To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Do apteki tylko z e-receptą

FOT. Pixabay

Od wczoraj (8 stycznia)  lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept.  Pacjenci, aby wykupić lek, mogą posłużyć się w aptece czterocyfrowym kodem, który przyjdzie do nich esemesem lub mejlem.  Kod należy przedstawić w aptece razem z numerem PESEL.

Główną zaletą e-recepty jest to, że nie można jej zgubić ani zniszczyć. Będzie także można otrzymać ją bez wizyty pacjenta w gabinecie lekarza.

Aby otrzymać kod e-recepty, wcześniej należy aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl. W zakładce "Moje konto" będą zgromadzone informacje o przyjmowanych przez nas lekach i zasadach ich dawkowania. Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia opcja e-recepty - wydruk informacyjny. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka.

Korzyści z e-recepty

Korzyści z e-recepty dla pacjenta to nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji.Wystawianie elektronicznych recept pozwoli lekarzowi oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków poprawi monitorowanie terapii, zapobiegnie przyjmowaniu bardzo wielu leków i interakcjom międzylekowym.

Papierowe recepty

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach: w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości  braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu.

Komentarze (20)

Pytanie co mają zrobić starsi ludzie co w ogóle w domach nie mają internetu i tym bardziej komórki. Są oni do odstrzału, czy jak?

Ostatni akapit artykułu. Umiesz pisać, ale czytać już nie?

Tam nie ma słowa o starszych ludziach. Wszystkie te przypadki dotyczą lekarzy, m.in. brak dostępu do internetu. Lekarz się nie będzie pytał, czy starsza osoba ma komórkę. Lekarz się będzie martwił, jak mu system padnie, albo skończy pakiet danych.

Przecież może lekarz zapisać 4 cyfrowy kod na papierze i to w zupełności wystarczy - masakra, jakies sztuczne problemy robicie

Super rozwiązanie , bo czasami lekarze pisali tak na receptach, że aptekarze nie chcieli przyjmować recepty.

Lekarze cię zminusowali, ci bazgrzący :D Żałosne panowie i panie zwani lekarzami.

Już od kilku godzin próbuje "otworzyć" stronę pacjent.gov.pl - logowanie i otrzymuję informację, że trwają prace systemowe... kurcze, czy na prawdę wszystko musi, dzięki temu miłościwie nam panującemu rządowi, kuleć? Już nie pamiętam, aby cokolwiek "działało" od razu bezproblemowo!

Poproś o e-receptę. Mnie też nie podoba się, że mam się logować do systemu i przekazywać doń moje rzekomo w ramach RODO chronione wrażliwe dane. To gł.upota do kwadratu.

Niestety się pomyliłam. Sądziłam, że e-receptę otrzymam bez logowania się do tego chorego systemu :(

[quote=Tyle w temacie]Niestety się pomyliłam. Sądziłam, że e-receptę otrzymam bez logowania się do tego chorego systemu :([/quote]

Sam system jest nowy i dlatego pacjenci czytający te informacje są zdezorientowani.

Mamy dwie opcje:

1. Rejestrujemy się w podanym w artykule serwisie.

2. Prosimy lekarza o tzw. papierowy wydruk informacyjny, podobny do papierowej recepty, na którym znajduje się kod kresowy do recepty i czterocyfrowy kod dostępu, a także wszelkie informacje potrzebne do zrealizowania recepty,

Te Anonim+ bidniutki jesteś, bo ja w ciągu kilku minut się zarejestrowałem. A ty kilka godzin zmarnowałeś . Jak się nie potrafi działać na komputerze to się zwala winę na wszystkich innych. No żałosne .

Miałeś szczęście. Nie musisz się tak wymądrzać, bowiem strony urzędowe z końcówką gov.pl np. wyszukiwarka KRS często mulą i nie można wyszukać danych.

W Angli po 60-tce nie placi sie za leki,wizyta u okulisty free szkla za darmo tylko oprawki sie placi itd.pozdrawiam
Glosujcie na swoich politykow,prezenty wam zrobia,pustoszenie portfela.

Gdyby nas podczas II wojny światowej nie ograbiono to też byśmy byli na poziomie zachodnich państw . Po okularki możesz się zgłosić do Niemców, bo to oni głównie okradli nasz kraj i teraz się pławią w luksusach.

Akurat ZSRR by się na to zgodził, by nam się lepiej powodziło niż im, choć mają całą tablicę Mendelejewa i tak kraj jest zrujnowany. Rządzi Putin, oligarchowie i ludzie bogatsi, którzy nie "podskakują" Putinowi. Reszta to bieda z nędzą - niestety.

CO ZROBIĆ, GDY LEKARZ WYSTAWI E-RECEPTĘ?

Pacjent otrzymuje e-receptę w jednej z trzech postaci:

1.
papierowy wydruk informacyjny, podobny do papierowej recepty, na którym znajduje się kod kresowy do recepty i czterocyfrowy kod dostępu, a także wszelkie informacje potrzebne do zrealizowania recepty,

2.
e-maila zawierającego wydruk w formie PDF,
wiadomości SMS, która zawiera kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN.

Dwie ostatnie postaci e-recepty można uzyskać, jeśli posiadamy Internetowe konto Pacjenta. Warto mieć do niego dostęp, ponieważ znajdują się na nim dostępy nie tylko do e-recept, ale również do e-zwolnień i dostępnych wkrótce e-skierowań.

Jako, że osobiście nie lubię pozostawiać swoich danych w internetowych serwisach - niezależnie, czy są one państwowe czy też nie, wolę opcję nr. 1. Przyda się ona także osobom starszym, które nie mają komórki, nie korzystają z internetu lub podobnie, jak ja, nie chcą się nigdzie rejestrować.

Jedynym plusem tej nowości jest to, że nawet, gdy konkretny lek nie jest dostępny w danej aptece, nie musimy tracić recepty, bo można wykupić go w innej.

Sama reklama tego systemu jest przekoloryzowana, gdyż starsi ludzie są raczej poukładani i nie zostawiają recept byle gdzie w mieszkaniu.

Realizowałem ostatnio receptę z PROMEDu i nawet nie wiedziałem, że to "e-recepta" do wizyty w aptece. Nic się praktycznie dla mnie nie zmieniło. Zostałem tylko poinformowany że papierową receptę muszą mi oddać bo w przypadku braku jednego z leków mogę iść do innej i tam na tej podstawie wykupię brakujący lek. Nie wiem jak w innych przychodniach ale w tej o logowaniu, nadawaniu hasła itp. nie słyszałem.

Nie słyszałeś o logowaniu, bo receptę dostałeś do ręki. Mowa jest o logowaniu i nadawaniu hasła przy zakładaniu konta internetowego . Czytaj tekst ze zrozumieniem .

Jeśli nie chcesz się rejestrować na stronie podanej w artykule, prosisz lekarza o specjalny wydruk, który zawiera kod cyfrowy i kod kreskowy. To opcja dla tych, co nie chcą się nigdzie rejestrować.

Na tej podstawie pracownik apteki wydaje Ci leki. Jeśli leku zabraknie, co jest jedynym plusem tej nowo wprowadzonej zmiany, nie tracisz całej recepty, tylko z tym druczkiem idziesz do innej apteki i tam kupujesz brakujący lek.

możesz sobie chcieć lub nie - jeśli dostajesz e receptę tzn że jesteś zarejestrowany w systemie, a twoja recepta zostaje w nim na lata.