Inwestycje dla komunikacyjnej drożności miasta

Podpisanie umowy na budowę ronda w Goduszynie

Umowy o realizacji dwóch ważnych inwestycji drogowych, podpisane przez prezydenta miasta Jerzego Łużniaka, znacząco przyczynią się do poprawy komunikacyjnej drożności Jeleniej Góry. Chodzi o budowę ronda dla ulic Lubańskiej, Goduszyńskiej i Trasy Czeskiej oraz przebudowę ul. Tabaki.

Rondo u zbiegu ulic: Lubańska/Goduszyńska/Trasa Czeska wybuduje zwycięzca przetargu, jeleniogórska spółka Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Stosowną umowę przed kilkoma dniami podpisali prezydent Jerzy Łużniak i Ewa Meller-Wypych, prezes zarządu SPRD sp. z o.o. Prace potrwają rok (planowany termin zakończenia - listopad 2019), a inwestycja kosztować będzie ok. 3,2 mln zł.

To jedna z ważniejszych obecnie inwestycji drogowych - powiedział J. Łużniak. - Mieszkańcy Goduszyna, ale też spora grupa jeleniogórzan, którzy jeździli tą trasą, już od dawna postulowali budowę ronda, które upłynni ruch w tym miejscu. Obecnie wyjazd z Lubańskiej czy Goduszyńskiej jest okresowo naprawdę bardzo trudny. Druga dobra wiadomość jest taka, że przetarg wygrała miejscowa firma, która zna świetnie realia Jeleniej Góry, bo sporo robót już u nas wykonywała, m.in. odcinki ulicy Spółdzielczej, łączniki do Trasy Czeskiej czy ul. Lubańskiej, rondo na Rataja, czy centra przesiadkowe: na Podgórzyńskiej i przy Dworcu Głównym PKP.

Inwestycję może uda się skończyć przed terminem. Nadzieję ma na to ma przedstawicielka firmy wykonawczej, Ewa Meller-Wypych:
- Myślę, że jeśli warunki budowy nie będą skrajnie złe, to będziemy się starać, by skrócić okres budowy - powiedziała. - Trwają już prace geodezyjne, będziemy po nich możliwie szybko wkraczali na plac budowy, więc planowany rok na skończenie prac pozwala myśleć optymistycznie o harmonogramie.

Drugą inwestycję, przebudowę ul. Tabaki, wykona wyłonione w wyniku przetargu konsorcjum dwóch firm - Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych oraz jaworska spółka COM-DE.

- Ten niezbyt długi (600 m) odcinek drogi jest ważny m.in. ze względu na położenie bezpośrednio na zapleczu Uzdrowiska Cieplice i charakter zabudowy mieszkaniowej. Inwestycja będzie realizowana w schemacie „zaprojektuj i wybuduj" - informuje Jerzy Łużniak. - Oznacza to, że ta sama firma projektuje budowę na podstawie przekazanych przez Urząd Miasta wytycznych, a potem zajmuje się już fazą realizacji. O ile faza projektowania i uzgadniania wszelkich szczegółów jest nieco dłuższa niż przy innych projektach, to już sama budowa musi być prowadzona według ostrych reżimów. Dla przykładu: w tym przypadku firma musi przedstawić kompletny projekt do 9 maja przyszłego roku, a oddać drogę wczesną jesienią.

Inwestycja, która obejmie m.in. wymianę nawierzchni i montaż oświetlenia w technologii LED, kosztować będzie ok. 3,6 mln zł.