Sfałszowali 1,4 mln euro i zniknęli

fot. ECB (CCO 1.0)

Przynajmniej 1,4 mln euro sfałszowali i puścili w obieg trzej mieszkańcy Zgorzelca. Zajmowali się też podrabianiem leków, w tym bardzo drogiego Nodritropinu Simple Xx. Tylko jednego ze sprawców, Tomasza Z. zdołała zatrzymać policja. Dwaj pozostali zniknęli. Nazwiska Grzegorza i Adriana Czajów (to prawdopodobny mózg przedsięwzięcia) otwierają wykaz osób poszukiwanych listem gończym  przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy. To ta prokuratura nadzoruje śledztwo prowadzone przez KWP we Wrocławiu.

Obaj poszukiwani to dobrze znane w zgorzeleckim, biznesowym światku postacie. Prowadzili sieć kantorów (obecnie przejęta przez inna firmę), zajmowali się też developerką. W czasie śledztwa zabezpieczono mienie poszukiwanych, wartości 9 mln zł przede wszystkim w gotówce.
Na razie w śledztwie ustalono, że Tomasz Z. na początku 2018 r. kupił drukarkę i w użytkowanej przez siebie drukarni (w Zgorzelcu przy Powstańców Śląskich) zaczął podrabiać banknoty euro w różnych nominałach. Prawdopodobnie tego rodzaju działalność zaproponował mu lub zlecił drugi podejrzany w tym śledztwie Adrian Czaja, który dostarczył Tomaszowi Z. środki do wykonania i wydrukowania falsyfikatów banknotów euro. Adrian Czaja po wyprodukowaniu przejął podrobione banknoty i wraz z ojcem, Grzegorzem Czają w marcu tego roku wprowadzili do obiegu.
Transakcja była niebagatelna. W należącym do Adriana Czai kantorze wymiany walut zlokalizowanym przy autostradzie A4 pojawił się kupiec, który ponad 6.2 mln złotych wymienił na 1,5 mln euro. 1,4 mln euro było fałszywe. Pokrzywdzony zorientował się, że dostał podróbki i zawiadomił policję.
Przeszukanie kantoru wymiany walut i drukarni w Zgorzelcu pozwoliło na zabezpieczenie dowodów przestępstwa. W drukarni ujawniono i zabezpieczono także podrobione produkty lecznicze, środki farmaceutyczne oraz linię do ich produkcji. Wśród podróbek był leku o nazwie Nodritropin Simple Xx stosowany przy niedoborze hormonu wzrostu. Jedno opakowanie tego leku kosztuje prawie 2 tys. zł.
Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy, informuje o zarzutach postawionych Tomaszowi Z. Odpowie za podrabianie banknotów euro o różnych nominałach oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób przez wytwarzanie sfałszowanych produktów leczniczych oraz środków farmaceutycznych. Aktualnie Tomasz Z. przebywa w areszcie.
Pozostałym sprawcom zarzuty postawiono zaocznie; Adrianowi Czai - podrabianie i wprowadzanie do obiegu sfałszowanych banknotów, a Grzegorzowi Czai wprowadzanie ich do obiegu.
Za fałszowanie środków płatniczych grozi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a za puszczenia w obieg sfałszowanych pieniędzy od roku do lat 10.
 

Komentarze (11)

Do czego to dochodzi...

"przy autostradzie A4 pojawił się kupiec, który ponad 6.2 mln złotych wymienił na 1,5 mln euro"
Nie no bagaty kraj.... ludzie tak o noszą sobie 6 baniek :D

no nie czepiaj się - piszą, że przy autostradzie się pojawił.... widać cały rok facio zbierał grzyby w borach i sprzedawał podróżnym, a na koniec sezonu jak usupłał trochę grosza to wyszedł z lasu i postanowił wymienić na euro po okazyjnym kursie 4,14, bo cztery razy mniej papierków i lżej by mu się dalej niosło. a tu taki pech. oj tyle tych nieuczciwych biznesmenów się narobiło, co się połaszą na ostatni grosz uciułany przez szarego człowieka.

"Nazwiska Grzegorza i Adriana Czajów" - to jest jedno nazwisko. "mienie poszukiwanych, wartości 9 mln zł przede wszystkim w gotówce." - przecinek się przesunął? "Wśród podróbek był leku" - leku-leku... "Odpowie za podrabianie (...) oraz sprowadzenia" - może jednak "sprowadzenie"?

"Nodritropin Simple Xx stosowany przy niedoborze hormonu wzrostu", a główną klientelą tego leku są mięśniaki którzy go sobie wstrzykują żeby im muskułki rosły. Podstawową cechą tych nabywców dość gładka powierzchnia mózgu, która zaczyna się coraz szybciej wygładzać w trakcie stosowania tego leku.

25 lat za fałszowanie środków płatniczych,
a "tylko" dycha za ich puszczanie w obieg?
A teoretycznie "kolekcjoner" może wydrukować i schować dla wnuków za sto lat....Nie zamierzając ich
puszczać w ludek.

To o Łysym Budce piszesz ?

A tylko 4 lata za zabicie człowieka na pasach.

To że fałszowali Euro to nic przy tym, że oszukiwali ludzi sprzedając fałszywe leki, za to powinni smażyć się w piekle.

Boże jak oni odmieniają to nazwisko Czai? z CZaja wyszło a gdzie (jot)

Dla mnie to jest nieprawdopodobne.
Ulica w Zgorzelcu dokładnie wie gdzie są Panowie Czaja, bawią się dobrze, kupują domy, sprowadzają sobie dziewczyny z Polski a Policja nie robi nic aby ich zatrzymać...
To jest nieprawdopodobne!!!
Miejsce tych oszustów jest w więzieniu!!!
To jest kpina z wymiaru sprawiedliwości w tym kraju!!!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.