Jeleniogórskie imprezy ze skromnym finansowaniem

Jeleniogórskie imprezy ze skromnym finansowaniem

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdysponowało środki dofinansowujące różnorodne festiwale, imprezy i inne przedsięwzięcia kulturalne. Z wielu zgłoszonych przez jeleniogórskie instytucje kultury projektów dofinansowanie zdobyły tylko nieliczne. Największą kwotą – 130 tys. zł – ministerstwo dofinansuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Objęte finansowaniem i mecenatem ministerstwa programy obejmują aż 32 dziedziny, w których wspierane są zadania z zakresu kultury o charakterze projektowym, z wyłączeniem stałej działalności kulturalnej podmiotów. Z jeleniogórskich sztandarowych imprez niewiele zyskało uznanie komisji konkursowych. Środków nie przyznano ani Krokus Jazz Festiwalowi, ani festiwal Silesia Sonans, ani Festialowi dell`Arte.
Jeleniogórski Teatr im. Norwida 130 tys. zł ministerialnej dotacji zdobył w konkursie z dziedziny „Teatr i taniec”. Ta kwota (choć niższa niż przed rokiem – 190 tys. zł), wraz z wynoszącym również 130 tys. zł dofinansowaniem z budżetu miasta zapewni atrakcyjną formułę tegorocznego festiwalu. Teatr Norwida ubiegał się także o dofinansowanie 47. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Tu jednak finansowania nie przyznano.
W dziedzinie „Muzyka” z Jeleniej Góry wnioskowano o dofinansowanie czterech imprez. Jedyną, która takie wsparcie otrzymała (91,8 tys. zł) jest projekt Filharmonii Dolnośląskiej „Wielkie dzieła wokalno-instrumentalne”. Środków nie przyznano na premierę opery Nabucco Giuseppe Verdiego (także Filharmonia Dolnośląska); Festival dell'Arte Doliny Pałaców i Ogrodów; Krokus Jazz Festiwal JCK-u.
49,8 tys. zł przyznano Filharmonii Dolnośląskiej na nagranie płyty audio z utworami Ludomira Różyckiego (dziedzina „Muzyczny Ślad”).
77,3 tys. zł otrzyma na zakup historycznych szkieł z Huty Fritza Heckerta do zbiorów muzeum, Muzeum Karkonoskie (dziedzina „Kolekcje muzealne”). Muzeum dobrze wypadło w ministerialnych konkursach, bo wsparcie otrzymał także inny wystawowy projekt muzeum „Mistrz tradycji Feliksa Ciernik” zgłoszony w dziale „Kultura ludowa i tradycja”; to 30 tys. zł.
W dziedzinie „Promocja czytelnictwa” ministerialnego uznania nie zdobył ani projekt Książnicy Karkonoskiej „Kryminalna Kotlina - I. Jeleniogórski Festiwal Literacki”, ani impreza Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA „Jelenie czytają”. Podobnie z propozycją Stowarzyszenia Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych, które chciało wsparcia na II Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Jeleniej Górze "Vox populi" („Edukacja artystyczna”). 30 tys. zł przyznano Przystani Twórczej Cieplickiego Centrum Kultury na imprezę "Dobry projekt -warsztaty polskiego designu” („Edukacja kulturalna”).
Żadne z trzech jeleniogórskich projektów, zgłoszonych w dziale „Kultura dostępna” nie zgromadził wystarczającej liczby punktów. W konkursie przepadły „Silesia Sonans” JCK-u, „Środowe obiady czwartkowe” Przystani Twórczej i „Spotkania ze sztuką” Fundacji Doliny i Ogrodów.
W niektórych dziedzinach trwa jeszcze nabór. Tam, gdzie konkursy już rozstrzygnięto część wnioskodawców może się odwoływać. Zrobił to np. Teatr Norwida w sprawie Spotkań Teatralnych.
 

Komentarze (15)

jakie miasto, takie dofinansowanie

Jak Prezydentem byłby Pan Mróz z PiS-u to byłoby 5 razy więcej kasy.

Jacy posłowie i senatorowie PiS-u takie dofinansowanie dla Jeleniej Góry. Gdzie te wasze zapowiedzi,że będzie dbać w stolicy o nasze miasto.
Powinniśmy o tym pamiętać w maju i jesienią.

W Czerwonej Kotlinie i jej stolicy PiS nie ma nic do gadania, a szkoda.

Przecież to finansowanie jest zgodne z obietnicami PiSu z kampanii przed wyborami samorządowymi. Dają tylko tam, gdzie rządzą ich ludzie.

I słusznie robią. Tam przynajmniej ktoś to doceni. Gdyby Łużniak dostał kasę od PiSu, to by skrzętnie ten fakt ukrył, a na rząd plułby i narzekał tak samo, jak dotychczas.

wazne, ze rydzyk jest dofinansowywany

Ministerstwo Kultury i Sztuki powiadacie? Ty chyba w San Escobar jest takie :)

Za PO było jeszcze skromniej.Impreza umiera.

Nie tak szybko, jak twoje komórki mózgowe. Obydwie.

PiS wyborcom kultura i sztuka nie potrzebne. Zostanie na 500+ więcej.

Panie dziennikarz nazwy instytucji się odmienia ;)

Za mało kultury żydowskiej w naszych wydyszeniach

Natomiast BWA w Jeleniej Gorze otrzymało niemal 100 % dofinansowania na dwa projekty: KOMIKS POLSKI na SoBD w Paryżu (będziemy gościem festiwalu Le Salon de la BD a Paris: wystawa, panele dyskusyjne, spotkania z artystami) i edukacyjny "Gra w sztukę" (gry video, nowe technologie, performance).

Osiedlowy Dom Kultury też otrzymał dofinansowanie z programu Edukacja Kulturalna w wys. 40.000 zł na projekt 19. Dziecięco-młodzieżowe konfrontacje teatralne TEATRRRAŁKI, które odbędą się w dn. 15 - 18 maja br.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.