Dworzec w Zgorzelcu już zmodernizowany

Fot. PKP

Zabytkowy dworzec kolejowy odzyskał swoją dawną świetność. Po remoncie pasażerowie mogą korzystać z kompleksowo zmodernizowanego obiektu.

- W ramach przebudowy zgorzeleckiego dworca wykonana została renowacja elewacji, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową oraz wszystkie instalacje. Ze względu na zabytkowy charakter dworca prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Na dworcu zadbano także o wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, czyli pasażerów z dziećmi, podróżujących z dużymi bagażami oraz osób starszych i podróżnych z niepełnosprawnościami – informuje PKP.
Pomieszczenia dworca zostały przystosowane do nowych funkcji – w budynku znalazły się m.in. ogrzewana poczekalnia z ławkami oraz ogólnodostępne toalety. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do dyspozycji specjalne pomieszczenie wyposażone z przewijak i umywalkę. Z myślą o wszystkich grupach pasażerów w ramach modernizacji zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia czy nierówności posadzek. Zastosowane zostały także tablice multisensoryczne (dotykowe), ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille'a. Ponadto przed dworcem wyznaczone zostały miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w budynku zainstalowany został m.in. system telewizji przemysłowej.
Na dworcu poza poczekalnią, toaletą i pokojem dla rodziców z dziećmi zalazły się także pomieszczenia wynajmowane przez gminę Zgorzelec (m.in. na harcówkę) i Koleje Dolnośląskie (dla pracowników). W jednym z lokali znajdzie się punkt gastronomiczny.
Prace budowlane trwały ponad rok, a wykonane zostały przez firmę Berger Bau Polska z Wrocławia. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz z budżetu państwa.
 

Komentarze (5)

Ogródek piwny tez powinien się znaleźć

A co z dworcem głównym? Budynek tamtego dworca powinien zostać zrównany z ziemią.

Nie głównym tylko dworcem Miasto

Miło byłoby jeśli ten dworzec jeszcze był otwarty. Wczoraj z niego odjeżdżałam i wszystko było na głucho zamknięte. Nie mówiąc już o braku dostępu do kas i toalet.

To fajnie ale nie wszystkie perony jeszcze zostały wyremontowane. Te na dole w kierunku Węglinca mają jakiś standart. Ale w kierunku Lubania - Jeleniej Góry czekają na remont. Dobrze , że podczas remontu TOJ - Toj był otwarty i udostępniony. To kiedy peron w kierunku J.Góry będzie jeszcze remontowany >??

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.