Podwyżki czynszów w Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Podwyżki czynszów w Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Do mieszkańców JSM-ki dotarły już pisma zawiadamiające od tym, że od 1 stycznia spółdzielnia naliczać będzie wyższe czynsze. Skala podwyżek jest różna dla poszczególnych budynków i waha się od 5 do 15 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania. W sumie nie są to jednak podwyżki „groszowe” bo po przemnożeniu przez powierzchnię mieszkania, w ujęciu miesięcznym, spółdzielczy czynsz wzrośnie w maleńkich mieszkaniach o 2, a w dużych o 15 złotych. Niektórzy z właścicieli i najemców muszą się liczyć z dalszymi podwyżkami gdyż obok kosztów „eksploatacji” spółdzielnia naliczać im będzie od 1 stycznia także wyższy niż dotychczas fundusz remontowy.

Największą od lat podwyżkę czynszów zarząd JSM-ki tłumaczy zwiększaniem minimalnego wynagrodzenia najpierw o 8, a następnie o kolejne 5 procent. Ma to bezpośrednie przełożenie na koszty utrzymania czystości i wyceny wielu innych usług świadczonych na rzecz spółdzielni przez firmy zewnętrzne. Kolejne powody to konieczność przeprowadzenia w nadchodzącym roku 5-letnich przeglądów instalacji elektrycznych, wzrost kosztów odczytu wodomierzy oraz wyższe koszty koszenia i konserwacji zieleni. Planowany jest także wzrost wynagrodzeń pracowników spółdzielni o wskaźnik inflacji i uwzględnienie kosztów odpraw emerytalnych. 

Warto zauważyć, że wzrost czynszów w największej jeleniogórskiej spółdzielni mieszkaniowej począwszy od 1 stycznia przyszłego roku musiałby być znacznie wyższy. Skalę tych podwyżek zdołano ograniczyć przez sfinansowanie części rosnących kosztów z nadwyżki bilansowej spółdzielni wypracowanej w ubiegłym roku. Dla przykładu – o ile na Zabobrzu III całkowity wzrost kosztów funkcjonowania JSM-ki na tym osiedlu w 2018 roku będzie wyższy o około 180 tysięcy złotych to – mieszkańcy w postaci wyższych czynszów - zapłacą za to 93 tysiące złotych, a pozostały wzrost kosztów czyli 87 tysięcy złotych sfinansowany zostanie z owej finansowej nadwyżki, zwanej też zyskiem spółdzielni.

Komentarze (9)

jak podwyżka jest za gaz to nie ma hałasu jak prąd to co nie którzy nawet nie są świadomi że była podwyżka ale jak czynsz o te grosze to afera ludzie opanujcie się od razu TVN ściągnijcie .

ciekawe jaki procent podwyżki to pensyjki i nagrody.
jak miasto (ZGM) było właścicielem to nigdy nie przychodził kominiarz czy elektryk. teraz jak ludzie wykupili lokal to zarządcy, najczęściej ci sami ludzie z ZGM, nasyłają i kasują pieniążki dla zaprzyjaźnionych firm odwalających robotę byle jak. jak chciałem sprawdzić czy kominiarz, który zdawało by się coś wie o wentylacji, ma papiery mistrza to uciekła. a wszystko dlatego że głupoty zaczął mówić przy robocie. ludzie - sprawdzajcie czy nasłani fachowcy mają jakieś kwalifikacje.

Ktoś to kiedyś zlikwiduje w końcu?

Nie pasuja wam przeglady elektryczne to nie wpuszczajcie nikogo do domu a jak cos sie stanie to ubezpieczyciel nie da wam ani grosza. A jak wam nie pasuje cena z przetargu 20 zl od mieszkania to ja za 100 zl przyjde prywatnie zrobie.

Jaki przegląd ? Przychodzi jakiś gość wsadzi prubówke jednego kontaktu tyle. Kpina. Co nas obchodzą odprawy itd. Po co w JSM taka armia urzędników?

nasze czynsze na premie a nie na fundusz remontowy.legalny przekret. zlikwidujcie wreszcie te dmuchawice na liscie .huk halas spaliny do mieszkan.jaka logika.dbanie o zielen a dmuchawica spalinowa dba o zielen? kabarecik

Załozyć wspólnotę ,mniejsze koszty utrzymania biurokracji,płaci się za pracę wykonaną anie miesięczna pensja,tańsze koszty ogrzewania.A jak tam wyżej piszą za koszenie itp.na jednej ulicy w jeden dzień pan kosił kosiarką żywopłot -trwało to ze dwa dni ,a za dwa dni przyjechali koparką powyrywali wszystek żywopłot ten wyrównywany dwa dni wcześniej ,to na czym oni chcą oszczędzać przecież za obcinkę i wyrugowanie ktoś wziął pieniądze te nasze,z funduszu.Ludzie jesteśmy rąbani w biały dzień .Przyjrzyjcie się wspólnocie na Ogińskiego ,maja oszczędności za ogrzewanie ,czysto wokoło ,żadnych zbędnych robót to lokatorzy decydują co się robia nie prezes ze swoimi zastępcami,a opłatę za prowadzenie bierze tylko jedna osoba ta co prowadzi całą księgowośc.POMYŚLCIE ZA CO I KOMU PŁACIMY.

mój czynsz 170 zł za rok mieszkam siedlecin a wy płaccie tym złodziejom i sie nie odzywajcie

Jaka prubowke czlowieku, a rezystancje petli zwarcia na czym obliczysz do protikolu przegladu ktory jest wymagany w swietle prawa, na prubowce? Nie wiesz o czym mowisz !!!

Zalozcie wspolnote to zobaczycie jak kasuje takie wspolnoty 100zl za wymiane zarowki bo mieszkancy sa leniwi i sami nie wkreca, to licze dojazd, sprawdzenie instalacji, czyszczenie stykow, wymiane zarowki i wychodzi stowa, za mniej nawet mi sie nie chce jechac. A ilu jest takich jak ja?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.