Historia regionu w „internetowej bibliotece”

Wśród zdigitalizowanych zbiorów są archiwalne plakaty i afisze

Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa powstała w 2006 roku. Aktualnie liczy 14,5 tysiąca obiektów!

- Hamuje nas trochę ustawa o prawie autorskim. Nie jest łatwo pozyskiwać bieżące „nowinki regionalne”. Skupiliśmy się zatem na dawnych książkach i czasopismach regionalnych, ale nie tylko – mówi Joanna Broniarczyk, kierownik działu informatyki i digitalizacji zbiorów Książnicy Karkonoskiej. 

W Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej można poczytać aż 35 tytułów prasowych, z tego kilka historycznych (już się nie ukazujących). Nowiny Jeleniogórskie zdigitalizowano od pierwszego numeru (z wyłączeniem dwóch ostatnich lat). Ostatnio pozyskano choćby tytuł „Za Bobrem”.
Opracowywane są także zbiory choćby z Galerii BWA, Teatru Norwida i Zdrojowego Teatru Animacji, część z nich trafi wkrótce do Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Dostępnych dla czytelników internetowej biblioteki już jest 2327 dokumentów z tego projektu i ponad 600 filmów. Siedząc przed ekranem komputera można obejrzeć sztuki teatralne wyprodukowane od lat 80. XX wieku w Teatrze Norwida, plakaty teatralne, programy. W nowej odsłonie tego projektu w planach jest uzupełnienie dzieł graficznych i fotograficznych ze zbiorów BWA, dokończenie zdigitalizowania archiwum Teatru Norwida po 1995 roku, a także przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości archiwum Teatru Zdrojowego.
- Jest wielu regionalnych twórców, którym zależy na zachowaniu swoich dzieł. W ten sposób pozyskaliśmy archiwum zdjęciowe w formie klisz Andrzeja Szpaka. Ponad 600 dokumentów jest już zdigitalizowanych – sprawozdaje Joanna Broniarczyk - Rozpoznanie historii kultury miasta, dotarcie bezpośrednie do wielu dzieł i dokumentów jest bezcenne.
Tylko w ubiegłym roku do Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej dodano 1298 dokumentów, a wirtualną bibliotekę odwiedziło prawie dwa miliony czytelników. Od 2007 roku Jeleniogórską Bibliotekę Cyfrową odwiedziło 11 859 346 czytelników! 

Dla zainteresowanych - Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa: www.jbc.jelenia-gora.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.