckich kartotekach służb specjalnych.[/quote]

[quote=o taka]na której str jest Zaawiła?[/quote]

[quote=o taka]na której str jest Zaawiła?[/quote]

Teczki Zawiły trza szukać na terenie Lublina.
Wszak tam studiował na KUL [za nasze pieniądze].A teraz maszeruje z KODem i pali świeczki pod sądem walcząc z PiSem.
Dzieci ludzi zasłużonych nie zawsze podążają śladami rodziców

Czy kiedyś wreszcie skończy się ten dom wariatów? Co za idiota zgodziłby się
na współpracę z obecnymi służbami?

Tzw. komunizm miał być wieczny i co? Tak samo będzie i z obecną opcją polityczną, tylko że ówcześni mocno "zaangażowani" działacze nie zdali sobie sprawy z dziejowego przemijania i teraz się oburzają, że się ich piętnuje!
Podobnie będzie z tymi, co teraz głośno i natarczywie głoszą "swoją jedynie słuszną" prawdę, tyle tylko, że wobec zmian kulturowych i praw człowieka już fizycznie nie mordują, ale "wykańczają" przeciwników w bardziej humanitarny sposób... Ludzie opamiętajcie się!

Dodam: w życiu zawsze trzeba być PRZYZWOITYM, niezależnie od okoliczności!

[quote=Anonim+]Dodam: w życiu zawsze trzeba być PRZYZWOITYM, niezależnie od okoliczności![/quote]

[quote=Anonim+]Dodam: w życiu zawsze trzeba być PRZYZWOITYM, niezależnie od okoliczności![/quote]

Poczytałem. Wszędzie występuje pseudonim ubeka i informacja kogo dotyczy teczka ( skrót: dot.). Ten, którego teczka dotyczy, jest wymieniony z imienia i z nazwiska, a ubek tylko z pseudonimu. Wskazane byłoby ujawnienie danych ubeków, a nie ludzi przez nich rozpracowywanych.

Jeżeli mamy już wolną Polskę(?), to dla każdego przyzwoitego jest oczywiste, że należy ujawnić dane etatowych ubeków jak i zwerbowanych konfidentów.

Oj,to to !!!!!!

Należy pamiętać o tym, że sa dokumenty na tych, którzy obecnie donoszą na swoich sąsiadów, znajomych do tzw demokratycznych, niezależnych, jak jasna cholera od polityków służb. Może stąd taka pyskówka, ****skie obrażanie prezydenta. Strach przed ujawnieniem świństw ma różne postaci. A wszystko w rękach niektórych, zwariowanych polityków. Ci nie cofną się przed niczym. Donosiciel to intratny, dochodowy zawód. Donosiciele byli zawsze. Podczas okupacji niemieckiej donosicielstwo szczególnie kwitło. Polak patriota donosił na Polaka patriotę. Gestapo miało niezły ubaw.

Solidarność popełniła ogromny błąd a może i przestępstwo przekazując całą dokumentację tajnych służb w ręce IPN i polityków. Niemcy otworzyli zasoby dla wszystkich i sprawę raz na zawsze zakończono. Ale nasi, polscy, wielce pobożni i patriotyczni politycy wyczuli swój interes i teraz dawkują wiedzę z zasobów IPN, szantażują, sieją niepokój wśród ludzi. Mają zabawę. Ale wszystko do czasu. Każdy kij ma dwa końce.

W tych "archiwaliach" nie ma mnie ani żadnej z bliskich mi osób! Wiem jednak, że UB miało różne metody na łamanie ludzi, zmuszanie do zeznań. Kiedyś zapytałem się młodego człowieka który bardzo potępiał kogoś, że coś podpisał! Zapytałem go czy gdyby posadzono go przed żarówą i zapytano czy chce dzisiaj po południu zobaczyć swoją ukochana córeczkę czy też nie i co pod taką presją by zrobił? Odpowiedział mi, że by podpisał. Od tego momentu nie "bawił się" już w jednoznaczne określanie innych. Dlatego, zwłaszcza ci co nie żyli jako dorośli w tamtych czasach, nie bawcie się w ocenianie innych i nie ferujcie pochopnie wyroków!

Panie Kazimierzu, piękne to słowa, ale jak widzę moje autorytety sprzed lat jako: dysponent lokalu operacyjnego - to ręce opadają.

A ja wypatrzyłem doktora Kazimierza P.jako dysponenta lokalu operacyjnego. Nie dziwota że chodzi ze znaczkiem KODu w klapie
na manify i na spotkanie z Bolkiem.
Tonie więc brzytwy się ima....

[quote= katon]A ja wypatrzyłem doktora Kazimierza P.jako dysponenta lokalu operacyjnego. Nie dziwota że chodzi ze znaczkiem KODu w klapie
na manify i na spotkanie z Bolkiem.
Tonie więc brzytwy się ima....[/quote]

Akurat Pan doktor jest kandydatem... czyli zwerbować sie nie dał.... A wpis śmierdzi pomówieniem...

[quote= katon]A ja wypatrzyłem doktora Kazimierza P.jako dysponenta lokalu operacyjnego. Nie dziwota że chodzi ze znaczkiem KODu w klapie
na manify i na spotkanie z Bolkiem.
Tonie więc brzytwy się ima....[/quote]

Z doktorów mamy na liście TW "Rozalię"- neurologa Jadwigę Pawłowicz. No cóż, aby żyć na wysokim poziomie trzeba się było zeszmacić.

Na liście jest TW obecny dyrektor szpital MSWiA. Dobra zmiana .... I co na to Pani Poseł Przewodnicząca Rady Społecznej Szpitala MSWIA

[quote=dobra zmiana..]Na liście jest TW obecny dyrektor szpital MSWiA. Dobra zmiana .... I co na to Pani Poseł Przewodnicząca Rady Społecznej Szpitala MSWIA[/quote]

Ciekawe nazwiska, nawet wozak aut K jest na liście, i medycy tez min.
czytajcie a znajdziecie

[quote=sumienie]Ciekawe nazwiska, nawet wozak aut K jest na liście, i medycy tez min.
czytajcie a znajdziecie[/quote]

Tak, ci ludzie z SB, UB, MSW nic innego nie robili tylko fabrykowali dokumenty i siłą przymuszali do podpisywania kwitów (prawdziwych i fałszywych). Ci inni wszyscy ludzie byli na wskroś uczciwi i byli patriotami, tylko ci wredni z SB, UB, MSW ich permanentnie przymuszali do podpisów. Karierowiczów, kapusiów i nieuczciwych nie było. Taki matrix. Taki jest mniej więcej wydźwięk tych wszystkich wypocin.
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to bądź przyzwoity i uczciwy!!!

Szczególnie jak ktoś za biurkiem ci sugeruje, że żonę, córkę, kochankę zobaczysz niedługo w czarnym worku, bo będzie miała wypadek... Bądź wtedy przyzwoity i uczciwy. Tak samo bądź, jak ten ktoś zza biurka niechcący wbije ci igłę pod paznokieć, palca dociśnie szufladą itd...

Taa jasne! Może niech opowie taki jeleniogórski spec od pieczonych kurczaków, Wojciech Polański TW "Igła", jak esbecy wbijali mu igły pod paznokcie... On i jemu podobni judasze dobrowolnie i bardzo chętnie kablowali za paszport, mamonę, dla kariery zawodowej itp.

[quote=zibi]Taa jasne! Może niech opowie taki jeleniogórski spec od pieczonych kurczaków, Wojciech Polański TW "Igła", jak esbecy wbijali mu igły pod paznokcie... On i jemu podobni judasze dobrowolnie i bardzo chętnie kablowali za paszport, mamonę, dla kariery zawodowej itp.[/quote]

Zobaczcie w jakiej "oborze" w Jeżowie Sudeckim mieszka biedny kapuś TW "Igła"- Polański.

Kapusta Polański Wojciech grał w tenisa w Spartakusie, pamiętam kurdupla z podstawówki.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.