Seniorzy chcą mieć wpływ na miasto

Fot. Pixabay

Od dzisiaj (21 stycznia) można zgłaszać kandydatów do Miejskiej Rady Seniorów w Jeleniej Górze. Jej członkowie będą doradzać prezydentowi miasta, jak polepszyć życie starszych mieszkańców.

- Liczymy na ich pomysły i inicjatywę – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Jego zdaniem seniorom żyje się dobrze w naszym mieście, ale jest z pewnością sporo do zrobienia. Nabór kandydatów do rady trwa do 18 lutego.

- Warto wsłuchać się w głosy starszych ludzi, zdiagnozować ich potrzeby, wdrożyć w życie pomysły, z jakimi przyjdą – wyjaśnia Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Organizacji Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych.

Kto może kandydować?

Kandydatem może zostać mieszkaniec Jeleniej Góry, który ukończył 60 lat i zechce reprezentować potrzeby i interesy osób starszych mieszkających w naszym mieście.

Seniorów, którym zdrowie i siły pozwolą na czynny udział w pracach rady, mogą zgłaszać do rady organizacje pozarządowe działające na rzecz osób starszych oraz indywidualni mieszkańcy, którzy zbiorą poparcie co najmniej 15 osób. Poparcie można udzielić tylko jednemu kandydatowi. Formularze w urzędzie i internecie.

Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie internetowej urzędu miejskiego w Jeleniej Górze pod zakładką: Sprawy Społeczne i Zdrowie, Rada Seniorów. Można je także otrzymać w Wydziale Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta, ul. Okrzei 10.

Rada seniorów będzie składała się z 11 osób. Jej kadencja będzie trwała pięć lat. Udział w pracach rady jest społeczny. Jej działanie finansowane będzie z miejskiego budżetu.

Seniorów coraz więcej

-To dobra inicjatywa – mówi Stanisław Dziedzic, przewodniczący jeleniogórskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. - Choć lepiej byłoby, gdyby rada liczyła 7 osób. Łatwiej wówczas o podejmowanie decyzji – uważa.

W jego ocenie blisko 1/3 mieszkańców Jeleniej Góry to osoby starsze. ZEiR w Jeleniej Górze liczy 3500 członków. Co roku przybywa ich około 500.

Seniorzy mają różne potrzeby i oczekiwania dotyczące usług medycznych, opiekuńczych, kulturalnych, komunikacyjnych, bankowych, edukacyjnych, sportowych i innych. Mają pomysły, jak je ulepszyć, by starsze osoby miały do nich większy dostęp. Tymi inicjatywami będzie mogła zająć się między innymi rada seniorów.

- Przede wszystkim trzeba starszym ludziom pomóc w prowadzeniu aktywnego życia. Nie ma nic gorszego niż samotność przed ekranem telewizora – mówi pan Stanisław.

Rada seniorów może podpowiedzieć, jakie formy aktywności rozwijać i w jakim iść kierunku. - Jesteśmy otwarci pomysły. Nie tylko zgłaszane przez seniorów, ale także ludzi młodych, którzy chcą włączyć się w integrację międzypokoleniową – dodaje prezydent Jerzy Łużniak.

seniorzy rada (4).jpg
seniorzy rada (5).jpg
seniorzy rada (1).jpg
seniorzy rada (2).jpg
seniorzy rada (3).jpg
50516666_2416089488462911_803517784704155648_n.jpg

Komentarze (10)

Przecież mają ... młodzi wyjechali.

Napisz może, dlaczego młodzi wyjechali? To wtedy ten wpis będzie miał sens...

Kafliku! Uciekaj precz stąd! Nikt Ciebie tu nie chce. Pluj jadem i wylewaj żółć u siebie. Feee

A co nie mają?Przecież Jelenia Góra to już miasto emerycko-urzędnicze, a wpływ na miasto widać zwłaszcza jak przychodzą wybory.

Zgłaszam Zbigniewa Ładzinskiego. Na radnego miasta sie nie nadaje , wiek ma odpowiedni, koniukturalistą jest,imprezy lubi, dobrodzieja umie grać...no i Prezydenta nie lubi.....

No i znowu ziomalki stołeczki do tyłasków poprzyklejają. Obserwujcie dokładnie kto zasiądzie w tej cudnej radzie .

Mój ty gejuszku tęczowy! Tyłaski ci się marzą? W nocy co innego mi mówiłeś! Twój na wieki Piotruś.

Dla przyzwoitości ,to ludzie powinni zaproponować kto ma być w radzie ,a nie chętni do niej.Chętnych miał Kukiz i mamy neo jakoś tam w sejmie.

Ja.jako.były /JAJA KOBYŁY/ osesek, którego nie ominęły procesy gerontologiczne, osiągnąłem wiek sędziwy.
Moim marzeniem jest aby: SENIORALNE RADY BYŁY OD RADY A NIE OD PARADY.
Kraj Rad skończył się 8.XII.1991 r. Czyżby powrót do przeszłości.

No tak, rada seniorów dla seniorowego miasta. Będą radzić kto będzie płacił podatki do budżetu miasta, bo juniorzy wyjeżdżają. Ale co to interesuje tych co tam będą siedzieć w tej cudnej radzie, ważne że dodatkowa fucha będzie załatwiona.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.