Gdzie powinny być armaty?

Gdzie powinny być armaty?

Unikatowe, jedyne takie w Polsce dwie niemieckie armaty polowe 7,7 cm leichte Feld Kanone (l.F.K.) 1896 n/A wywieziono z zamku Czocha. Mają trafić – po jednej - do zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dla regionalistów, to grabież dolnośląskich zabytków. Żądają ich zwrotu.

Armaty trafiły na zamek Czocha w latach 1909-1914, zakupione przez ostatniego właściciela zamku Ernsta Gutschofa, który był kolekcjonerem militariów. Jedna z armat, kilka miesięcy temu została uszkodzona przez zamkowych gości, którzy chcieli ją przetoczyć i uszkodzili drewniane elementy. Także druga z armat wymaga pilnej konserwacji. To dlatego, że administrująca zamkiem Agencja Mienia Wojskowego  nie miała pieniędzy na ich remont, przekazała je do muzeów.

Komentarze (11)

Oczywiście przenieść tam odrestaurują ,tu w zastępstwie postawić repliki.
Oby się nigdy nie przydały.
Choć nie widomo co antoni wymyśli z jakiek?

Ale z Ciebie pustak

Bardzo dobrze zrobili, tutaj dolnośląskie pustaki, nieroby doprowadziły do tego że zabytkowe armaty nie konserwowane w niedługim czasie by się rozpadły. Przynajmniej zostaną odremontowane i jest nadzieja że przetrwają kolejne długie lata. Niestety taka jest prawda o dolnośląskich ludziach tutaj mieszkających, mają najwięcej do powiedzenia a nawet wokół własnego podwórka nie potrafią posprzątać. Nikogo nie chcę obrażać ale tacy jesteście większość tutaj mieszkających Dolnoślązaków. Większość zabytków popada w kompletnej ruinie, nawet nie jesteście zainteresowani by coś z tym robić jedynie co umiecie to niszczyć i NISZCZYĆ jak to się stało z zakładami lniarskimi Orzeł. Większość hołoty przyjechała ze wschodu, się panoszą na swoim podwórku i cuda pokazują jaki to taki ma swój wypasiony dom zadbane podwórka a to co za płotem nie jego syf i mogiła pozarastane chwastami bo to nie jego i tego nie ruszy. Krowa która dużo ryczy mało mleka daje, przez takich ludzi jak wy kompletnie turystyka w tym regionie umiera, bo jesteście tylko dobrzy w gębie a do pracy macie dwie lewe ręce.

Ta piękna okolica nazywa się Czerwona Kotlina.
I to wiele tłumaczy....

Najlepiej, tak jak tramwaje, przekazać do Łodzi.

Do Anonim789, fakt lepiej tramwaj przekazać do Łodzi bo ludzie tutaj mieszkający, jak wspomniał ten wyżej to totalne buradztwo i cwaniactwo które nic nie robi tylko klepie jęzorem. Dam przykład. Tramwaj który stał przed zajezdnią MZK postawiony przez dawne towarzystwo tramwajowe? które to już nie istnieje, tramwaj bez właściciela. MZK zabrało go do zajezdni twierdząc że się sypie i potrzeba jego remontu, wiesz co się dzieje teraz z tramwajem? Stoi pod chmurką i dogorywa, MZK z przepiękną historią (tramwajową) nie chce go remontować bo powiedzieli że to nie ich ten tramwaj ) więc tak stoi, miasto też nie chce go remontować bo nie mają w tym żadnego interesu. Przez taki egoizm nasz region umiera pod względem rozwoju.

Mentalność tutejszych mieszkańców i władz nic się nie zmieniła od lat. Wrzucono tu menelstwo z kresów wschodnich, które pierwsze co zrobiło, to zniszczyło maszyny i sprzęty pozostawione przez Niemców. Czasem z braku umiejętności obsługi, a czasem z czystej chęci zniszczenia lub kradzieży. Dziś jest tak samo. Mało kto czuje, że to ziemie polskie i dalej mieszkamy jak na cudzym i nie szanujemy tego. Widzę to zwłaszcza dlatego, że przeniosłem się tu z centralnej Polski kilkanaście lat temu i zastanawiam się nad powrotem tam, bo jest ogromna różnica w podejściu do dobra wspólnego i w jakości miejskiej infrastruktury. Plus ten cholerny smog, który z zimy na zimę jest chyba coraz większy, sypiące się instalacje w mieście typu rury, drogi, wszędzie daleko i brak normalnej drogi łączącej nas z resztą kraju.

Cały czas się zastanawia dlaczego nie powstał skansen sprzętu wiejskiego i różności .Wszystko wylądowało na złomie nic nnie pozostało dla potomnych ,a Zawiłowie tyle lat przy władzy.

.. armaty pasuja jak ulal do Kosciola Garnizonowego,bo
tam zawsze strzelanina przy swietach koscielnych

"Armaty trafiły na zamek Czocha w latach 1909-1914," ta cud. Rok prod. armat - 1907 i 1916 ;) To nie są jedyne armaty 77mm tego typu w Polsce.

A wy dalej te swoje ciamciaramciam tramta tamta,malo istotne misiu*y. Dlaczego nie napiszecie o tym,ze miasto sie wyludnia,mlodzi i zdolni uciekaja w pospiechu z tego lez padolu, POLSKIE sklepy stoja puste.Centrrum miasta ZAMORDOWANE bardzo wysokimi podatkami.I co teraz nasze miasto ma byc dla Rosian?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.