Jelenia Góra i miasto „Samych Swoich” wśród „Pereł Samorządu”

Jelenia Góra i miasto „Samych Swoich” wśród „Pereł Samorządu”

Miasto Jelenia Góra wraz z prezydentem Marcinem Zawiłą zajęli 3. miejsce w rankingu „Pereł Samorządu”, organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Nagradzano w nim samorządy oraz ich włodarzy. Na podium jest także Lubomierz.

Ranking „Perły Samorządu” prowadzony jest nie tylko przez zespół dziennikarzy, ale też firmę consultingową Deloitte Consulting S.A. oraz Związek Miast Polskich.

Inicjatorzy rywalizacji podzielili gminy na cztery kategorie: gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz do i powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jelenia Góra trafiła do trzeciej z tych kategorii.
Analizie podlegały m.in. sprawność strategiczna, operacyjna, wykorzystanie potencjału gminy i jakość życia mieszkańców. Ranking sporządzono na podstawie danych liczbowych pozyskanych z gmin oraz odpowiedzi na pytania, udzielone przez władze tych gmin. – Włodarze byli pytani o sposoby na podnoszenie jakości pracy swoich pracowników, metody współpracy z organizacjami pozarządowymi czy wykorzystanie elektronicznych kanałów komunikacji i mediów społecznościowych – czytamy na stronie DGP. W odróżnieniu od wielu podobnych rankingów – w tym przypadku gminy nie wnoszą opłat zgłaszając chęć poddania się ocenie.
Jelenia Góra i prezydent Marcin Zawiła zajęli 3. miejsce w kategorii miast do 100 tysięcy mieszkańców, ex aequo z Legnicą i prezydentem Tadeuszem Krzakowskim. Drugie było Legnionowo (prezydent Roman Smogorzewski) a zwycięzcą w tej kategorii został Nowy Sącz wraz z prezydentem Ryszardem Nowakiem.
Na najniższym stopniu podium w kategorii gmin miejsko-wiejskich znalazł się Lubomierz prowadzony przez burmistrza Wiesława Ziółkowskiego. W tym zestawieniu zwyciężyło Opole Lubelskie (Dariusz Wróbel) a drugie miejsce zajął Aleksandrów Łódzki (Jacek Lipiński). W kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Gdańsk z prezydentem Pawłem Adamowiczem.
– Dla nas takie zewnętrzne postrzeganie jest cenne – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Pozwala inaczej spojrzeć na pracę i jej efekty. W codziennej działalności skupiamy się bowiem na niwelowaniu problemów i widzimy rzeczywistość raczej przez pryzmat kłopotów, które trzeba wyeliminować. Zewnętrzne obserwacje, ujęte w porównywalne dane ułatwiają bycie sprawiedliwym wobec siebie samego. Z jednej strony mając świadomość, jak wiele jeszcze do zrobienia jest przed nami, mamy też – dzięki rankingowi – też szansę powiedzieć i pokazać, że mamy także powody do satysfakcji, którą chciałbym się podzielić z mieszkańcami. Ocena dotyczy miasta jako całości, ale przecież składa się na nią wytężona praca każdego z mieszkańców, za którą chciałbym przy tej okazji podziękować. 

Komentarze (10)

To miłe :)

Ja też lubię nasze miasto, martwi mnie tylko ten brak ludzi na ulicach.

Po pierwsze Legionowo!!! Po drugie jednym z czynników była jakość życia mieszkańców proszę spojrzeć na dzielnice biedy w JG i zadać sobie pytanie o rzetelność kolejnego sondażu!!!!

Bolesławiec przegrał z Jelenią Górą,cha,cha.

Nie zmienia faktu ,że Bolesławiec to dziura zabita deskami w której kiszą się sami swoi z sobą :D

andrew, warto jeśli już czytać to ze zrozumieniem. Zawsze możesz poprosić kogoś, by ci wytłumaczył o co chodzi i zastanowić się, czy masz coś sensownego do napisania, jeśli już tak bardzo chcesz komentować. Po pierwsze, to nie był żaden sondaż, wiesz w ogóle co to jest sondaż? A po drugie jak się mają kryteria tego rankingu do tego co piszesz? Wymień też może miasta, w których nie ma 'dzielnic biedy'...

Dajcie spokój, wypłacić parę groszy tym co wygrali i nie denerwujcie mieszkańców.

A mnie wkurzają ulice w całej Jeleniej Górze, nie dość że brak "zielonej fali", to nawierzchnia WSZYSTKICH "ważnych" ulic wygląda jak po przejeździe kawalkady czołgów w 1968r do Czechosłowacji!

Drugi sort narzeka:"mnie wkurzają ulice w całej Jeleniej Górze, nie dość że brak "zielonej fali", to nawierzchnia WSZYSTKICH "ważnych" ulic wygląda jak po przejeździe kawalkady czołgów w 1968r do Czechosłowacji!" Zatem odzywa się ostatni sort, w dodatku naturszczyk, świeży w terenie (od roku w Jeleniej). Dla lepszego widoku, kolejny komin wyburzyć trzeba- i już przyjemniej, przynajmniej do wjazdu=>do miasta. Nawierzchnia,fala- to pikuś przy tym co wokół. W Jeleniej Górze nadal wojna... Warszawa odbudowana, Wrocław nawet zarobił na ruinach, a tutaj marazm- większość budynków to zabytki, a nawet prawnicy nie dbają o wizerunek siedziby, ul.WP to powinna być Perełka, a jest (delikatnie mówiąc) Porażka. 1. Elewacje, 2.Tradycja, 3.Reklamy-śmieć w przestrzeni historyczno-użytkowej. Kawalkada czołgów to pikuś, chociaż pasowałyby do stanu obecnego. Proszę obudzić ekipę z planowania przestrzennego- od cholery do zrobienia przed Wami

Może z tejże okazji podwyższymy pensyjkę naszemu ukochanemu wodzowi miejskiemu. Do 50tysięcy. On jest taki wspaniały, tyle dobrego zrobił dla mieszkanców, tacy bogaci jesteśmy, tak niskie ceny wody mamy i fontannę za półtora bańki i park w Cieplicach taki żużlem wysypany. Jaki to my mamy szczęście z tym cudnym wodzem, w Korei Północnej tak nie mają jak u nas. A tak w ogóle to pora się wyprowadzać stąd bo niedługo za powietrze będziemy płacić w tym mieście

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.