Bezpłatne badania pod kątem czerniaka

Bezpłatne badania pod kątem czerniaka

W sobotę, 21 lipca, w Złotoryi okazja by bezpłatnie się zbadać w ramach akcji „Wyprzedź czerniaka – wpadnij do RakTRACKA”. W wyposażonym w aparaturę diagnostyczną busie można będzie zbadać znamiona na skórze. To jedyna taka okazja w naszym regionie.
Nową akcję profilaktyczną organizuje przez zespół kampanii Rakoobrona. Specjalny bus odwiedza wszystkie województwa. Z konsultacji u dermatologów może skorzystać każdy – za darmo, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji.

W ciepłe letnie dni chętnie wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych, marząc o pięknej, brązowej opaleniźnie. Zwykle nie myślimy wtedy o tym, że słońce to nie tylko przyjaciel pomagający w produkcji witaminy D, ale równocześnie źródło promieniowania UV mogącego stać się przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka, na którego rocznie zapada około 2,5 tys. Polaków.
– Lato jest najlepszym momentem, by przypominać, że nadmierna ekspozycja na słońce stanowi główną przyczynę powstawania czerniaka. Do tej pory przeprowadzaliśmy wakacyjne akcje profilaktyczne na nadbałtyckich plażach i w dużych miastach. W tym roku, po wielu pytaniach dotyczących bezpłatnych badań, postanowiliśmy rozszerzyć działania – nasz RakTRACK będzie w całej Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest ograniczony. Polacy chcą się badać, a my chcemy im to ułatwiać – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.
21 lipca, w Złotoryi RakTRACK stanie na Rynku. Lekarz dermatolog przyjmie zainteresowane badaniem osoby w godzinach 11.00 – 16.00. Uczestnicy wydarzeń będą mogli także wziąć udział w badaniu ankietowym sprawdzającym stan wiedzy o czerniaku, zrelaksować się w strefie odpoczynku oraz porozmawiać o profilaktyce onkologicznej. Łącznie RakTRACK odwiedzi 20 miejscowości w całym kraju – przynajmniej jedną w każdym województwie.
Wczesne wykrycie czerniaka daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie, a niepokojące zmiany mogą wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych i pod paznokciem. - Polacy najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy znamiona przybierają duże kształty, zaczynają krwawić lub boleć. Korzystajmy z każdej nadarzającej się okazji, by się zbadać i porozmawiać ze specjalistą, także podczas wakacji. Nierzadko w ten sposób uratujemy zdrowie i życie swoje lub bliskiej osoby - podkreśla dr hab. Michał Sobjanek, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego partnera akcji.
Szczegółowe informacje na temat inicjatywy oraz trasę mobilnego punktu można znaleźć na stronie akcji: www.wyprzedzczerniaka.pl.

Komentarze (4)

Kiedy w Jeleniej Górze?

RakTRACK pojawi się w 20 miejscowościach. Są to: Gdynia, Giżycko, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Mińsk Mazowiecki, Puławy, Sanok, Iwonicz-Zdrój, Nowy Targ, Zakopane, Bielsko-Biała, Jędrzejów, Wieluń, Kluczbork, Złotoryja, Zielona Góra, Kościan, Gniezno, Inowrocław, Świnoujście.

No i to właśnie chodzi, że nie widzę Jeleniej Góry na trasie :)

Niech mi ktoś wytłumaczy, bo nie kumam, moi dziadkowie i rodzice (i nie tylko moi) całymi dniami siedzieli na Słońcu, spaleni jak smoła,w czasach kiedy nie było kremów z filtrami itp i smarowali się czym popadło (oliwka dla dzieci albo margaryna) albo niczym i dożyli sędziwego wieku bez czerniaków... a teraz człowiek wyjdzie na 3h na plażę i zaraz raka dostaje... coś mi tu nie pyka.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.