Żałoba w Jeleniej Górze

Żałoba w Jeleniej Górze

W związku z ogłoszoną żałobą narodową po tragicznej śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza, w Jeleniej Górze odwołano spektakle i niektóre wydarzenia. Żałoba potrwa 26 godzin - od godz. 17.00 w piątek do godz. 19 w sobotę.

 

"W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Prezydent RP Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu." - czytamy w komunikacie wydanym przez kancelarię prezydenta A.Dudy.
Filharmonia Dolnośląska odwołuje koncerty w najbliższy piątek i sobotę. Pieniądze za bilety można odebrać w kasie. Teatr im Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze nie wystawi w piątkowy wieczór spektaklu „Osiem kobiet” (zwrot za bilety w kasie). Natomiast odbędzie się spektakl w sobotni wieczór, z tym , że jego początek zaplanowano na 19.15 (kwadrans później). Wszystkie przedstawienia w związku z gdańską tragedią odwołał w tym tygodniu Teatr Nasz. W Teatrze Animacji nie planowano w piątek żadnego widowiska, kolejne odbędą się zgodnie z planem.
Nie odbędzie się też zaplanowany na piątek na pl.Ratuszowym „Polonez Maturzystów 2019”. Organizatorzy zapowiadają, że ustalony zostanie inny termin tego wydarzenia. Część szkół średnich w mieście i w regionie w tę sobotę będzie miało studniówki. Nie zostaną one odwołane, natomiast samorządowcy apelują, aby z rozpoczęciem zabawy poczekać do godz. 19.00, czyli końca czasu żałoby narodowej.
20 stycznia o godz. 20. na pl.Ratuszowym w Jeleniej Górze zaplanowano manifestację poparcia dla Jurka Owsiaka. „Wyjdźmy na ulice wszystkich miast, miasteczek, wiosek i wyślijmy światełko do nieba!!! Pokażmy Jurkowi, że jesteśmy z nim!!!" - zachęcają pomysłodawcy.

Jak informuje rzecznik prasowy prezydenta Jeleniej Góry, księga wyłożona jest w holu Urzędu Miejskiego przy ul. Sudeckiej 29 na I piętrze, osoby niepełnosprawne, chcące dokonać wpisu powinny zgłaszać się w punkcie informacyjnym na parterze tego budynku
- księga będzie wyłożona do piątku, do godz. 14.30

W sobotę, w dniu pogrzebu Prezydenta P. Adamowicza, planowane jest – w odpowiedzi na apel prezydentów wielu miast – spotkanie ludzi, którzy czują potrzebę refleksji i wspólnoty, spotkanie na Placu Ratuszowym nieopodal Domu Siedmiu Mieszczan (przybudówki Ratusza), nieopodal masztów flagowych. Zaproszeni są wszyscy, chcący spotkać się w tym dniu, w chwili, gdy w Gdańsku rozpoczynać się będą uroczystości pogrzebowe, tj. o godz. 12.00. Zebrani będą mogli widzieć przebieg uroczystości gdańskich na ustawionym na Placu telebimie. Swój udział zapowiedzieli harcerze jeleniogórskiego hufca ZHP.
- Przygotowaliśmy – powiedział Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry, który na pogrzeb P. Adamowicza wyjeżdża do Gdańska – 500 zniczy, które będą symbolicznym pożegnaniem Prezydenta Gdańska przez Jeleniogórzan. Ta śmierć wstrząsnęła nami wszystkimi ze względu na okoliczności tragedii. Sprawca usiłował nie tylko zabić człowieka, ale jednocześnie zniszczyć przesłanie WOŚP, jednej z nielicznych, jeśli nie jedynej imprezy, która w ostatnich latach jednoczyła ponad podziałami. Wierzę, że tak się nie stanie. Spotkania, które będą odbywać się w bardzo wielu miastach Polski staną się więc także manifestacją w obronie zwyczajnej ludzkiej serdeczności i solidarności, a Paweł Adamowicz, będący przez lata także wolontariuszem Orkiestry – symbolem wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Zapraszam wszystkich, którym te idee są bliskie. 

Komentarze (19)

;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(;(

A czy odwołano "Klątwę" w Warszawie?

Dobrze się dzieje, że niektóre platformy internetowe wycofały formy komentarzy pod swoimi artykułami. Brawo-może wreszcie ta fala nienawiści zostanie wyeliminowana. Nowiny powinny zrobić to samo jak i jelonka...

Nienawidzę nienawiści

Popieram, przyłączam się. Straszne jest to co się stało, ciągle nie mogę w to uwierzyć, że w cywilizowanym kraju dzieją się takie dzikie tragedie.

To sze tak zrobiło że cały szabas mamy sze płakać ? Ja moge bo un umarł i nie dał mi hasła do konta i w Testament mie nie zapisał .

Stanisław Rybkowski Biedna namiastko człowieka, lecz inne części ciała, bo na głowę jest już za pózno.

zróbcie sobie żałobę dla siebie, nie dla całej Polski bo mnie to nie interesuje w ogóle.

Idź synku odrobić lekcje...

lepiej uważaj. Gościa zamkneli na 3 miesiące bo niezbyt gorliwie wyrażał żal z powodu śmierci wiadomo kogo. Napisał chyba na fejsie, że nie jest mu żal i nie ma zamiaru obchodzić żałoby. Będzie miał sprawe, za mowe nienawiści.

Jak mu może nie być żal? Toż to klasyczna mowa nienawiści. Znam się na tym, bo podszkoliłem się w Wyborczej i na TVN.

na tych portalach można zobaczyć jakie odbywa sie polowanie.
Stwierdzenie "jednego krzyżaka mniej" jest publicznym zachwalaniem zbrodni i kończy sie bardzo powaznymi konsekwencjami.
Dlatego, że media zarzucały mu sprzyjanie Niemcom czyli okreslenie "krzyżak" jest interpetowane jako ten, który zginął, a więc ktoś wyraża radość z jego śmierci a więc jest to pochwalanie zbrodni i mowa nienawiści.

Czy się rozchodzi o tego dżentelmena- człowieka Donalda Tuska z KLD- który posiadał 36 kont bankowych i 7 mieszkań ? Bardzo mi żal tego pana.

jedzie za własne czy za nasze to go rozliczyć

"Pan Adamowicz już jest na sądzie Bożym, natomiast żałuję że już nigdy nie stanie przed sądem ludzkim- jeśli nie jako oskarżony, to może jako świadek koronny" ... słusznie powiedział Grzegorz Braun w Telewizji wPolsce.

Wojciech Cejrowski nazywa zamordowanego w niedzielę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza „okropnym typem”, a o jego śmierć oskarża Jurka Owsiaka.

Katolicy-prawicowi dostali straszny łomot od biskupów. Przyszli do Bazyki a tam muzułmański Imam kazał im sie modlić za gościa promującego wszystko to z czym dotychczas walczyła prawica. Na koniec wodą koszerną pokropił ich Rabin.

Kiedy widzę, jak troje ważnych polityków z PiS nie przychodzi na minutę milczenia w Sejmie, to czuję jak gdyby ktoś wymierzył policzek Polsce. Poza tym kłamią bez zmrużenia oka. Takie ****stwo w parlamencie, na szczycie władzy, w wykonaniu najważniejszej osoby w państwie, nie może rokować dobrze w dniach po pogrzebie Adamowicza.

Jacyna-Witt radna PiS z Zachodniopomorskiego, lecąc do Hiszpanii, napisała w sposób wredny na temat finału WOŚP: „20 zł wręczyłam wnukowi i poprosiłam, żeby wrzucił dzisiaj do puszki WOŚP. Sama zrobiłam przelew przed odlotem 200 zł na Caritas. Diabłu ogarek, Panu Bogu świeczkę”

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.