Osiem lat więzienia to za mało. Prokurator generalny chce kasacji

Osiem lat więzienia to za mało. Prokurator generalny chce kasacji

Minister Sprawiedliwości Prokurator Krajowy Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku w sprawie zabójstwa, do którego doszło dwa lata temu w Lubaniu. Ojciec zabił syna i został skazany na minimalną karę – 8 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 17 lipca 2016 roku. 62-letni Piotr P. ugodził nożem swojego syna w okolice klatki piersiowej. Poszkodowany mężczyzna zmarł. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała Prokuratura Rejonowa w Lubaniu domagając się wymierzenia oskarżonemu kary 15 lat więzienia. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał oskarżonego za winnego i wymierzył mu minimalną karę przewidzianą przez kodeks karny za tego typu przestępstwo, czyli 8 lat więzienia. Sąd wziął pod uwagę, że syn Piotra P. nadużywał alkoholu i narkotyków, po których robił się agresywny. Często wszczynał awantury, bił swojego ojca. W przeszłości był w więzieniu. Tak naprawdę to Piotr P. zajmował się domem, ale syn także z tego powodu robił mu wyrzuty, np. że źle sprząta.

Z orzeczeniem sądu pierwszej instancji nie zgodziła się Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, wnosząc apelację i domagając się orzeczenia surowszej, wnioskowanej wcześniej kary. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie uwzględnił apelacji prokuratora uznając orzeczenie sądu pierwszej instancji i orzeczoną w nim karę za zasadne.
W tej sytuacji Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wniosek do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zgodził się z tym wnioskiem, domaga się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.
– W kasacji wskazano między innymi, że orzeczona kara jest rażąco, niewspółmiernie łagodna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu i winy oskarżonego – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. – Prawidłowo ustalając stan faktyczny, sąd w sposób niedostateczny uwzględnił okoliczności obciążające oskarżonego.
Te okoliczności to popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości, w brutalny sposób, z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia osoby najbliższej i z błahego powodu.
– Sąd podkreślił natomiast uprzednią niekaralność oskarżonego, jego podeszły wiek oraz fakt, że w przeszłości syn miał się dopuszczać wobec niego agresywnych zachowań, jako okoliczności łagodzące – przyznał prokurator Czułowski. – Według prokuratury, te okoliczności nie uzasadniają wymierzenia kary za zabójstwo w najniższym możliwym wymiarze.
 

Komentarze (4)

Może by tak podobnie z rażąco niewspółmiernie łagodnymi w stosunku do szkodliwości czynu i winy wyrokami dla zabójców drogowych, których w ostatnim czasie w jeleniogórskim sądzie zapadło kilka?

Nie wnikam w zasadność wielkości kary, tym powinien i zajmuje się sąd, ale interwencja Prokuratora Krajowego w ten wyrok i zapewne wiele innych (czytaj: np. niekorzystnych dla PIS) budzi moje obawy o niezależność III władzy od polityków! Takie postępowanie (czyżby przedwyborcze?) ma nawet swoją nazwę...

W takim razie dla kogo jest przewidziane 8 lat za zabójstwo? Dla znajomych królika chyba...

PiS i kontytucja Haha.Niechaj nikt nie twierdzi że to kogoś nie dotyczy

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.