Mur się osuwa - kto go naprawi?

Mur się osuwa - kto go naprawi?

Wjazd na posesję państwa Pietrzaków przy ul. Karkonoskiej 86 w Jeleniej Górze (Jagniątków) staje się coraz bardziej ryzykowny. Mur oporowy podtrzymujący skarpę wzdłuż wjazdu jest w coraz gorszym stanie. Co jakiś czas wielkie kamienie osuwają się na drogę. Nikt nie poczuwa się do rozwiązania problemu.

Przy wjeździe do posesji przy ul. Karkonoskiej 86 ciągnie się poniemiecki mur oporowy zabezpieczający skarpę. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nikt o niego nie dbał. Teraz niszczeje w szybkim tempie. Przejeżdżające tu ciężkie samochody – autobusy, ciężarówki z dłużycą i inne – dodatkowo sprzyjają destrukcji muru. - Spadające kamienie powodują zagrożenie dla mojej rodziny. Czasem nie mogę wjechać na swoją posesję – mówi pan Pietrzak, który mieszka tu wraz z mamą, 93-letnią sybiraczką. Mieszkańcy zwracają uwagę, że zły stan muru to nie tylko zagrożenie dla mieszkańców posesji, ale też dla użytkowników drogi. Kamienie, fragmenty muru mogą spaść na ulicę.
Państwo Pietrzakowie zwracali się ze sprawą do urzędu, ale Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze po analizie, uznał, że sprawa go nie dotyczy. - Mur leży na granicy dwóch prywatnych działek – uznał w piśmie Norbert Łukaniuk, dyrektor MZDiM. Urzędnicy uznali, że mur stanowi opór dla położonego wyżej terenu i służy wyłącznie właścicielowi tej działki. - Jego utrzymanie i naprawa nie leży w naszej gestii. MZGiM nie ma obowiązku a także nie posiada środków na utrzymanie i odbudowę obiektów nie służących drodze - dowiedział się w urzędzie mieszkaniec Jagniątkowa.
Co mam zrobić? - pyta pan Pietrzak. Sąsiad którego działkę zabezpiecza mur stanowczo zaprzecza jakoby należał on do niego, zrzucając tym samym odpowiedzialność. Wygląda na to, że mieszkańcom ul.Karkonoskiej 86 pozostaje tylko droga sądowa.
 

Komentarze (7)

Przez tyle lat obserwowaliście jak mur się starzeje i niszczeje i nic z tym nie zrobiliście, teraz żądacie, żeby ktoś zrobił to za Was?

Dokładnie.

Na murze, od strony działki budowlanej, rośnie drzewo i rozsadza mur. Kto odpowiada za jego usunięcie, właściciel tej działki czy MZDiM? Odpowiedź chyba logiczna.

Odpowiadam:
Mur przy chodniku - widoczny na zdjęciu - naprawi "Miasto", jak się zepsuje. Natomiast osuwający się mur przy Pana działce musi Pan sam naprawić z sąsiadem do którego należy druga działka, chyba ze to jest też Pana działka to musicie zrobić to wspólnie :)

Jak mur jest poniemiecki, to niech go naprawiają poniemcy, proste!

Przez lata nie przeszkadzały Panu rosnące w murze chwasty i drzewa rozsadzające go a teraz gwałtu rety...

Kto naprawi mur? Mur naprawi pytek!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.