W MZK grożą strajkiem

- Zarobki nie są tak atrakcyjne, jak się powszechnie uważa - mówi M. Wójtowicz.

– Załoga jest tak zdeterminowana, że mogłaby nie wyjechać już teraz – mówi Mieczysław Wójtowicz, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej przy Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Jeleniej Górze. Zdaniem prezesa spółki Jerzego Wolskiego, nie ma powodu do obaw. – Wkrótce powinniśmy dojść do porozumienia – mówi.

Związkowcy domagają się podwyżek płacy zasadniczej o 350 złotych brutto. – Dotyczy to nie tylko kierowców, ale wszystkich pracowników – mówi Mieczysław Wójtowicz. Skąd te żądania? – Zarobki w MZK wcale nie są takie atrakcyjne, jak się powszechnie uważa. Zarabiamy 14,10 złotych za godzinę – wylicza Mieczysław Wójtowicz. Podaje przykład kierowcy z 15-letnim stażem. – Za ostatni miesiąc zarobił 2500 złotych na rękę z nadgodzinami i dodatkami. Miał 19 nadgodzin – mówi nam.

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Jerzy Wolski mówi, że spółki nie stać na spełnienie żądań związkowców. – Nie dysponuję środkami, pozwalającymi na podwyżki płacy zasadniczej – powiedział nam. Proponował inne rozwiązania, np. pakiet zdrowotny, ale załoga nie przyjęła go.
Szeroko o sprawie pisaliśmy w Nowinach Jeleniogórskich z 23 maja 2017r. (dostępne w e-wydaniu).

Komentarze (56)

Jak zachęcicie ludzi do porzucenia samochodów i jeżdżenia autobusami, to sprawa się sama rozwiąże. W miarę nowy tabor to nie wszystko. Najważniejszy jest sensowny rozkład, a nie coś w jego stylu wymyślone przez firmę ze Słupska. Przykład - dojazd z ulicy W. Pola do Cieplic po godzinie 15 trwa autobusem 45 minut. Wolę 15 minut samochodem albo 25 minut rowerem. Rozkład jest kompletnie niedostosowany do godzin wyjścia dzieci ze szkół, pracowników z pracy, przyjazdów czy odjazdów pociągów.

Niech STRAJKUJĄ, niech STRAJKUJĄ!!!!!. Należało by tego prezydenta miasta i jego spółkę która to zarządza MZK wyrzucić na bruk, więcej oni udzielają strat niż zyski ci ludzie. Dam przykład Gdy MZK wygeneruje straty to dokłada miasto, ale gdy MZK wygeneruje zysk a bywało dużo razy to prezydent miasta a i jego spółka zabierają te pieniądze zamiast zostawić je spółce by mogła się rozwijać i pieniądze dla kierowców też by się znalazły, niestety jak chciwa władza to i są straty. Podam drugi przykład oni kompletnie nie znają się na komunikacji miejskiej i zatrudnili za ogromne pieniądze człowieka z drugiej strony Polski który nie zna tego miasta by poprzestawiał wszystkie linie autobusowe itd. tak je poprzestawiał że teraz ludzie nie mają jak dojechać do pracy a jak jadą to jeden wielki ścisk, katastrofa co te miasto funduje mieszkańcom miasta kompletnie się nie znają na urzędowaniu a najgorsza jest to że trzymają się koryta jak te zwierzęta, ŚWINIE!!!! Kto nie wieży niech zobaczy jak podróżują ludzie do pracy na Spółdzielczą, jedna wielka katastrofa a oni mają to wszystko w 4 literach bo skargi płyną jak rzeka a się tym nie przejmują. Niech STRAJKUJĄ, niech STRAJKUJĄ!!!!!.

Weź przeczytaj swoje lamenty, przemyśl je, przeczytaj jeszcze raz, wróć do podręcznika do klasy pierwszej podstawówki, przeczytaj jeszcze raz, popraw, yebnij się w łeb, powtórz, zapakuj się w karton i nadaj kurierem do Brazylii...

Proponuje rowery. Tanie, ekologiczne i poprawiaja zdrowie i kondycje. Czas dojazdu nie gorszy niz autobusem.

Będzie poprawa dopiero po odejściu prezydenta Zawiły z całym mozolnie budowanym układem .
Musi nastąpić reorganizacja całosciowa we wszystkich spółkach miasta.

Lokalni Misiewicze już w blokach startowych dyszą? Bo bezrobotnych FACHOWCÓW to ja w tym mieście nie widzę, natomiast chętnych na sporą kasę za nicnierobienie oraz nicnieumienie - od groma.

Skoro kierowca zarobił 2500zł to niech się cieszy, bo duża część mieszkańców zarabia 1500zł. Czy pan kierowca przykładowy chciałby się zamienić z kimś z tej grupy? Zarabialibyście po 4500zł i też byłoby źle.

No to się przyjmij do MZK brakuje 20 kierowców i chętnych nie widać. Będziesz miał tysiąc więcej i pracę cud miód palce lizać.

Zrób sobie prawko na autobus - minimum 10 tys +badania, kurs na przewóz osób to kolejne kilka tys zł (opłaty na te badania raz na 5 lat lub częściej + wymiana prawka)nie wspomnę o odpowiedzialności. kierowcy autobusów powinni zarabiać zdecydowanie więcej 2,5 TYS zarabiają bez doświadczenia zwykli pracownicy w sklepie.

Twierdzisz, że zrobienie prawka na autobus kosztuje 10 tysięcy + dodatki. To w takim bądź razie trzeba mieć coś nie tak z głową żeby inwestować tyle kasy w pracę która daje 2500zł. To co piszesz to zwyczajne zakłamanie. Nikt o zdrowych zmysłach nie zapłaci takiej kwoty przed przystąpieniem do pracy, a widzę jako kierowców również bardzo młodych chłopaków. A poza tym, gdzie ty widziałeś zwykłego pracownika bez doświadczenia w sklepie który zarabia 2500zł? W Biedronce, Lidlu, czy może innym osiedlowym? Kto z tych ludzi zarabia 2500zł? Po co piszesz takie bzdury?

1.zlikwidować przerost zatrudnienia w biurach
2.egzekwować opłaty za przejazdy i mandaty - 3ka kanarów na takie miasto to śmiech na sali
To kasa dla kierowców się znajdzie

Danina dla państwa od wynagrodzenia 2000 zł , ktore pracownik otrzymuje do ręki wynosi 1780 zł !. To rozbój !
Szkoda, że nikt w tym chorym kraju tego tematu nie porusza. Od lat i za wszystkich rządów dosłownie okradani są ci najmniej zarabiający. Im pensja wyższa tym danina dla państwa mniejsza.Związkowcy mają rację, ale czy pomyśleli ile z tych 350 złotych brutto o ktore się domagają zostanie dla pracownika ? 1/3 tej kwoty !
A życie wbrew temu co głoszą media drożeje z miesiąca na miesiąc.I nie jest to problem tylko Jeleniej Góry !

..wszedzie idzie o pieniadze.Pamietam za mich czasow to nawet Ksiadz Proboszcza byl biedny ja mysz koscielna i moj szwagier przewozil go komarkiem z jeleni Do Maciejowej na Do Kosciola,..SZATANIE to robota

Nie da się tych twoich wypocin czytać. Przestań się brandzlować i skup się na pisaniu albo zniknij!

Współczuję kierowcom. Do tego miasto uraczyło nas autobusami z klimatyzacją, która nie działa. W upalne dni we wnętrzach takich autobusów wynosi około 30 stopni. A otwieranych okien brak albo zablokowane. Raczej niemiło podróżuje się w takich warunkach.

I prawidłowo, zablokować całe miasto, sparaliżować to może dadzą podwyżkę. Pracować w stresie pod czujnym okiem kierownika.. kamer znaczy się, użerać się z pasażerami którzy na wszystko narzekają za psie pieniądze...

nie martwcie się na Wasze podwyżki nie ma kasy, a kasa wyrzucona w błoto (ponad 20Tys.zł) na wspaniałe ziomowe śluzy rowerowe się znalazła, a przy odowieniu poziomego oznakowania już są takowe śluzy niepotrzebne

nie martwcie się na Wasze podwyżki nie ma kasy, a kasa wyrzucona w błoto (ponad 20Tys.zł) na wspaniałe ziomowe śluzy rowerowe się znalazła, a przy odowieniu poziomego oznakowania już są takowe śluzy niepotrzebne

Słyszałem, że prezes MZK ma przydomek likwidator bo już nie jeden zakład zlikwidował. Czytałem w internecie o nim. Jak ludzie tak piszą to pewnie go znają z tej strony. Dzisiaj widziałem autobus z kartką na przedniej szybie, podoba mi się, że ktoś zaczyna głowę podnosić i chce podwyżki. Władze miasta nie zastanawiają się że brak ludzi do pracy to już duży problem w całej Polsce. Trzeba płacić by mieć pracownika. W innych zakładach też powinni żądać podwyżek i prowadzić takie akcje jak w MZK.Kończy się era niewolników za gówniane pieniądze. Zawiła się cieszy, że powstały nowe zakłady tylko za jakie pieniądze ludzie tam pracują i jak ciężko. Oni się tylko lubią filmować, zdjęcia robić jak dobrze jest w Jeleniej Górze. Wybory tuż, tuż to się będzie działo.

Każdy chce zarabiać a nie ledwo koniec z końcem wiązać. Po co zakup nowych autobusów jak nie będzie miał kto jeździć. Miasto jest zainteresowane kolorem nowych autobusów a nie sytuacją w Spółce. Należy pomyśleć o pracownikach, odpowiednio ich wynagrodzić aby mieli w tym interes i dobrze świadczyli swoją pracę ku zadowoleniu pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej jak i swoim. Każdy będzie wtedy zadowolony. To jest łańcuszek. Pracownik dobrze zarabia, płaci podatki, zus i dla miasta też z tego tytułu są większe wpływy. Tak się kręci gospodarka a nie z wyżyłowanych zarobków. Nie wspomnę o emeryturach.Z czego będziemy je płacić obecnym i przyszłym emerytom. Trzeba dbać o wszystko, tabor, wygląd Spółki ale w tym wszystkim widzieć pracownika a nie zło konieczne, któremu trzeba zapłacić.

Niech się kierowcy nauczą, że jak pasażer wstaje, podchodzi do drzwi i stoi, to oznacza, że BĘDZIE WYSIADAŁ na następnym przystanku (normalnym, nie na żądanie). niejednokrotnie zdarzyło mi się, że kierowca raczył minąć przystanek. Mały nie jestem, widać mnie (uprzedzając komentarze). Żałuję, że tego nie zgłosiłem, może jakaś kara by ich postawiła do pionu!

A czy Ty wciskasz ten "magiczny" czerwony przycisk powiadamiający, że chcesz wysiadać ?

Z tego co wiem, to przycisk jest dla przystanków na żądanie.

dokładnie, gdzie jest informacja ze należy wcisnąć aby wysiąść?!

Chodzi tu o zwykłą kulturę i uprzejmość, której sam się domagasz. Ułatw komuś pracę i wciśnij guzik. Wiem że dla niektórych to bardzo wiele, wcisnąć guzik, wymaga to nakładu pracy, czasu, no i kosztów. Mnie stać, mam czas do tego pracowity jestem i wciskam. To tylko p.... guzik, a w jak prawdziwi Polacy, jednej słusznej wiary, robicie problem tam gdzie go nie ma, aby się kłócić i patrzeć jeden na drugiego wilkiem. Nie macie innych problemów? Może na początek zmieńcie pracę, by zarabiać więcej niż 1500 zł, by stać was było na bilet.

Ty się z kimś na łby pozamieniałeś? Mam wciskać, żeby ułatwić pracę? Pracą kierowcy jest prowadzić autobus i zatrzymywać się na przystankach. Koniec. Gdzie jest napis o wciśnięciu guzika w celu zatrzymania autobusu na każdym przystanku?! Nie ma? To znaczy, że kierowca nie zatrzymując się, robi coś niezgodnego ze swoimi obowiązkami. Swoje teksty o prawdziwych Polakach wsadź sobie głęboko, bo widać, ze jesteś po prostu tym, co każdy wyciska z siebie po obfitym obiedzie...

Z Biedronki też Pan nie wyjdzie dopóki nie wydadzą grosika reszty? Bo to obowiązek i się należy? Prawdziwy, prawy i sprawiedliwy obywatel. Siła Pana argumentów mnie przekonała, od jutra i ja będę naprawiał świat, dziś jeszcze postoję i popatrzę jak robią to zawodowcy.

Stul pysk.

pozwól, że ci wytłumaczę na czym polega "sprawa z guziczkiem".Gdy kierowca zbliża się do przystanku,na którym nie ma nikogo a jest opóźniony przykładowo 4 minuty (korki,życzeniowy rozkład)to wciśnięcie magicznego guziczka informuje go czy może ominąć przystanek i nadrobić kilkadziesiąt sekund czy ma się zatrzymać.99 procent z JG wciska guzik,tym bardziej że guzików jest mnóstwo ale zawsze znajdzie się jakaś parówa obrażona na cały świat.

Parówę to masz w zwieraczu, obciągaczu męskich sutków...

glodnemu chleb na myśli parówko

Na kazdym przystanku w regulaminie

Jerzy nie wciskaj .... dalej bedziesz wysiadał na nastepnym

Przed korzystaniem z czegokolwiek zapoznaj się z regulaminem, wciśnięcie przycisku jest Twoim obowiązkiem!

Pokaż mi taki punkt w regulaminie. Dla ułatwienia podam, że regulamin jest na stronie MZK Jelenia Góra. Poszukaj tego punktu i mi go pokaż.

Widac ze go nie czytales by gdybys czytal to bys znalazl jest tam jak byk napisane ze trzeba nacisnac

Praca kierowcy MZK jest trudna , ale która praca nie jest trudna , ludzie w Drexmajerze , Tesco , Biedronkach czy
Sznajderze to nie pracują ciężko , a robotnicy na budowach u prywaciarzy to co siedzą 12 godzin przy kawce i jeszcze muszą ciągle się upominać o wypłatę ? W naszym miasteczku jak ktoś dostanie na rękę 2000 tys. zł to jest gość! A ten gość to przeważnie pracownicy Urzędów , szkół , szpitala , Tauronu ,Wodnika , MZK itp. Reszta biedaków klepie biedę za 1600 zł - 2000 zł uczciwie pracując od wielu lat . W lepszej sytuacji są ci niezaradni życiowo , bo mając dużo dzieci dostaną 500 + i różne zasiłki z opieki , dopłaty do czynszu , bony na darmowe obiadki i wiedza że żyją , a reszta niech haruje do śmierci i boryka się z brakami na opłaty i życie , nie mówiąc o rozrywce , odpoczynku i przyjemnościach.

tez wielokrotnie widziałem jak kierowca nie zatrzymuje się na przystanku mimo ze ktoś chce wysiąść!!!
Mało tego jeszcze kierowca ustawia posażera że nie wcisną guzika.
Prawda jest taka ze powinni zatrzymywać się zawsze a przycisk nie ma nic do zatrzymania na przystanku tak samo jak wsiada się i wysiada każdymi drzwiami Panie kierowcy MZK
Dzwoniłem i sprawdzałem to w MZK!!!

z całym szacunkiem ale kierowca autobusu to nie kasjer z marketu.W niepisanej hierarchii kierowców zawodowych plasuje się najwyżej.Zawód wymagający sporych umiejętności,zimnej krwi i asertywności więc i wypłata powinna być godna.Proszę nie używać argumentów typu:"a inni mają 1500 na ręke".Dzieci w Afryce też nie mają co jeść a szyneczką nie gardzimy, prawda?

O uprzejmości ani słowa, widocznie nie jest wymagana...

uprzejmość się z domu wynosi więc po co o tym pisać

No to chyba niektórzy nie mieszkali w domu, bo nic nie wynieśli...

słuchaj,w każdej grupie zawodowej są różni ludzie,pozdrawiam

Dlaczego Ci co domagają się zatrzymywania autobusu na każdym przystanku chcą na siłę karać innych?
Czy wiedzą o tym, że każdorazowe ruszenie autobusu powoduje zwiększone zużycie paliwa i emisję spalin?
Tyle się pisze i mówi o smogu w uzdrowisku i mieście a tu zwykła złośliwość "co to ja będę naciskać guzik, ma się zatrzymać!" niweczy próby ograniczenia szkodliwości transportu publicznego.
Jazda ciągła autobusu jest bardziej ekologiczna i ekonomiczna i właśnie dlatego w bardziej rozgarniętych miastach wprowadzono zasadę wysiadania na przycisk "stop".

Nie oglądaj tyle redtube'a bo ci się w głowie piierdoli. Nie rozumiesz piizdo jedna, że nie ma informacji że należy wcisnąć zasrany guzik?! Przyjedzie babcia ze wsi i przejedzie od pętli do pętli, bo nie wie że trzeba nacisnąć?

ATEISTO,zrozumialem,gdyz jest nie latwo w Katolickiej Polsce
byc ateista.- Niech Swiety Krzysztof ma w opiece tych dobrych kierowcow

Jeszcze raz pisze
KIEROWCA MA OBOWIĄZEK ZATRZYMANIA SIĘ NA KAŻDYM PRZYSTANKU BEZ NACISKANIA GUZIKA STOP !!!!!!!
JAK RÓWNIEŻ KIEROWCA MA OBOWIĄZEK OTWORZENIA KAŻDYCH DRZWI I PASAŻER MA PRAWO KAŻDYMI DRZWIAMI WSIĄŚĆ JAK I WYSIĄŚĆ!

Kiedyś tak nie było ale od długiego czasu już tak jest
osobiście dzwoniłem i pytałem w MZK takie już są od dawna przepisy tylko ludzie o tym nie wiedzą.
A kierowcy bezczelnie wykorzystują niewiedzę pasażerów mało tego kłamią np. że przednimi drzwiami się nie wysiada co jest BZDURĄ !Jeszcze ****sko nawet jak się stoi pod drzwiami to nie otworzą.

..a czy Ksiadz Proboszcz poswiecil wam,te nowe autobusy hybrandowe ??

W MZK Ci źle a w PKS już chyba masakra jest kto się wypowie ?

No i mamy obraz PRAWDZIWEGO 100% POLAKA
BRAWO! Tak trzymać.
Komentarze lepsze od kabaretonu w OPOLU!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.